שתף קטע נבחר

ה"מעבדה" שחושפת את המנהרות מעזה

חשיפת מנהרת הטרור בשטח ישראל הוכיחה כיצד מנהל צה"ל את המערכה. עם התסכול של חמאס עלול לבוא הפיתוי להסלים את המצב ברצועה. זאת עוד לפני שישראל חושפת את כל המנהרות, כשברקע ההסתה המתלהמת בעניין ירושלים

 

 

 

חשיפת המנהרה ההתקפית מרצועת עזה, השנייה תוך חודש, מוכיחה שצה"ל ומערכת הביטחון הצליחו סוף סוף להשלים את "מעגל הסיכול" התת קרקעי. פירושו של דבר שלצה"ל יש כמה טכנולוגיות חדשות וכנראה פורצות דרך - לא רק לגילוי וזיהוי חפירת מנהרות, אלא גם ל'אחיזתן', וליכולת לנטרל אותן באמצעים שונים שאינם בהכרח פיצוץ והרג הפעילים הנמצאים בתוכן.

 

השילוב בין השיטות והיכולת לנקוט בכל מקרה בכמה מהטכנולוגיות האלו, היישימות לאותו מקרה, מתבצעת באמצעות מנגנון המנהל את הסיכול התת קרקעי כולו במסגרת אוגדת עזה ופיקוד דרום.

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

מנהרת חמאס  (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
מנהרת חמאס (צילום: דובר צה"ל)

מדובר ב"מעבדה" שהיא המוח של התהליך כולו, ובה יושבים אנשים או מומחים מדיסציפלינות שונות. פעולתם המשולבת ויכולות הניתוח שלהם בצירוף הטכנולוגיות שהם מפעילים, מביאים בסופו של דבר תוצאות. כבר לא מדובר במזל, זו שיטה שמטפלת באיום התת קרקעי מראשיתו ועד ניטרולו המלא.

 

למיטב ידיעתי, אין בעולם עדיין טכנולוגיות, תהליך ומנגנון אנושי שיודע לעשות את מה שמתבצע כעת מול איום התת קרקע ברצועת עזה ואולי גם במקומות אחרים.

 

אפשר להניח שהמנהרה שנחשפה היום היא לא המקרה המוצלח האחרון שעליו תדווח ה"מעבדה" במוקדם או במאוחר. עם זאת, חייבים לציין שגם חמאס מבין שישראל פיתחה שיטה שאולי תשלול ממנו בעתיד הלא רחוק את היכולת בכלל להשתמש במנהרות החודרות כדי לפגע בכוחות צה"ל וביישובים ובאזרחים ישראלים ממזרח לגדר המערכת ברצועה, כלומר בתוך שטחה הריבוני של ישראל. אם אכן השיטה פועלת, תישלל מן החמאס יכולת התקפית חשובה שהייתה אמורה לשמש אותו בסבב הבא או במלחמה עם ישראל.

 

עובדות אלה ללא שום ספק יתסכלו את יחיא סינוואר ומוחמד דף העומדים בראש הזרוע הצבאית של חמאס. השניים חסידים של השימוש במנהרות כאמצעי התקפי נגד ישראל, כמו גם ללחימה נגד צה"ל בתוך הרצועה אם יפלוש אליה.

 (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
(צילום: בראל אפרים)

האזור שבו נחשפה המנהרה (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
האזור שבו נחשפה המנהרה(צילום: בראל אפרים)
 

 

תסכול כתוצאה משיטת סיכול התת-קרקע הישראלי עלול להתבטא בשני מישורים מנוגדים. האחד: זניחת אמצעי התת קרקע מתוך הערכה שהמכשול שמוקם כעת לאורך גדר הרצועה ושיטות הגילוי והסיכול הישראליות, הפכו את המנהרות לאמצעי תקיפה לא יעיל שיישלל בקרוב מן החמאס. לכן המסקנה היא לזנוח את האמצעי הזה ולחפש משהו אחר. הכיוון השני שאליו יכולה ללכת תגובת החמאס הוא למהר ולעשות שימוש במנהרות ההתקפיות שקיימות כרגע, כלומר להשלימן במהירות ולעשות בהן שימוש לפני שהמכשול שבונה ישראל קוטע אותן או לפני שצה"ל מגלה אותן ומנטרל אותן.

 

חמאס לא מעוניין בהסלמה

אין לדעת איך תגיב הזרוע הצבאית של חמאס בשלב זה. חמאס עדיין אינו רוצה בהסלמה כי הוא מקווה שהפיוס הפנים פלסטיני והפיוס עם מצרים יקרמו בסוף עור וגידים, יקלו על המצוקה של תושבי הרצועה ויגרמו לפתיחת מעבר רפיח סוף כל סוף.

 

חמאס גם מקווה לקבל סיוע מאיראן ולכן כרגע אין לו עניין בהסלמה, אלא בשמירה על רגיעה שבירה ככל שתהיה. זאת על מנת שתושבי הרצועה לא יפנו נגדו במצוקתם שתגבר עם בוא גשמי החורף, וכדי שהזרוע הצבאית תוכל להמשיך בהכנות ובהצטיידות לעימות הבא.

 

אבל נראה שהתסכול של חמאס הולך וגובר ועם התסכול עלול לבוא הפיתוי להסלים את המצב ברצועה לפני שישראל חושפת את כל המנהרות והופכת את איום התת קרקע לכלי לא יעיל בידי החמאס.

 

בנוסף כדאי לשים לב לאופן שבו נוטרלה המנהרה הפעם. בלי פיצוץ, בלי חומר נפץ ובלי הרוגים פלסטינים. בחלקו המהלך נובע מהלקחים שהופקו בעקבות סיכול המנהרה הקודם שחפר הג'יהאד האיסלמי הפלסטיני, וגרם למתיחות. הוא עלול היה להביא להסלמה אלמלא מאמצי מצרים וחמאס שהשפיעו על הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני, להימנע מפעילות ראווה גדולה כנקמה על הרג אנשיהם וחשיפת המנהרה.

 

הפעם ניטרול המנהרה נעשה באמצעים שקטים, גם ואולי בעיקר מפני שהתקופה מתוחה במילא, עקב הכרזת נשיא ארה"ב בעניין ירושלים וישראל רצתה לחשוף את המנהרה ולנטרל אותה מבלי לדחוף את החמאס כמעט בכוח להסלים את תגובותיו. חיבור בין ההסתה המתלהמת בעניין ירושלים לבין ההשפלה, העלבון, והנקמה שבחשיפה רועשת וקטלנית של המנהרה שנחשפה היום, היה עלול לדרדר את עוטף עזה ואת עזה להסלמה שאף אחד מהצדדים לא רצה בה. לכן מעודד לראות שלצה"ל יש ארגז כלים מאוד מגוון ומאוד יעיל שמאפשר את התאמת הכלים הפיזיים לסיכול איום התת קרקע, לתנאים המדיניים והלכי הרוח השוררים בזירה.

 

חשיפת מנהרה חודרת של חמאס לתוך שטח ישראל מהווה פגיעה חמורה בריבונות ישראל, ויכולה להיחשב כפעולה התקפית לכל דבר. לכן היא מחייבת תגובה חמורה ונחרצת מצד ישראל, אולם נראה שבצה"ל מעריכים שהתגובה העוצמתית ביום שישי על ירי הרקטות מהרצועה, בעיקר על הפגיעה על הרקטות שפגעו בשטחה של העיר שדרות הייתה כואבת והרסנית מספיק. יש לזכור ששני אנשי חמאס נהרגו באותה תקיפה, ולכן חשיפת המנהרה אינה מחייבת תגובה עוצמתית נוספת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
המנהרה שנחשפה היום
צילום: דובר צה"ל
מומלצים