שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חולה אובחן בשוגג כחולה סרטן ומת

  גבר שסבל מכיב במערכת העיכול אובחן בשוגג כחולה סרטן. לאחר שנפטר התברר כי כלל לא לקה במחלה הקשה. הרופאה ששגתה העידה בפני ועדת בדיקה שהקים משרד הבריאות וטענה: "התורנות הייתה עמוסה במיוחד בפצועים סורים"

  גבר בסוף שנות ה-30 לחייו אובחן בשוגג כחולה סרטן אף שבפועל סבל מבעיה רפואית פשוטה יחסית של כיב ונמק במערכת העיכול. בשל האבחנה השגויה נכרתה רגלו השמאלית של הגבר, תושב הצפון ואב לארבעה. כשהמתין לכריתת איברים נוספים, נפטר המטופל.

   

  לאחר מותו התברר כי כלל לא חלה בסרטן. ועדת בדיקה שהקים משרד הבריאות חקרה את המקרה החריג והגישה לאחרונה דו"ח שבו מסקנות קשות לגבי התנהלות הצוות הרפואי של המרכז הרפואי לגליל בנהריה. הרופאה המתמחה ששגתה באבחנת מצבו הרפואי של הגבר העידה בפני ועדת הבדיקה של משרד הבריאות וטענה כי "אותה התורנות (שבה בוצעה האבחנה. א"ע) הייתה עמוסה במיוחד, לאור קבלתם של פצועים סורים לבית החולים".

   

   

  הכיב במערכת העיכול אובחן בשוגג כסרטן הקיבה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  הכיב במערכת העיכול אובחן בשוגג כסרטן הקיבה(צילום: shutterstock)

   

  הרופאה ששגתה - מתמחה בשנתה הראשונה

  המטופל הובא לבית החולים בנהריה בחודש אוקטובר אשתקד לאחר שסבל מכאבי בטן עזים. הוא נשלח לצילום של הבטן וזה פורש כתקין, אך חזר למחרת לבית החולים ונשלח לצילום CT. הרופאה המתמחה שהייתה בתורנות באותו הלילה פענחה את הבדיקה וקבעה כי המטופל סובל מסרטן של הקיבה. בהתבסס על אבחנה זו אושפז הגבר במחלקה הפנימית של בית החולים.

   

  ימים ספורים לאחר אשפוזו קרסו מערכותיו של החולה והוא עבר ניתוח חירום. התרופות שניתנו לו בטיפול נמרץ גרמו לו לנמק בגפיים, והרופאים נאלצו לכרות את רגלו השמאלית. הרופאים ניסו לשכנע את בני משפחתו של החולה להתיר להם לכרות גם את רגלו הימנית, אך בזמן ההמתנה לניתוח הוא נפטר.

   

  במשרד הבריאות הקימו ועדת בדיקה שבחנה את פרטי המקרה. על פי הדו"ח של הוועדה, שהוגש לאחרונה, הרופאה שאבחנה בשוגג את הסרטן הייתה מתמחה בחודש ה-11 להתמחותה ולא התייעצה עם כונן הרנטגן בנוגע למסקנתה. הרופאה גם העידה בפני הוועדה ותיארה כי "אותה התורנות הייתה עמוסה במיוחד, לאור קבלתם של פצועים סורים לבית החולים", לשון דו"ח הוועדה.

   

  משרד הבריאות: "לא סביר שמתמחה יאבחן ממצא כה קריטי". ביה"ח בנהריה (צילום: Lowshot.com ) (צילום: Lowshot.com )
  משרד הבריאות: "לא סביר שמתמחה יאבחן ממצא כה קריטי". ביה"ח בנהריה(צילום: Lowshot.com )

   

  "הרופאים לא טרחו לעבור על הצילומים"

  בדו"ח שחיברה הוועדה נכתב כי "רופאי המחלקה הפנימית היו שבויים בקונספציה שמדובר בחולה עם גידול מפושט שלא ניתן לעזור לו בניתוח". בהמשך מתארת ועדת הבדיקה כי "למרות שהבינו שיש בעיה שלא הצליחו לרדת לשורשה, לא טרחו רופאי המחלקה הפנימית להיכנס למכון הרנטגן ולעבור על הצילומים. לא ברור כיצד קיבלו את האבחנה של סרטן קיבה מפושט בחולה בן 39 ללא סיפור של ירידה במשקל ואנמיה".

   

  במסקנותיה מציינת הוועדה כי לא סביר בעיניה ש"מתמחה 11 חודשים ברנטגן נתנה תשובה על ממצא כה קריטי ללא ייעוץ עם כונן הרנטגן. תהליך האבחון היה לקוי לכל אורך הדרך, ומשהחלה הטעות היא המשיכה מבלי שאף אחד אינו עוצר לשאול שאלה או נכנס לעובי הקורה".

   

  הליקויים שעליהם הצביעה הוועדה הועלו בפני צוות בית החולים, ובעקבותיהם עודכנו נוהלי מחלקת הרנטגן ובין היתר חודדו נהלי העבודה של הרופא התורן מול הכונן.

   

  רעייתו וילדיו של המנוח הגישו לאחרונה תביעה נגד בית החולים באמצעות עו"ד אלי א. עבוד, שבה הם דורשים לפצותם בסכום של חמישה מיליון שקלים. בתביעתם, שהוגשה לבית המשפט המחוזי בחיפה, טוענים בני המשפחה כי רופאי בית החולים בנהריה לא טיפלו אביהם כראוי וכי המעקב אחר מצבו היה לקוי.

   

  מהמרכז הרפואי לגליל נמסר בתגובה: "קיבלנו לידינו את כתב התביעה ומפאת צנעת הפרט, נגיב עליו כמקובל בבית המשפט".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  אבחון שגוי של המחלה
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים