שתף קטע נבחר

מעייני הישועה: "תלדי אצלנו ותקבלי 500 שקל במתנה"

אף שתקנות משרד הבריאות אוסרות על כך, בית־החולים מעייני הישועה פונה במודעות ליולדות חרדיות ומפתה אותן ללדת אצלו באמצעות תלושי קנייה. בית־החולים: "מדובר בפעילות הומניטרית לטובת היולדות"

מתפללים חרדים שהגיעו ביום שישי לבתי־הכנסת שלהם לא יכלו שלא להבחין במודעה שפורסמה בעלונים שמחולקים שם והציעה לכאורה דיל חלומי ליולדות: בית־החולים מעייני הישועה בבני־ברק הזמין את האמהות שבדרך ללדת אצלו ולקבל במתנה 500 שקל בתלושי קנייה.

 

תחת הכותרת "בשורה משמחת — מענק 500 שקלים ליולדת" נכתב בגוף המודעה: "בשמחה רבה הננו אנשי בשורה לקהל אנשי שלומנו שיחיו, כי במסגרת הסדר מיוחד בין הנהלת הקהילה לבין 'פורום הנהלת המרכז הרפואי מעייני הישועה' הושג מענק בסך 500 שקלים ליולדת מאנשי שלומנו במרכז הרפואי מעייני הישועה החל מיום י"ח בכסלו תשע"ח ועד ליום א' שבט תשע"ח". היולדות, נאמר במודעה, יכולות לבחור היכן לממש את התלושים — ברשת "יש חסד" או באחת החנויות למוצרי תינוקות.

 

 ( ) ( )

 

במקביל פורסמה בכלי תקשורת חרדיים מודעה דומה, שבה מציע פורום נשות בית־החולים מעייני הישועה דיל בגובה של 400 שקלים לכל יולדת שתגיע ללדת בבית־החולים. "בסיעתא דשמיא ולרגל הרחבת הפעילות של פורום נשות מעייני הישועה, הננו שמחות לבשר לכן, יולדות יקרות, על חלוקת מענק תמיכה ליולדות בסך 400 שקלים לרכישה ברשת ‘יש חסד’", נכתב בהודעה, שהבטיחה שהמעטפה עם התלושים תימסר ליולדת במהלך ימי האשפוז. בנוסף הבטיחה המודעה השתתפות בהגרלה של עד שלוש עגלות תינוקות יוקרתיות בשווי 4,000 שקלים בין היולדות.

 

על פי תקנות הרופאים שפורסמו ב־2008, נאסר על רופאים ועל מוסדות רפואיים להעניק הטבות על טיפול רפואי. "פרסום מבצעים, הנחות, הגרלות, חלוקת פרסים, מתנות או מתן כל טובת הנאה בקשר עם מתן או קבלת טיפול רפואי, או מתן טיפול רפואי כתמורה לרכישה או לקבלה של שירות אחר הם פרסומת שיש בה משום פגיעה בציבור, והיא אסורה", נכתב בתקנה.

 

הסיבה שבגללה במעייני הישועה מוכנים להוציא סכומים כאלה היא כמובן כלכלית: יולדות — ובעיקר כאלה המשתייכות למגזר החרדי שבו שיעורי הילודה גבוהים במיוחד — הן מקור הכנסה חשוב לבית־החולים. על כל לידה מקבל בית־החולים יותר מ־13 אלף שקלים, ובמעייני הישועה מבקשים למשוך יולדות שללא ההטבה עלולות לבחור בבתי־חולים מתחרים באזור כמו בילינסון ושיבא.

 

"מתן תלושים של 500 שקלים עבור מזון או מוצרי תינוקות הוא בדיוק מה שצריך לשכנע יולדות במגזר החרדי לבחור במעייני הישועה ולא בבית־חולים אחר", אומר גורם בקהילה החרדית הקשור למערכת הבריאות. "בית־החולים בוחר — גם אם בדרכים עקיפות — להוציא מאות אלפי שקלים בשיווק אגרסיבי ובמתן הטבות מפני שהוא ירוויח סכומי עתק מתשלומי ביטוח לאומי עבור כל אחת מהיולדות".

 

ממשרד הבריאות נמסר: "הדבר לא תקין ומנוגד לתקנות הרופאים. בכוונת משרד הבריאות לפנות לבית־החולים לבדיקת הנושא".

 

מבית־החולים מעייני הישועה נמסר בתגובה: "מיום היווסדו של המרכז הרפואי מעייני הישועה ובמסגרת היותו בית־חולים קהילתי, מתנדבים בו ארגוני סיוע וחסד רבים העושים זאת בהתנדבות ושלא על מנת לקבל פרס. במסגרת פעילות חשובה והומניטרית זו מחלקים אחת לתקופה שוברי סיוע ליולדות לצורך רכישת מזון, חיתולים ותחליפי חלב. המרכז הרפואי מברך על כל סיוע של כל ארגון חסד שנועדה להרבות אור ואהבה בישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ישראל ברדוגו
מעייני הישועה. למען היולדות או עבירה על החוק?
צילום: ישראל ברדוגו
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים