שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מחקר מגלה: כמה זמן תחכו בחדר המיון בלילה?
  %80 מפעילות הרופאים בחדרי המיון בשעות הלילה היא חסרת ערך. כך עולה ממחקר חדש שנערך ב–7 בתי חולים בארץ. וכמה זמן תחכו במיון עד שיתחילו לטפל בכם?
  80% מפעילות הרופאים במיון בשעות הלילה היא חסרת ערך; זמן ההמתנה הממוצע לרישום במיון הוא שעה וחצי, והזמן הממוצע לשחרור ממיון הוא 5 שעות.

    

  חברת הייעוץ "תפן ישראל" ערכה מחקר ב־7 בתי חולים במרכז הארץ כדי ללמוד על פעילות הצוות הרפואי, זמני המתנה של מטופלים ושיעור ביטולי הניתוחים במחלקות השונות. מהמחקר עולה כי 80% מפעילות הרופאים במיון בשעות הלילה היא חסרת ערך. כך גם 70% מפעילות האחיות ו־50% מפעילות כוח עזר.

   

   ( )

    

  למרות שנדמה שהרופאים במשמרת לילה עובדים סביב השעון, בפועל מתברר כי רוב זמן העבודה שלהם אינו אפקטיבי. הסיבה: הרופאים צריכים לעסוק במשימות שאינן רפואיות, כמו המתנה עד שחולה יחזור מבדיקה או ניסיונות לאתר את התיק הרפואי.

    

  "בחלק מהמקרים אותו מטופל עבר תשאול על ידי שלושה אנשי צוות או שהוא נדרש להמתין לפענוח של בדיקה, וזה מבזבז הרבה מהזמן של הרופאים", אומרת מלי ביצור פרנס, מנכ"לית "תפן ישראל". לדבריה, התוצאות בכל בתי החולים היו דומות, ללא קשר לגודלו של בית החולים.

    

  חוסר ערך בפעילות מתבטא גם בהמתנה ארוכה לסניטר שיעביר חולה ממקום למקום ולאחות שתבצע בדיקות או תיתן תרופות. בכמה בתי חולים נמצא שמערכות המידע במיון ובטיפול נמרץ לא מקושרות למחלקות המקצועיות, וכתוצאה מכך הצוותים הרפואיים נאלצים להתרוצץ אחרי תיקים רפואיים או לבצע שוב בדיקות שכבר בוצעו למטופל.

    

  90 דקות המתנה לרישום ראשוני

  על פי המחקר, זמן ההמתנה הממוצע לרישום ראשוני בחדר מיון הוא כ־90 דקות. זמן ההמתנה לשחרור מטופל ממיון (הביתה או למחלקת אישפוז) מוערך בממוצע בכ־5 שעות לפחות.

    

  במחקר נבדק גם נושא ביטולי הניתוחים ועלה כי ב־66% מהימים שנבדקו בוטלו ניתוחים. שיעור הביטולים הגבוה ביותר נמצא בכירורגיית ילדים (יותר מ־30%) ובאורתופדיה (יותר מ־20%), ואילו שיעור הביטולים הנמוך ביותר נמצא בכירורגיה פלסטית (6%).

   

  החוקרים מציינים כי בכירורגיה פלסטית רוב הניתוחים מתבצעים מתוך בחירה של המנותח ולכן המטופלים מבטלים את הפרוצדורה רק במקרים חריגים ביותר. לעומת זאת, החשש הגדול של ההורים בניתוחים אצל ילדים גורם לשינויים רבים, וחלקם בוחרים לפנות ברגע האחרון למנתח פרטי או לבטל את הניתוח ולבדוק אופציות טיפול אחרות.

    

  אחת הסיבות המרכזיות לביטולי ניתוחים בבתי החולים היא ניתוחי שבר צוואר ירך שמאפיינים את האוכלוסייה המבוגרת. מחצית מהניתוחים האלה, שנחשבים דחופים, מבוצעים בשעות הבוקר וגורמים לביטולי ניתוחים אחרים.

    

  "מהבדיקה שביצענו עולה שאם היו מקצים מראש עוד 6 שעות שבועיות של ניתוחי שבר צוואר ירך, זה היה מצמצם בכ־40% את ביטול הניתוחים האחרים", סיכמה ביצור־פרנס.

   

  כך נראה עומס במיון בימי החורף:

   

  צילום: עידו בקר, ניצן דרור ואורי דוידוביץ

  צילום: עידו בקר, ניצן דרור ואורי דוידוביץ

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים