שתף קטע נבחר

החוקר שבודק: האם העיתונות מתה?

כיצד מתמודדים עיתונאים עם הלחצים המופעלים עליהם בעידן הדיגיטלי?

 

עיתונאים בעבודה (צילום: Andy Leung) (צילום: Andy Leung)
עיתונאים בעבודה(צילום: Andy Leung)

 

מדוע הטקסט שאתם קוראים ברגע זה עלה לרשת? האם קיבלתי עבורו תשלום? (רמז: לא) מהי המוטיבציה שלי לפרסם אותו? כיצד מעוצב העמוד שמסביב לטקסט? כמה מן הלינקים בעמוד מקשרים את הגולשים לטקסטים שנכתבו על ידי עיתונאים, וכמה מהלינקים מקשרים אותם לקישורים ממומנים על ידי גורמים מסחריים? האם ניתן להבחין בין שני סוגי הקישורים?

 

עוד ב"חוקרים פרטיים" בערוץ הלימודים:

"חוקרים פרטיים": החלופה המדעית לתרומת איברים

לחקור את יפן: מסע לארץ השמש העולה

פריזבי עם אלקטרונים והקשר לסמארטפונים שלנו

מידה כנגד מידע: למה אני שוקלת חלבונים?

למה בחרתי לטפל בעזרת יצירות ספרותיות?

"חוקרים פרטיים": חלבונים מקולקלים ותולעים זקנות

 

על אף שאנו מצויים בעיצומו של העשור השלישי למהפכה המקוונת, רבים מכלי התקשורת החדשותיים טרם הצליחו למצוא את המודל העסקי שיאפשר להם להמשיך ולהתקיים בעידן האינטרנט. היקום האינטרנטי מאיים על כלי התקשורת החדשותיים המסורתיים, ובעיקר העיתונים, משום שהוא מציע תכנים חינמיים, או נכון יותר - תכנים שנוצרו על ידי בעלי עניין ומוצעים בחינם לגולשים.

 

מעבר לכך, העידן המקוון מערער, לכאורה, על עצם הצורך בעיתונאים מקצועיים. בעידן של רשתות חברתיות, מצלמה בכל מכשיר טלפון נייד ובלוגרים המדווחים מן השטח, מימון הכשרתם ארוכת השנים של עיתונאים מקצועיים וכיסוי עלות מחייתם יכולה להדמות לעיתים, כהוצאה כספית מיותרת.

ד"ר אורן מאיירס (צילום: Andy Leung) (צילום: Andy Leung)
ד"ר אורן מאיירס(צילום: Andy Leung)

 

העניין שלי במשבר העיתונות המסורתית בעידן האינטרנט ובמחקר עיתונות בכלל צמח מתוך עבודתי העיתונאית, ככתב וכעורך. העבודה בעיתונות היתה מרתקת ודינמית, אבל הרגשתי שאני מעוניין להבין טוב יותר את אחורי הקלעים של המקצוע, ואת האופן שבו פועלת העיתונות בתוך התרבות.

 

 

מחקר אחד שביקש לענות על השאלות הללו התבסס על ראיונות עומק שקיימנו ד"ר רועי דודזון ואני עם 88 עיתונאים ועיתונאים-לשעבר על אודות סיפורי החיים המקצועיים שלהם. המחקר אפשר לנו להבין טוב יותר מדוע עיתונאים בוחרים לעסוק בעיתונות, מה נתפסים בעיניהם כהישגים וככישלונות מקצועיים, אילו לחצים מופעלים עליהם על ידי מקורות חיצוניים וגורמים בתוך המערכת, ובמקרים רבים - מה הוביל אותם לעזוב את העיתונות. וכך, המחקר תאר וניתח את האופנים באמצעותם עיתונאים מנסים למלא את השליחות המקצועית והציבורית שלהם בתוך מערכות שמקשות עליהם לעשות זאת.

 

ד"ר אורן מאיירס הוא מרצה בכיר בחוג לתקשורת באוניברסיטת חיפה

 

חוקרים פרטיים הוא מדור שבועי בערוץ הלימודים של ynet, שבו יסבירו חוקרים מדוע החליטו לעסוק בתחום המחקר שלהם. המדור נעשה בסיוע "האקדמיה הצעירה הישראלית" http://www.young.academy.ac.il/

 


פורסם לראשונה 15/12/2017 08:25

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Andy Leung
עיתונאים בעבודה
צילום: Andy Leung
מומלצים