שתף קטע נבחר

טראמפ מחלק את ירושלים

טראמפ לא דיבר על ירושלים השלמה, ואף לא הגדיר מה היא ירושלים. בכך הוא למעשה התניע תהליך של חלוקתה של העיר, ויצירת שתי בירות - ישראלית ופלסטינית, שתיהן ירושלים, שתיהן קדושות

העולם המוסלמי נרעש מול הכרתו של נשיא ארצות הברית, דונאלד טראמפ, בירושלים כבירת ישראל. ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, נרגש אף הוא מהתמיכה האמריקנית - ונראה שמח, ממש כאילו זכה שוב בקדנציה נוספת, וייתכן אפילו שכך יקרה (החקירות הן "לא היה כלום...").

 

עוד דעות ב-ynet:

העם רוצה דמוקרטיה אמיתית

בבקשה, בואו לשדרה

גיוס 2017 - מה מלמדים ומה לא מלמדים הנתונים

 

אבל השטן שוכן בפרטים, והפרטים מציירים תמונה אחרת מזו שהשניים רוצים לצייר. לצורך כך יש לקרוא היטב את דבריו של נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, שהביע אתמול את דעתו בנושא, במפגש עם אבו מאזן. "ההכרה היא פרס לטרור של ישראל, מזרח ירושלים היא בירת פלסטין", הוא אמר. מזרח ירושלים, שימו לב - מזרח ירושלים. כלומר - חלוקת ירושלים.

 

טראמפ לא דיבר על ירושלים השלמה, ואף לא הגדיר מה היא ירושלים. את ה"פרט" הזה הוא השאיר לצדדים. הוא הודיע על הכרת ארה"ב ב"ירושלים" כבירת ישראל, ובאותה נשימה אמר שהשגרירות לא תעבור לבירה הישראלית "כי צריך לתכנן ולבנות". תירוץ די דחוק. אפשר היה לארגן משרד סימבולי תוך יומיים, אני מכיר מישהו שמוכן להשכיר לנשיא ארה"ב משרד כזה.

 

כך קנה לעצמו טראמפ זמן מול הטקס החצי שנתי - "יעביר או לא יעביר את השגרירות" - וכך גם השאיר טראמפ פתח לחלוקת ירושלים. בעצם, דחף לחלוקתה – בין השכונות הערביות המקיפות אותה, לבין העיר המערבית. הרי אבו מאזן לא טוען שהעיר המערבית שייכת לו, לפלסטינה, הוא אומר "ירושלים", ממש כמו נתניהו, ושניהם יודעים שהשאלה "מה זאת ירושלים" דומה לשאלה מיהו יהודי - יש הרבה דעות בנושא.

 

מכאן שצעדו של טראמפ הוא צעד נועז - טיפשי או גאוני - אשר מביא לדינמיות שונה במזרח התיכון, בלי באמת להביא לשינוי בעמדותיו.

טראמפ, כאיש עסקים, חושב, כנראה, שחייבים לטפל ב"פיל" שבמרכז החדר, ולא להשאיר את הטיפול בירושלים לסוף - כלומר ירושלים תחילה. כך הוא למעשה התניע תהליך של חלוקתה של העיר, ויצירת שתי בירות - ישראלית ופלסטינית, שתיהן ירושלים, שתיהן קדושות. אה - כן, האגן הקדוש עדיין לא טופל - של מי תהיה הריבונות על המקומות הקדושים - הדיון הזה טרם נפתח. אבל הדיון הזה מתקרב, כי החלוקה הכללית - למעט המקומות הקדושים - אינה כה טעונה. היהודים לא כל כך שמחים לשלוט בשכונות הפלסטינאיות, והם לא מעוניינים בגילה, לא ממש.

 

אז, כשתיעלם תרועת הפסטיבלים, נבין כולנו שטראמפ החל את התהליך לחלוקתה של ירושלים. נראה איך ממשיכים מכאן.

 

בני כהן, יועץ אסטרטגי ושותף במשרד רימון כהן ושות', לשעבר דוברו של יצחק רבין

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים