שתף קטע נבחר

הצעה: שיפוצניקים ייתנו אחריות על עבודתם

הצעת חוק חדשה שמקדם ח"כ פולקמן בתמיכת משרד השיכון, מנסה לעשות סדר בענף השיפוצים הפרוץ במטרה לפתור את הבעיה העיקרית בענף - היעדר אחריות על העבודה מצד קבלני השיפוצים. בנוסף מקווים בענף, שהצעת החוק תשים סוף לתופעת החאפרים. פולקמן: "הצרכן הישראלי יזכה בשקט נפשי"

לוקחים אחריות: הצעת חוק שתעלה היום (א') לוועדת השרים החקיקה תנסה לעשות סדר בענף קבלני השיפוצים הפרוץ ותדרוש אחריות בחוק כלפי הלקוחות. ההצעה גובשה על ידי ח"כ רועי פולקמן בתמיכת משרד השיכון, ולפיה קבלני השיפוצים יהיו מחויבים לתת מינימום של שלושה חודשי אחריות. המהלך צפוי לייצר עוד תחרות בענף.

 

משרד המשפטים לקבלנים: קחו אחריות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
משרד המשפטים לקבלנים: קחו אחריות(צילום: shutterstock)

 

כתבות נוספות בערוץ הנדל"ן:

חצי שעה מת"א ברכבת: היכן עדיף לגור?
בתוך עשור: שיעור בעלי דירה שנייה ומעלה זינק פי 4

 

כיום לא קיימת חובת אחריות על ביצוע עבודה על ידי קבלנים לעבודות הנדסה בנאיות. בשל כך, אזרחים רבים הנעזרים בשירות זה ונופלים קורבן לעבודות רשלניות, שלעתים מתגלות רק כעבור חודשים רבים ממועד השיפוץ, לא יכולים לתבוע. עבודות שיפוץ רבות כרוכות בעלויות משמעותיות עבור משפחה בעלת הכנסה ממוצעת במשק, לכן משקי בית נוהגים לשפץ את ביתם אחת לעשור.

 

"כדי לתת מענה לקשיים אלה, מוצע לקבוע מספר כללים שיבטיחו את איכות השירות שניתן על ידי קבלני שיפוצים רשומים, תוך יצירת הסדר ברור לפיצוי במקרה שבו נפל פגם בביצוע עבודה או שירות קבלנות", נכתב בהצעת החוק שמגיש פולקמן, בשיתוף עם התאחדות קבלני השיפוצים בראשות ערן סיב.

 

במסגרת התיקונים להצעת החוק, הוחלט לאמץ מודל גמיש מאחר ונמצא שקיים חוק דומה מ-1974 שנקרא "חוק חוזה קבלנות", שלמעשה מתייחס לנושא האחריות של הקבלן כלפי הלקוח, אך לא קובע זמן אחריות מינימלי. לכן ברוח החוק הישן וכדי להגדיל את אפקט התחרות, קבלני השיפוצים יהיו מחויבים לתת, כאמור,  מינימום של שלושה חודשי אחריות.  

החוזה נסגר בעל פה? האחריות תקפה (צילום: ויז'ואל/פוטוס) (צילום: ויז'ואל/פוטוס)
החוזה נסגר בעל פה? האחריות תקפה(צילום: ויז'ואל/פוטוס)

במקרה של אי מתן אחריות או אי עמידה בו, הלקוח יוכל לפנות לרשם הקבלנים לשם נקיטת סנקציות כנגד אותו קבלן.

 

בנוסף האחריות תחול אוטומטית, כך שגם אם הקבלן לא הנפיק חוזה או שהחוזה נעשה בעל פה, הוא עדיין יהיה מחויב לספק אחריות על עבודתו.

 

חשוב לשים לב כי החוק יחול על קבלנים רשומים ברשם הקבלנים בלבד (קבלנים רשומים הם אלו המעוניינים לעשות עבודות בהיקף של מעל 44 אלף שקלים). 

 

 

"לא יקרה מצב שקבלן מבצע עבודה ולא לוקח עליה אחריות"

פולקמן מסר: "הצרכן הישראלי יקבל שקט נפשי בבואו להזדקק לשירות שיפוצים, מעבר לאחריות לביצוע, הדבר יסייע להעלאת רמת ענף קבלני השיפוצים ויגדיל את הבידול בין החאפרים לאנשי המקצוע"

 

שר השיכון והבינוי, האלוף במיל' יואב גלנט, אמר: "הגיע הזמן לשים סוף ולעצור את ההתנהלות החפיפניקית בתחום השיפוצים. החוק יעביר את האחריות לידי הקבלנים ויאפשר להפעיל סנקציות במידת הצורך. נמשיך לפעול למען הציבור בישראל במטרה לאפשר חיים בסביבה הולמת".

 

ערן סיב, יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים הוסיף: "זהו נדבך נוסף בתוכנית הכוללת שאנחנו מובילים למיסוד של ענף השיפוצים. הכוונה למעשה היא להחיל חוק מכר כפי שקיים בענף הבנייה גם על ענף השיפוצים. אנחנו רוצים להביא לכך שלא יהיה מצב שבו קבלן שיפוצים מבצע עבודה ולא ייקח עליה אחריות וייעלם כפי שקורה לאנשים רבים שנעקצים מחאפרים. העברת החוק היא בשורה חשובה לציבור, ולא פחות מזה לקבלני השיפוצים הרשומים וההגונים". 

פורסם לראשונה 09/12/2017 17:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פוטו מרסלו אילת
ח"כ רועי פולקמן
פוטו מרסלו אילת
מומלצים