שתף קטע נבחר

ביקורת נוקבת של היועמ"ש על בנט עקב ביטול כנס עם האגודה לזכויות האזרח

מנדלבליט הצדיק את פעילותה של האגודה, וטען כי ההחלטה לבטל כנס בהשתתפות אנשיה, שהם חלק מ"ארגון חברה אזרחית ותיק ורב זכויות" - תמוהה. הוא הורה לשר להתייעץ עמו בנוגע להחלטה עתידית בנושא

 

שר החינוך, היועץ המשפטי לממשלה (צילום: אלכס קולומויסקי, יואב דודקוביץ') (צילום: אלכס קולומויסקי, יואב דודקוביץ')
שר החינוך, היועץ המשפטי לממשלה(צילום: אלכס קולומויסקי, יואב דודקוביץ')

ביקורת נוקבת על שר החינוך נפתלי בנט מצד היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט: במכתב ששלח, הזהיר היועמ"ש את השר כי עליו להתייעץ עמו או עם גורמים מטעמו, אם יחליט שלא לשתף פעולה עם האגודה לזכויות האזרח. הוא מתח ביקורת על בנט, שהחליט לבטל כנס משותף עם האגודה והמרכז לטכנולוגיה חינוכית, כפי שנחשף ב-ynet.  

 

למכתבו המלא של היועמ"ש לבנט לחצו כאן

 

בנט ביטל את הכנס נוכח פניות של הורים שכולים וארגון הימין "אם תרצו". יו"ר המזכירות הפדגוגית טען כי עלו טענות נגד האגודה, שפעלה למנוע ביטול מעמד אזרחי של פלסטינים שהורשעו בעבירות טרור. המזכירות אף ציינה כי שר החינוך הנחה את מנכ"ל משרדו לקיים בדיקה מעמיקה באשר לשיתוף פעולה עם האגודה ולבחון אם פעולותיה עולות בקנה אחד עם ערכי היסוד של מערכת החינוך.

ההזמנה לכנס בהשתתפות האגודה ()
ההזמנה לכנס בהשתתפות האגודה
 

ואולם מנדלבליט הגן בחריפות על האגודה: "האגודה לזכויות האזרח היא ארגון חברה אזרחית ותיק ורב זכויות, הפועל זה עשרות שנים לקידום ההגנה על זכויות האדם באשר הוא אדם. הארגון פועל במגוון רחב של תחומים, ופעילותו תרמה ותורמת באופן משמעותי להגנה על זכויות האדם במדינת ישראל. והא הראיה, שהכנס בו עסקינן עסק בזכויות עובדים, נושא שאין חולק על חשיבות קידומו".

 

מנדלבליט הסתמך על דבריה של מנכ"לית האגודה, עו"ד שרון אברהם-ויס, ואף ציטט אותה: "האגודה לזכויות האזרח עוסקת בהגנה על כל קשת זכויות האדם יותר מ-40 שנה. בתוך כך, האגודה גם מגנה על הזכות לאזרחות, כולל של מי שעברו עבירות חמורות; על זכויות האדם של אסירים באשר הם, ועל זכותם של בני משפחה של מי שפשעו שלא לאבד את ביתם. אנו מגנים על זכויות בני אדם באשר הם בני אדם, בין שמדובר בזכותו של האסיר יגאל עמיר להינשא, ובין שמדובר בזכותו של האסיר כרים יונס ללמוד באוניברסיטה. זו הייתה דרכה של האגודה מאז הקמתה, ועליה גאוותנו".

 

הוא אף הזכיר לאנשי משרד החינוך את הנחייתו בעבר: "אני רואה חשיבות רבה בקיומו של שיח ענייני ותורם בין ארגוני החברה האזרחית לבין רשויות המדינה, לרבות בדרך של השתתפות עובדי ציבור בכירים בכנסים ובאירועים שונים. פעילות שכזו מועילה ומסייעת לקידום האינטרס הציבורי".

 

מנדלבליט סיכם: "מוקשית בעיניי קבלת ההחלטה המיידית על מניעת השתתפות משרדך בכנס האמור, שתוכנן מראש להיערך בשיתוף עם האגודה לזכויות האזרח". היועץ גם מבקש מבנט לשקול שנית את כוונתו לבדוק המשך שיתוף פעולה עם האגודה.

 

"ככל שתמצא לנכון בכל זאת לקיים בדיקה מעמיקה באשר לשיתוף פעולה עתידי, אבקש כי הדבר ייעשה בשיתוף עם גורמי ייעוץ וחקיקה אשר במידת הצורך אף יביאו את הדברים לפניי", כתב מנדלבליט. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, יואב דודקוביץ'
בנט, מנדלבליט
צילום: אלכס קולומויסקי, יואב דודקוביץ'
מומלצים