שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  youthquake היא מילת השנה. מה פירושה?
  צוות מילוני אוקספורד הכריז על youthquake כמילה החשובה ביותר של 2017 - השימוש בה גדל פי חמישה. אבל מה זה בכלל אומר?

  הצוות האחראי על מילוני אוקספורד הכריז כי מילת השנה 2017 היא youthquake, ובתרגום חופשי "רעידת צעירים" – מילה המבטאת את עוצמתו של דור המילניום.

   

  המילונאים של אוקספורד אומרים שבשנת 2017 גדל השימוש במילה הזו פי חמישה משנת 2016. ההגדרה המילונית של youthquake היא "שינוי תרבותי, פוליטי או חברתי משמעותי, המתעורר בעקבות פעולות או השפעה של אנשים צעירים".

  מילון אוקספורד. זו הייתה שנת הצעירים? (צילום: AP) (צילום: AP)
  מילון אוקספורד. זו הייתה שנת הצעירים?(צילום: AP)

  המילה הוטבעה לפני כמעט 50 שנה על-ידי עורכת המגזין "ווג" דאז, דיאנה ורילנד. השנה השתמשו בה לתיאור התופעה של הגידול בתמיכה במפלגת הלייבור הבריטית ושל הבחירה בפוליטיקאים בשנות ה-30 לחייהם למנהיגי צרפת וניו זילנד.

   

  אוניברסיטת אוקספורד בודקת מדי שנה כיצד השפה האנגלית משתנה, ובוחרת מילה אחת המשקפת את הלך הרוח שהורגש באותה שנה.

   

  נשיא מילוני אוקספור, קספר גרת'ווהל, אמר כי youthquake "עדיין לא קיבעה את מעמדה בארה"ב, אבל בבריטניה יש ראיות משמעותיות לכך שהשימוש בה הולך ומתרחב". מילת השנה של אוקספורד אשתקד הייתה "פוסט-אמת".

   

  בתחילת השבוע הכריזו גם אנשי המילון "מרים-וובסטר" על מילת השנה שלהם - "פמיניזם". בשנה החולפת חל באתר הרשמי של המילון גידול של 70% בחיפושי המילה פמיניזם ביחס לשנת 2016.

   

  המילונאי פיטר סוקולובסקי, עורך המילון, סיפר כי הצוות שלו זיהה כמה ימי שיא בחיפוש הפירוש של "פמיניזם", אחרי כמה אירועים מרכזיים. אחד מהם היה בינואר, בימי "צעדת הנשים" בוושינגטון, שבה מחו נשים על כך שדונלד טראמפ נבחר לנשיא ארה"ב למרות הטענות נגדו על הטרדות מיניות. הצעדה הזו לוותה בצעדות דומות ברחבי העולם.


  פורסם לראשונה 15/12/2017 22:09

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים