שתף קטע נבחר

מומיה בת 3,500 שנה נמצאה במצרים

במשרד העתיקות המצרי מעריכים כי הקברים שנמצאו באזור לוקסור שייכים לפקידים בכירים או לבני אצולה, שחיו בתקופת השושלת ה-18 במצרים

מצרים הודיעה בסוף השבוע על גילוי שני קברים עתיקים בעיר הדרומית לוקסור. החוקרים במצרים אומרים כי מדובר במומיות של בני אדם שחיו באזור לפני 3,500 שנה. במדינה מקווים כי הגילוי החדש יסייע במעט לתיירות במדינה.

 

המומיה. מהשושלת ה-18 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
המומיה. מהשושלת ה-18(צילום: EPA)

 

הקברים, הממוקמים בגדה המערבית של הנילוס, היו ככל הנראה שייכים לבני אצולה ופקידים בכירים. "זה בהחלט יום יוצא מן הכלל", אמר שר העתיקות המצרי, חאלד אל-ענאני. "הקברים הפרטיים מתקופת השושלת ה-18 (מ -1580 לפני הספירה ועד ל-1320 לפני הספירה) היו כבר ידועים, אבל זו הפעם הראשונה שאנחנו מקבלים מבט לתוכם".

 

השר המצרי הוסיף כי לאחד הקברים מובילה חצר שנבנתה מלבני בוץ, המכילה בור קבורה. משם מגיעים לארבעה תאי קבורה צדדיים. בתוך האתר נמצאו ארונות קבורה מעץ. חריטות וציורי קיר שנמצאו באתר מעידים כי מדובר בקברים מהתקופה של בין אמנחותפ השני לבין תחותמס הרביעי.

ציורי קיר באתר הקבורה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ציורי קיר באתר הקבורה(צילום: AFP)

 

לקבר השני יש חמש כניסות המוליכות לאולם מלבני, ומכילות שני קברים המצויים בחלק הצפוני והדרומי של המקום. בתוך הקבר נמצאו מסכות קבורה מעץ, אוסף של כ-450 פסלים וגם מומיה עטופה בפשתן, ככל הנראה שך פקיד בכיר באותה תקופה.

 

בין החפצים שנמצאו במקום היו מסכות קבורה מעץ מצוירות, כלי חרס, אוסף של כ-450 פסלים ומומיה עטופה בפשתן, שעשויה להיות שייכת לבעל תפקיד בכיר. במקום נכתב שמו של המלך באותה תקופה, תחותמס הראשון.

חפצים רבים נמצאו באחד הקברים (צילום: AP) (צילום: AP)
חפצים רבים נמצאו באחד הקברים(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

בחודש שעבר רשות העתיקות במצרים הודיעה כי ארכיאולוגים גילו שרידים של גימנסיום עתיק מהתקופה ההלניסטית, כל הנראה מלפני 2,300 שנה. גימנסיום הוא מוסד חינוכי שבו הושם דגש על איזון בין הגוף (ענפי הספורט) והרוח (מוזיקה ואומנויות), ובאתר העתיקות וואטפה, שבה אותר הגימנסיום המדובר, הוא כלל מסלול ריצה.

 

בחודש ספטמבר גילו ארכיאולוגים מצרים באותו אזור קבר של צורף ולצדו מומיות של אשתו ושל שני ילדיהם, כולם מתוארכים ללפני 3,500 שנה. הקבר מכיל חדר קטן בקומת הקרקע ומתחם קבורה בעומק שמונה מטרים שכולל ארבע מומיות. הממצאים, שמתוארכים לתקופת הממלכה החדשה (מהמאה ה-16 לפני הספירה ועד המאה ה-11 לפני הספירה), התגלו ליד לוקסור שבדרום מצרים. הם נמצאו בנקרופוליס "דרעא אבול נאגה" שבגדה המערבית של הנילוס, מקום שמוכר היטב עקב המקדשים ומערות הקבורה שבו.

 

 

איתור הגימנסיום והקברים העתיקים מצטרף לתגליות ארכיאולוגיות אחרות שהתגלו במצרים השנה, והדבר צפוי לאושש מעט את תעשיית התיירות במדינה, שהתקשתה להתאושש מפיגועי דאעש ומפיצוץ המטוס הרוסי בסיני.

 

לפני כמה שבועות גילו מדענים תא חבוי בתוך הפירמידה הגדולה של גיזה וחודש קודם לכן התגלו שרידיו העתיקים של מקדשו של המלך רעמסס השני באתר הארכיאולוגי אבוסיר שבקרבת קהיר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים