שתף קטע נבחר

ראש העיר, ח"כ ביטן ומקורבו תועדו יחד בחנות הרהיטים

ל-ynet נודע כי בידי חוקרי החשד לשחיתות בעיריית ראשל"צ תיעוד שבו נראים ראש העיר וחבר הכנסת מהליכוד משוחחים עם מקורבו של ביטן בחנות הרהיטים שלו. השיחה עסקה בפיתוח "פרויקט האלף" בעיר, שבאחד המכרזים אליו זכה מקורב ליוסף. חקירתו השלישית של ביטן הסתיימה לאחר 9 שעות

 

ח"כ דוד ביטן יצא מחקירתו השלישית (צילום: צביקה טישלר) (צילום: צביקה טישלר)
ח"כ דוד ביטן יצא מחקירתו השלישית(צילום: צביקה טישלר)
 

 

הפגישה בין שלושת החשודים: חוקרי המשטרה, שעמלים לפצח את תיק החשד לשחיתות בעיריית ראשון לציון, תיעדו את ח"כ דוד ביטן (הליכוד), את ראש העיר דב צור ואת מקורבו של ביטן, משה יוסף, בחנות הרהיטים של יוסף בעיר. כך נודע ל-ynet. ביטן עומת עם מידע זה בחקירתו.

 

בפגישה שנערכה ב"רהיטי מצדה" עלה לפי החשד נושא "פרויקט האלף" שאמור להיבנות בשנים הקרובות. זאת, לטענת המשטרה, עדות לכך ששלושת החשודים המרכזיים בפרשה 1803 עסקו בפרויקט התשתיות הענק מחוץ לכותלי העירייה. ח"כ ביטן נחקר היום בפעם השלישית במשרדי יחידת להב 433 בלוד ויצא משם כעבור כתשע שעות. 

ראש העיר צור וח"כ ביטן (צילום: קובי קואנקס) (צילום: קובי קואנקס)
ראש העיר צור וח"כ ביטן(צילום: קובי קואנקס)
 

הפרשה הסבוכה, שבה מעורב ח"כ ביטן, נסובה סביב הסתבכותו הכלכלית והדרכים שבהן הוא פעל לפי החשד להחזיר את חובותיו הכספיים. בין היתר עלה בחקירה כי חנות הרהיטים שבבעלות מקורבו יוסף שימשה כמקום מפגש קבוע של ביטן ואנשיו.

 

בשל כך החליט במשטרה לבצע האזנות סתר ובצעד יוצא דופן הציבו בחנות גם מצלמות נסתרות. לפי גורמי חקירה, באחת הפעמים התקיימה כאמור פגישה משולשת בין ביטן, דב צור ויוסף. בפגישה דנו השלושה בפיתוח "מתחם האלף".

 

חשד לעבירות מסים בשווי מיליונים

בחלק א' של עבודות התשתיות בפרויקט זכה קבלן המקורב ליוסף. ממסמכים שנמצאים בידי המשטרה עולה לפי החשד כי לוועדת המכרזים של החברה הכלכלית נשלח מכתב על ידי הקבלן שבו ביקש לבדוק אם ניתן לאפשר להמשיך בפרויקט בפטור ממכרז גם בשלב ב'.

 

לאחר ייעוץ משפטי התברר כי לא ניתן להעניק פטור כזה, שכן היקף העבודות מחייב יציאה למכרז. בסופו של דבר יצא מכרז בנושא, והקבלן המקורב ליוסף זכה גם בעבודות של שלב ב'. ביטן, צור ויוסף נשאלו במהלך חקירתם מה היה חלקם במכרז המדובר. עם גיבוי של צילומים והקלטות, ביקשו החוקרים להבין כיצד התקבלו ההחלטות בפרויקט המדובר. החוקרים לחצו בעיקר על יוסף כדי להבין מה עלתה בפגישה וכיצד צור וביטן סייעו לו. 

חנות הרהיטים בבעלותו של יוסף בראשון לציון (צילום: טל שחר) (צילום: טל שחר)
חנות הרהיטים בבעלותו של יוסף בראשון לציון(צילום: טל שחר)

במטרה לגייס עד מדינה בפרשה, ניסו השוטרים לשכנע את יוסף להפוך לעד מדינה ולנוכח הלחצים הקשים שאליהם נקלע הוא אושפז בבית חולים. עוד לפני התפוצצות הפרשה סימנו ביחידת להב 433 את יוסף כדמות המקשרת בין כל החשודים.

 

לפני כמה חודשים הותקנו כאמור מצלמות נסתרות בתוך העסק שבבעלות יוסף. במשך חודשים אספו החוקרים ראיות לחשדות על עבירות מסים בשווי מיליוני שקלים מצדו של יוסף. אם לא די בכך, ההאזנות חשפו את הקשר ההדוק של יוסף עם ח"כ ביטן, שנהג להגיע מדי יום לחנות ולדבר עמו על "פרויקט האלף".

 

"הוא היה הבנק של דוד ביטן על פי החשד", אמר גורם המעורה בפרטי החקירה. "הגיעו אליו כספים רבים. הוא הלבין, הלווה וגם העביר לביטן כספים. ממש לא התעסק רק ברהיטים", אמרו במשטרה.

 

כאמור, היום נערכה במשרדי יחידת להב 433 בלוד חקירתו השלישית של ח"כ ביטן, שחשוד בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים. בין היתר נטען כי הוא קיבל שוחד בתמורה לקידום אינטרסים של אחרים, בהם בן למשפחת הפשע ג'רושי, בתמורה לכיסוי חובותיו. החקירה הסתיימה לאחר תשע שעות.

 

עורכי הדין של ראש העיר ראשון לציון דב צור, גיורא אדרת, טל שפירא ואריאל כפרי, מסרו כי אין בכוונתם להתייחס בשלב זה לחומרי חקירה אך נאמר שלדב צור הסברים משכנעים לכל אשר עשה ופעל. "כל פעילותו של דב צור לאורך השנים הייתה כשרק טובת העיר לנגד עיניו. המכרז של מתחם האלף נוהל בשקיפות מוחלטת וכל פנייה בקשר אליו נבחנה באופן ענייני הן על ידי ועדת המכרזים של החברה הכלכלית והן על ידי יועציה המשפטיים".

 

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום לראשונה לחקירותיו של ח"כ ביטן. נתניהו, השוהה בביקור מדיני בצרפת, אמר כי "לדוד ביטן עומדת חזקת החפות כמו לכל אחד. אני מאוד מעריך ומחבב אותו ומכבד את העבודה הטובה שהוא עושה כראש הקואליציה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
ח"כ ביטן בצאתו מחקירתו השלישית
צילום: צביקה טישלר
מומלצים