שתף קטע נבחר

הפלסטיני קטוע הרגליים נטמן: "שהיד לא ככל השהידים"

איברהים אבו תוריא, שנפצע בתקיפת צה"ל ב-2008 והגיע להפגנות עם כיסא הגלגלים, נהרג בעימותים הקשים אתמול בגבול עזה. "אין מחילה לאיש אחרי הריגתו", אמר מנהיג חמאס הנייה שהגיע להלווייתו. מצה"ל נמסר: "הטענות נבדקות"

 

 

מאות השתתפו היום (שבת) בצהריים בכל אחת מהלוויותיהם של שלושת הפלסטינים שנהרגו אתמול בעימותים עם כוחות צה"ל, בהם גם איברהים אבו תוריא - מפגין קטוע רגליים שנפצע מתקיפת צה"ל ב-2008. מלבדם נטמן גם המחבל מהפיגוע בכיכר איו"ש, שנשא על גופו חגורת נפץ דמה ודקר לוחם מג"ב.

 

אבו תוריא, אחד מההרוגים הפלסטינים ב"יום הזעם" אתמול, היה אחד המפגינים הקבועים בגבול עזה. הוא הגיע לגבול עם כיסא הגלגלים שלו ולאחר מותו הופצו תמונות וסרטונים שבהן נראה מפגין ליד הגדר. להלווייתו הגיע ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמעיל הנייה. הפלסטינים טענו כי "צלף ירה בראשו", ואילו גורמים צבאיים אמרו כי על פי הוראות הפתיחה באש הירי הוא לעבר פלג גוף תחתון של מסיתים מרכזיים.

איברהים אבו תוריא. מהמפגינים הקבועים בגבול עזה ()
איברהים אבו תוריא. מהמפגינים הקבועים בגבול עזה

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הלווייתו של אבו תוריא, היום (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הלווייתו של אבו תוריא, היום(צילום: AFP)

"אין אף ישות בעולם שיכולה לשנות את האמת על פלסטין ועל ירושלים ששייכת לפלסטינים בלבד", אמר הנייה בהלוויה. "ירושלים היא בית קברות למזימות לכל אורך ההיסטוריה. אין מחילה לאיש אחרי הריגתו של איברהים אבו תוריא. השהיד הזה אינו ככל השהידים והמערכה הזאת אינה ככל המערכות. דבר מותו הגיע לכל קצוות העולם. אין ויתור על ירושלים. אני לא אומר ירושלים המזרחית אלא ירושלים המאוחדת. לא המזרחית ולא המערבית".

  

אבו תוריא, רווק בן 29, חי עם הוריו. לא הייתה לו עבודה קבועה מאז שאיבד את רגליו ב-2008, בתקיפה של צה"ל מזרחית למחנה הפליטים אל בורייג' שבמרכז רצועת עזה. "הוא נפצע ב-2008 כשמסוק ישראלי פגע בו לאחר שהוא הוריד את הדגל הישראלי והעלה במקומו את הדגל הפלסטיני ליד הגבול", טען אחיו סמיר אתמול. "זה לא מנע ממנו להמשיך להפגין למען ירושלים. הוא הלך לבדו כל יום אל הגבול".

   

בסרטון שצולם ביום שישי נראה אבו תוריא מניף את דגל פלסטין ומסמל "וי" לעבר חיילי צה"ל שמעבר לגבול. "אני רוצה ללכת לשם", הוא אמר כשהוא מסמן על הצד השני של הגבול, כשמספר צעירים שסובבים אותו מניפים דגל פלסטין וזורקים אבנים לעבר הכוחות. "האדמה היא האדמה שלנו, לא ניכנע. אמריקה צריכה לבטל את החלטתה", אמר בסרטון אחר שהופץ ברשתות החברתיות בעקבות הכרזת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על הכרה אמריקנית בירושלים כבירת ישראל.

 

כמה שעות לפני מותו עדי ראייה ועיתונאים סיפרו לסוכנות הידיעות הצרפתית כי הוא טיפס על עמוד חשמל והניף את הדגל הפלסטיני. משרד הבריאות הפלסטיני טען כי אבו תוריא נהרג "מירי של צלף בראשו". מלבדו נהרג באותה הפגנה אתמול בגבול עזה בן 32 ובגדה מת מפצעיו אתמול פלסטיני מענאתא, שנפצע מירי ופונה לבית חולים ברמאללה. המחבל שדקר בצהריים לוחם מג"ב בכיכר איו"ש שליד רמאללה ופצע אותו בינוני מת אף הוא מפצעיו.

 

מצה"ל נמסר: "אתמול התפתחו הפרות סדר במספר מוקדים בגבול הרצועה בהשתתפות אלפי פלסטינים. המתפרעים יידו אבנים, הבעירו צמיגים וניסו לחבל בגדר המערכת. כוחות הביטחון ירו לעבר מספר מספר מסיתים מרכזיים ונבדקת טענה כי מהירי נהרגו שני פלסטינים, אחד מהם קטוע רגליים". גורמים צבאיים הוסיפו כי לפי הוראות פתיחה באש הצלפים באירועים אלה יורים לפלג גוף תחתון של מסיתים מרכזיים, כפי שקרה אתמול עשרות פעמים.

 

 

 

  

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המפגין קטוע הרגליים שנהרג
מומלצים