שתף קטע נבחר

מירושלים ועד מלזיה: מחאה מוסלמית נגד טראמפ

עוד לפני תפילות יום השישי, שעלולות להסלים לעימותים, הביעו בעולם הערבי והמוסלמי זעם על הכרת הנשיא טראמפ בירושלים כבירת ישראל. בעיתון הסעודי עוכאז פרסמו את תמונת הר הבית עם הכיתוב בעברית: "אין שלום, ירושלים היא בירתה הנצחית של פלסטין"

 

 

 

ברחבי העולם המוסלמי הביעו ביממה האחרונה זעם על החלטת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ להכיר בירושלים כבירת ישראל. בעיתון הסעודי עוכאז פרסמו בעמוד השלישי את תמונת הר הבית עם הכיתוב בעברית: "אין שלום, ירושלים היא בירתה הנצחית של פלסטין". העיתון המצרי "אל-יום א-סאבע" פרסם קריקטורה של הנשיא טראמפ עם כיפה על ראשו מתכונן לאכול את יונת השלום על צלחתו.

 

במקביל, באוגדת יהודה ושומרון נערכים להסלמה ולעימותים לאחר תפילות יום השישי, כשהמתפללים יצאו מהמסגדים. לפי ההערכות במערכת הביטחון, אלפים יפגינו בעשרות מוקדים ביהודה ושומרון ובגבול רצועת עזה. צפויות הפגנות גם בערים ערביות בתוך הקו הירוק: אום אל פחם, כפר קאסם, בקה אלגרביה, כפר כנא, נצרת ורהט. עם זאת, החשש המרכזי של צה"ל הוא פיגועי נקמה של מחבלים בודדים, בעיקר כלפי האוכלוסייה ביהודה ושומרון. 

 

התמונה שפורסמה הבוקר בעיתון הסעודי ()
התמונה שפורסמה הבוקר בעיתון הסעודי

 

 

העיתון "אל-יום אל-סאבע" המצרי פרסם קריקטורה של טראמפ עם כיפה, חוגג את חנוכה ()
העיתון "אל-יום אל-סאבע" המצרי פרסם קריקטורה של טראמפ עם כיפה, חוגג את חנוכה

קריקטורה באל ג'זירה. הסוס של מוחמד מתקרב לאל אקצה - כשדגל ישראל מתנוסס מעל ()
קריקטורה באל ג'זירה. הסוס של מוחמד מתקרב לאל אקצה - כשדגל ישראל מתנוסס מעל

 

הפגנה בטהרן נגד ישראל וארצות הברית ()
הפגנה בטהרן נגד ישראל וארצות הברית

 

הפגנה בפקיסטן בעקבות ההחלטה של הנשיא טראמפ (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הפגנה בפקיסטן בעקבות ההחלטה של הנשיא טראמפ(צילום: EPA)

מפגינים פקיסטנים צועדים ליד השגרירות האמריקנית (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מפגינים פקיסטנים צועדים ליד השגרירות האמריקנית(צילום: EPA)

הפגנה בביירות אחרי ההצהרה על ההכרה האמריקנית בירושלים (צילום: AP) (צילום: AP)
הפגנה בביירות אחרי ההצהרה על ההכרה האמריקנית בירושלים(צילום: AP)

בביירות שרפו את תמונתו של דונלד טראמפ (צילום: EPA) (צילום: EPA)
בביירות שרפו את תמונתו של דונלד טראמפ(צילום: EPA)

המחאה ברצועת עזה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
המחאה ברצועת עזה(צילום: EPA)

בעיתון הסעודי עוכאז פורסמה תמונת מסגד אל אקצה, ונכתב מתחתיה בעברית: "אין שלום, ירושלים היא בירתה הנצחית של פלסטין". בביירות הואר הלילה בניין הממשלה בתמונה מוקרנת של הר הבית. ההפגנות נגד החלטת טראמפ התפשטו גם מעבר למזרח התיכון. יותר מאלף מפגינים התייצבו למחאה מול שגרירות ארצות הברית בבירת מלזיה קואלה לומפור.

 

בג'קרטה בירת אינדונזיה הפגינו מאות מול שגרירות ארצות הברית. נשיא אינדונזיה, ג'וקו וידודו, הורה לשר החוץ לזמן את השגריר האמריקני לשיחה. השגרירות האמריקנית המליצה לאזרחים אמריקנים השוהים במדינה לא להתקרב למוקדי ההפגנות.

 

נשיא תוניסיה, אל-באג'י קאיד א-סבסי, זימן היום לפגישה את שגריר ארצות הברית במדינה כדי להביע את התנגדותו להחלטה להכיר בירושלים כבירת ישראל. בירדן היו הפגנות בבירה עמאן ובערים נוספות במדינה. בעיראק מדווחים על הפגנה המונית בבגדד בהשתתפות אנשי דת והשגריר הפלסטיני במדינה. באחד השלטים נכתב: "טראמפ - אויב העמים. ירושלים שלנו". הפגנה נוספת הייתה בתום התפילה במסגד אל-אזהר בקהיר. בלבנון דווח על הפגנה בבירות וגם בצידון, כולל הצתת תמונות של טראמפ.

 

"מובטח מאללה: הלחימה נגד היהודים בירושלים"

דאעש (ארגון "המדינה האיסלאמית") פרסם הבוקר מאמר בשבועונו "א-נבא'" תחת הכותרת "ירושלים - המגנים עליה הם יראי האלוהים". במאמר זלזל הארגון בנהי ובבכי שנשמע בעולם הערבי והאיסלאמי ומצדם של שליטי מדינות ערב "העריצים". "60 שנה ירושלים בידי היהודים ויש אנשים שבוכים על כך שהצלבנים הכריזו עליה כבירה שלהם היום", נכתב במאמר. 

דונלד טראמפ נותן סטירה לסעודים ()
דונלד טראמפ נותן סטירה לסעודים

מפגינים במצרים מתכוונים להצית את דגל ישראל  (צילום: MCT) (צילום: MCT)
מפגינים במצרים מתכוונים להצית את דגל ישראל (צילום: MCT)

מפגינים במצרים השחיתו תמונות של הנשיא א-סיסי ושל ראש הממשלה נתניהו (צילום: MCT) (צילום: MCT)
מפגינים במצרים השחיתו תמונות של הנשיא א-סיסי ושל ראש הממשלה נתניהו(צילום: MCT)

 (צילום: MCT) (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

 

הפגנה בקואלה לומפור, בירת מלזיה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הפגנה בקואלה לומפור, בירת מלזיה(צילום: רויטרס)

במלזיה הפגינו מול השגרירות האמריקנית  (צילום: AP) (צילום: AP)
במלזיה הפגינו מול השגרירות האמריקנית (צילום: AP)

עוד נכתב בשבועון במאמר כי הסוטים מדרך הישר מאשימים ומגנים את לוחמי הג'יהאד על כך שבמאבק שלהם הם מסיטים את תשומת הלב מהמערכה "לשחרור ירושלים". "אנשי ג'יהאד רבים הדפו את החשדות האלה והסבירו לאנשים שכיבוש ירושלים לא יכול להיות מושג כאשר צבאות העריצים מקיפים אותה מכל עבר. אותם צבאות מגינים על היהודים מפני התקפות לוחמי הג'יהאד ומונעים מהמוסלמים אפילו לחשוב על פתיחת חזית עם עובדי האלילים בירושלים וסביבתה".

 

בהמשך נאמר כי "בעלי האמת שמקיימים את מצוות האל לא מושפעים מהסיסמאות המופרזות האלה של השקרנים ולא מהידיעות הכוזבות של הצבועים". לאחר מכן נאמר כי "אותם בעלי האמת ממשיכים בג'יהאד שלהם עד שיכוננו את שלטון האל שיתעלה בירושלים ובמדינות אחרו, ויסלקו את עבדות האלילים מכל פיסת אדמה שהשמש זורחת בה ושהלילה יורד עליה. הם סבורים שכל צעד בדרך הג'יהאד שלהם מקרב אותם יותר למה שמובטח להם מאללה - הלחימה נגד היהודים בירושלים והריגתם על אדמתם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קריקטורה של הנשיא האמריקני שפורסמה בעיתון המצרי "אל-יום אל-סאבע"
מומלצים