שתף קטע נבחר

השירות המטאורולוגי: סיכוי משמעותי לבצורת בחורף הנוכחי

מהתחזית העונתית למשקעים מסתמן סיכוי מובהק כי דצמבר, ינואר ופברואר יהיו שחונים. הגשם צפוי לחזור בהמשך, אולם נראה כי עונת הגשמים תסתיים בגירעון

משקים שדות בגליל העליון (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
משקים שדות בגליל העליון(צילום: אביהו שפירא)

בדרך לחורף יבש? השירות המטאורולוגי פרסם היום (ב') את התחזית העונתית למשקעים בשלושת חודשי החורף העיקריים - דצמבר, ינואר ופברואר. על פי המודל העונתי, מסתמן כרגע כי הסיכוי שהחודשים הללו יהיו שחונים מובהק ועומד על 64.7 אחוז.

 

בשירות המטאורולוגי מציינים כי לפי התחזית העונתית למשקעים שפורסמה בנובמבר 2017 היו הסתברות של 35.2% שתקופה זאת תהיה גשומה מהרגיל, הסתברות של 17.7% לתקופה "ממוצעת" והסתברות של 47.1% לתקופה שחונה באזורנו. לדבריהם, היות שרמת הדיוק של התחזית העונתית נמוכה והיות שתרחישים מנוגדים הופיעו בהסתברות גבוהה, היה קשה לתת לפני חודש הערכה אמינה למשקעים הצפויים. 

 
יבש באזור הכינרת (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
יבש באזור הכינרת(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)
 

 

עוד מבהירים בשירות כי עצירת המשקעים הנוכחית לא תימשך בהכרח בהתקדמות החורף: בחודשי ינואר-פברואר-מרס 2018 יש הסתברות של 33.3% שתקופה זו תהיה גשומה מהרגיל, הסתברות של 29.4% לתקופה "ממוצעת" והסתברות של 37.3% לתקופה שחונה באזורנו. עם זאת מציינים בשירות המטאורולוגי כי היות שעד כה ירדו משקעים מועטים מאוד, וגם בשבועיים הקרובים לא מסתמן אירוע גשם של ממש, ככל הנראה תסתיים עונת הגשמים בגירעון.

 

ד"ר יואב לוי, מנהל אגף מחקר ופיתוח מערכות חיזוי בשירות המטאורולוגי, חידד בשיחה עם ynet כי ההערכות מבוססות על מודל כללי לחודשים הקרובים, אך בכל זאת יש סיכוי קטן לגשמים בחודשים ינואר ופברואר.

 

"אם לוקחים את המודל שפרסמנו בתחילת דצמבר, מתייחסים לנתונים של תחילת החודש הנוכחי ומשלבים את הצפי לחודשים ינואר ופברואר - מבינים שאין הסתברות אמיתית למשקעים וגשם", אמר ד"ר לוי. "באזור שלנו המודלים לא מספיק טובים להגיד בוודאות מה יקרה, אבל אנחנו משתדלים להציג את הנתונים הכי מעודכנים שלנו כדי שאנשים ידעו להיערך בהתאם".

 

 


 

ד"ר לוי ציין כי חרף התחזית הפסימית ייתכנו גשמים בחודשים ינואר ופברואר שעוד עשויים לשנות את כל הסטטיסטיקה השנתית. "שנת 2002 התחילה רע מאוד, ואז בחודשים פברואר ומרס היו גשמים מעל הממוצע, כך שהשנה הסתיימה מבחינתו כשנה טובה. הסיכוי לזה נמוך אבל עדיין קיים", אמר ד"ר לוי. "אנחנו מקווים להתבדות ושהגשם יירד".

 

התמעטות המשקעים, מסביר ד"ר לוי, בהחלט עשויה לנבוע מהשינויים האקלימיים ומההתחממות הגלובלית. "כשעורכים סטטיסטיקות ל-30 שנה, התחזיות האקלימיות לטווח הארוך מראות התחממות גלובלית שתגרום לפחות משקעים ופחות גשם באזור הים התיכון, וזה נתון די מדהים".

 

כאמור, גם תחזית מזג האוויר היום לא בישרה על ממטרים. הורגשה עלייה נוספת בטמפרטורות, והיום שוב נעשה חם ויבש מהרגיל לעונה. גם מחר, יום שלישי, יוסיף להיות חם ויבש מהרגיל לעונה, ובצפון הארץ ינשבו רוחות מזרחיות ערות. ביום רביעי יהיה מעונן חלקית, תחול ירידה ניכרת בטמפרטורות ועלייה בלחות. בחמישי - ללא שינוי ניכר בטמפרטורות, שיהיו עדיין מעט גבוהות מהממוצע לעונה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים