שתף קטע נבחר

אלפים התפרעו בעשרות מוקדים, פצועים ברצועה ובשומרון

"יום הזעם" בתגובה להכרת טראמפ בירושלים כבירת ישראל הסלים להתפרעויות בשומרון וברצועת עזה. כוחות הביטחון הגיבו בירי כדורי גומי ורימוני הלם. צה"ל: 12 נפצעו ושישה נעצרו. הפלסטינים: 100 פונו לבתי החולים. במסגד אל-אקצה ובשער שכם הסתיימו ההפגנות ללא אירועים חריגים. מחאות בטורקיה, ירדן, לבנון ועיראק

 

 

יותר מ-30 מוקדי התפרעויות היום (שישי) ביהודה ושומרון וברצועת עזה, בהפגנות נגד ההכרה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בירושלים כבירת ישראל. ברצועת עזה התקהלו אלפי מפגינים בגבול הרצועה. מאות מהם מיידים אבנים, מתעמתים עם כוחות הביטחון ומבעירים צמיגים בשישה מוקדים. משרד הבריאות הפלסטיני דיווח על 100 פצועים פלסטינים בבתי החולים בגדה וברצועה. לפי המשרד, 23 פצועים נפגעו מירי אש חיה, ולא בסכנת חיים.

 

לפי צה"ל ביהודה ושומרון הפגינו כ-3,000 פלסטינים. הם הבעירו צמיגים, השליכו בקבוקי תבערה ויידו אבנים לעבר כוחות צה"ל ומג"ב. המוקדים המרכזיים היו חסם שוטר, קבר רחל, אל ערוב, טול כרם, קלנדיה ובית אומר. הכוחות הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות, ובירי אזהרה על מנת לפזר את ההתקהלויות. שישה מפגינים נעצרו ועשרה נפצעו. 

 

אחרי תפילות יום השישי התקהלו אלפי מתפללים מסגד אל-אקצה וקראו קריאות מחאה. ליד המסגד שרפו כמה מפגינים את דגל ישראל. אחרים קראו "המלחמה התקרבה, אל-קודס ערבייה", "נמות כשהידים" ו"אין מקום למדינת ישראל". כוחות משטרה רדפו אחרי המפגינים במטרה להרחיק אותם אל מחוץ לעיר העתיקה. במקביל החלו בשער שכם עימותים בין המפגינים לכוחות הביטחון. הם הסתיימו תוך זמן קצר, וההפגנה בעיר העתיקה הסתיימה ללא אירועים חריגים.

 

 

 

גם באום אל פחם, בג'לג'וליה, בכפר קאסם ובכמה מוקדים בצפון הארץ היו הפגנות. המארגנים סברו שיגיעו אלפים, אך בפועל הגיעו הרבה פחות. כ-100 מפגינים התייצבו בכביש הראשי בכיכר הכניסה לקלנסאווה. המפגינים נשאו דגלים פלסטיניים. המשטרה שיגרה כוחות לכל מוקדי ההפגנות. מחר מתוכננות הפגנות נוספות.

 

"הזעם יימשך, ירושלים חשובה מהממשל בארה"ב"

דוברו של הנשיא הפלסטיני אבו מאזן, נביל אבו רודיינה, אמר היום כי "הזעם הפלסטיני נמשך, ולא ניסוג לעולם. לא נאפשר להוציא לפועל את ההחלטה האמריקנית. אנו בוחנים את האפשרות לכנס פסגה ערבית לתמיכה בירושלים". הוא הדגיש כי "ירושלים חשובה יותר מהממשל האמריקני, ולא נוותר עליה בתמורה לפגישה עם סגן נשיא ארה"ב". מייק פנס יגיע החודש לביקור באזור, בעקבות הצהרתו של טראמפ השבוע.

עימותים ברמאללה  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עימותים ברמאללה (צילום: AFP)

עימותים בבית לחם (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עימותים בבית לחם(צילום: רויטרס)
 

מפגינים בגבול הרצועה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מפגינים בגבול הרצועה(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

במערכת הביטחון נערכו להסלמה ב"יום הזעם" בתגובה להחלטת טראמפ. הפגנות רבות נערכו בעולם הערבי כבר אחרי החלטת טראמפ ברביעי, והיום הגיעו לשיא.  

 

בעמאן בירת ירדן הפגינו אלפי בני אדם, ולפי דיווח בירדן מספר המפגינים הגיע ל-20 אלף. הפגנות מחאה התקיימו בערים נוספות במדינה השכנה. בעיראק מדווחים על הפגנה המונית בבגדד בהשתתפות אנשי דת והשגריר הפלסטיני בבגדד. המפגינים נשאו בין היתר שלטים שבהם נכתב: "טראמפ - אויב העמים. ירושלים שלנו".

 

מאות הפגינו גם באיראן וקראו "מוות לארה"ב, מוות לישראל". הפגנה התקיימה גם בתוך מסגד אל-אזהר בקהיר. הפגנות התקיימו גם בביירות ובצידון שבלבנון, ולפי הדיווחים המפגינים הציתו תמונות של טראמפ. באיסטנבול הפגינו אלפים מול מסגד אל-פתאח בעיר.

עימותים בעיר העתיקה בירושלים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עימותים בעיר העתיקה בירושלים(צילום: AFP)

עימותים בירושלים  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עימותים בירושלים (צילום: AFP)

בעיר העתיקה בירושלים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בעיר העתיקה בירושלים(צילום: AFP)

עימותים בבית לחם  ()
עימותים בבית לחם

עימותים בבית לחם ()
עימותים בבית לחם

התקהלות ועימותים בבית לחם ()
התקהלות ועימותים בבית לחם

כוחות גדולים של מג"ב והמשטרה זרמו לעיר העתיקה (צילםו: רויטרס) (צילםו: רויטרס)
כוחות גדולים של מג"ב והמשטרה זרמו לעיר העתיקה(צילםו: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

לפני התפילות: צילום משותף של מבקרים מטורקיה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
לפני התפילות: צילום משותף של מבקרים מטורקיה(צילום: רויטרס)

 

   

הצבא נערך בכוחות מתוגברים לעימותים בעיר העתיקה לאחר תפילות יום השישי, כשהמתפללים יצאו מהמסגדים. כוחות גדולים של מג"ב ומשטרה נפרסו משעות הבוקר ברחבי העיר העתיקה, בשער שכם, בשער הפרחים, בשער האריות וברחובות הראשיים סביב העיר העתיקה. כאמור, אחרי התפילות החלו הפגנות ועימותים בשער שכם, אך תוך זמן קצר כוחות הביטחון פיזרו את המפגינים.  

שורפים את תמונת טראמפ בעמאן בירת ירדן ()
שורפים את תמונת טראמפ בעמאן בירת ירדן

מחאה בחברון ()
מחאה בחברון

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

מחאה בעיראק ()
מחאה בעיראק
 

איומי אל קאעידה ודאעש

דאעש פרסם הבוקר מאמר בשבועונו "א-נבא'" תחת הכותרת "ירושלים - המגנים עליה הם יראי האלוהים" - ובו קריאה להרוג יהודים על אדמתם בירושלים: "בעלי האמת שמקיימים את מצוות האל... ממשיכים בג'יהאד שלהם עד שיכוננו את שלטון האל שיתעלה בירושלים ובמדינות אחרו, ויסלקו את עבדות האלילים מכל פיסת אדמה שהשמש זורחת בה ושהלילה יורד עליה. הם סבורים שכל צעד בדרך הג'יהאד שלהם מקרב אותם יותר למה שמובטח להם מאללה - הלחימה נגד היהודים בירושלים והריגתם על אדמתם".

 

גם אל קאעידה קורא לפעיליו לבצע פיגועים בתגובה להכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל: "הדרך הבטוחה והמהירה להתעמת עם התוקפנות של אמריקה היא ג'יהאד בשם אללה באמצעות מתקפות נגד מוקדים חיוניים של ארה"ב ובעלות בריתה - הציוניים והנוצרים - בכל מקום".

 

נשיא המדינה ראובן ריבלין, שהיה בדרכו לביקור פרטי בגוש עציון, ביקר את הלוחמים שהגיעו לתגבור מחשש למהומות וביקש להודות להם. "שומרי החומות של מדינת ישראל לא עוזבים, הם רק מתחלפים. זוהי משימת דורנו ואנחנו ממלאים אותה איש ואישה, כל אחד ואחת בתורו. היום זוהי משמרתכם ואני גאה ומלא הערכה לכל אחד ואחת מכם העומדים כאן למען השקט והשגרה בחיי כולנו בארץ ישראל". הנשיא שמע מהכוחות במחסום על ההיערכות המיוחדת לאחר הערכת המצב של בוקר יום שישי ועל פיזור הכוחות המתוגבר, איחל להם שבת שקטה והמשיך אל גוש עציון. 

התפרעות אתמול של פלסטינים במעבר גלבוע ()
התפרעות אתמול של פלסטינים במעבר גלבוע

הנשיא ביקר לוחמי מג"ב בדרכו לגוש עציון (צילום: מארק ניימן לע"מ) (צילום: מארק ניימן לע
הנשיא ביקר לוחמי מג"ב בדרכו לגוש עציון(צילום: מארק ניימן לע"מ)

 (צילום: מארק ניימן לע"מ) (צילום: מארק ניימן לע
(צילום: מארק ניימן לע"מ)

הפגנה בחברון בעקבות ההכרזה של טראמפ (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הפגנה בחברון בעקבות ההכרזה של טראמפ(צילום: AFP)

עימותים ברמאללה, אתמול (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עימותים ברמאללה, אתמול(צילום: רויטרס)

עימותים עם מפגינים פלסטיניים בבית לחם (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עימותים עם מפגינים פלסטיניים בבית לחם(צילום: AFP)

בכיר הג'יהאד האסלאמי, אחמד אל-מודלל, אמר היום כי "הנימוק לקיומה של ההתנגדות הפלסטינית הוא הצורך לשחרר את ירושלים. הדרך היחידה לשחרר את ירושלים ומסגד אל-אקצה מידי האויב היא דרכו של סלאח א-דין, כפי שזה שחרר את העיר מידי הצלבנים". הוא הוסיף: "אנו דורשים מבני עמנו ומהאומה הערבית להפוך את הימים הבאים לימי זעם נגד ישראל וארה״ב כדי שנוכיח לעולם שאנו לא מוותרים על ירושלים".

 

דובר הארגון דאוד שיהאב המשיך: "אנו מודים לערבים ולמוסלמים שאמרו את דברם כי אין לערוך ויתורים בירושלים - היא ערבית, מוסלמית וכך תישאר. מה שעומד בינינו ובין האויב הם הכדור והרקטה, המתאבדים והסכינים, כל השהידים הגיבורים". בכיר חמאס, פתחי חמאד, הדגיש גם הוא כי "הפלסטינים דוחים את הצהרתו של טראמפ ומשווים אותה להצהרת בלפור חדשה, שמוכיחה כי וושינגטון נוטה לצדה של ישראל ויריבה של הערבים והמוסלמים".

 

יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, איסמעיל הנייה, קרא אתמול לאינתפיאדה נגד ישראל בעקבות הכרזת טראמפ. "ההחלטה האמריקנית היא הכרזת מלחמה", אמר הנייה בנאום תקיף שנשא והוסיף: "ירושלים נחטפת ונגזלת מהמרחב הערבי והאסלאמי שלה. נפעל להצית אינתיפאדה נגד האויב הציוני". הנייה הבהיר כי כל אנשי תנועת החמאס וזרועותיה הצבאיות הונחו להיות בכוננות מלאה לקראת קבלת פקודות נוספות שמטרתן להיאבק ב"סכנה האסטרטגית", לדבריו. הוא הוסיף וקרא ל"יום זעם" היום וטען: "טראמפ יתחרט על ההחלטה הזו. לא יהיה מנוס לנתניהו וממשלתו מהזעם של עמנו ואומתנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
הפגנה בגבול הרצועה
צילום: רועי עידן
מומלצים