שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  לא שפיט
  אסור שעסקת שליט תחזור על עצמה. יש לאפשר לממשלה לפעול במגוון אמצעים רחב כדי להחזיר שבויים ונעדרים - כולל שימוש בגופות מחבלים

  החלטת בג"ץ בנושא החזקת גופות מחבלים לצרכי מיקוח נראית לכאורה סבירה ומאוזנת. אבל במבט כולל היא ממש לא כזאת. אם יש נושא שהוא בלתי שפיט במהותו, ואסור שהוא יהיה שפיט, זהו המאמצים לשחרר שבויים ולהחזיר למשפחותיהם נעדרים ואף גופות של ישראלים הנמצאות בידי ארגוני טרור.

   

  על פי החלטת בג"ץ מהשבוע שעבר על הכנסת לחוקק תוך חצי שנה חוק שיפרט את הכללים הנוגעים להחזקת גופות מחבלים. אחרת יוחזרו הגופות לידי משפחותיהן. קביעה זאת, המתייחסת לנושא כאילו מדובר בסוג של מכרז ממשלתי לסלילת כביש חשוב, מעידה על חוסר התייחסות מוחלט למורכבות ולרגישות הכרוכים במו"מ עם ארגוני טרור.

   

  זהו עניין המחייב להעניק לממשלה חופש פעולה מרבי. חמאס מפר את כל האמנות והחוקים הבינלאומיים בכלל ואת אלה הקשורים לשבויים, לנעדרים ולגופות יקירינו המוחזקים על ידם בפרט. לכן ישראל חייבת לפעול בכל הדרכים ולנקוט את כל האמצעים העומדים לרשותה, לרבות שימוש בגופות מחבלים, בייחוד מהחמאס, כקלפי מיקוח.

   

  הדרישה או ההצעות שישראל תחשוף במסגרת חוק מהם השיקולים העומדים מאחורי מדיניותה בעניין זה הן אבסורדיות.

   

  ההצעה שנפסלה

  נראה שלא למדנו דבר מפרשת גלעד שליט. בתקופת המו"מ לשחרור החייל הייתי חבר בצוות השרים שטיפל בנושא. באחת הישיבות של צוות השרים הצעתי שננהג כלפי צמרת אסירי החמאס, כחמישה מהם, כפי שחמאס נוהג בשליט. כלומר, הם ינותקו מקשר עם העולם החיצון, משפחותיהם לא יבקרו אותם ולא יידעו דבר עליהם, הם ישהו בבידוד מוחלט ומידע לגבי גורלם יימסר במקביל למידע שהחמאס ימסור לגבי שליט.

   

  יש לציין שאסירים אלה היו בקשר עם הנהגת החמאס בעזה והיו בעלי השפעה גדולה על הזרוע הצבאית של חמאס בכלל ובעניין שליט בפרט. נציג הפרקליטות התנגד להצעה וטען שהיא לא תעמוד במבחן בג"ץ. השבתי לו שאסור שהמערכת המשפטית תכבול את ידי הממשלה, ובהיעדר אופציה צבאית ממשית לשחרור שליט, תיאלץ הממשלה בסופו של דבר להיכנע לדרישות החמאס. לכן יש לקבל את ההחלטה כפי שהצעתי. גם אם משפחות המחבלים יעתרו לבג"ץ לא נירתע. ואם בג"ץ יבטל את החלטתנו, גם השופטים יישאו באחריות להמשך שהייתו של גלעד בשבי החמאס.

   

  הצעתי לא התקבלה ואשר יגורתי בא. ממשלת אולמרט סירבה להיכנע לדרישות החמאס, בהמשך ראש הממשלה נתניהו נכנע לחמאס ובתמורה לשחרור שליט הביא לשחרור 1027 אסירים, ובהם ארכי-רוצחים, שדם של מאות ישראלים על ידיהם.

   

  כאן המקום לציין שמאז נרצחו על ידי משוחררי עסקת שליט שבעה ישראלים ולא מעטים נפצעו. מנהיג חמאס בעזה כיום הוא ממשוחררי העסקה. המהלך חיזק מאוד את ארגון הטרור והחליש את המתונים בקרב הפלסטינים.

   

  אסור שהתרחיש החמור הזה יחזור על עצמו. לפיכך יש לאפשר לממשלה לפעול במגוון אמצעים רחב כדי להחזיר את אברה מנגיסטו החי ואת גופות החללים הדר גולדין ואורון שאול למשפחותיהם.

   

  מובן שהממשלה חייבת לציית לפסיקת בג"ץ, אבל נוסח הצעת החוק שעליה להגיש לאלתר חייב להיות קצר ופשוט: ייאמר בו, שמדיניות הממשלה לגבי גופות מחבלים שבידיה תיקבע על פי שיקולי ביטחון, לרבות שימוש בגופות מחבלים ככלי במו"מ להחזרת שבויים, נעדרים וגופות הנמצאים בידי האויב.

   

  יש לצפות דווקא מסיעות הכנסת ומחבריהן התומכים באופן גורף בפסיקות בג"ץ לקום, להתייצב ולומר באופן חד וברור: החזרת שבויים ונעדרים הוא נושא לא שפיט. זהו עניין לאומי, ביטחוני ומדיני מהמעלה הראשונה.

   

  חיים רמון עסק בהיותו המשנה לראש המשלה ב-2008 בגיבוש רשימות לעסקה בפרשת גלעד שליט

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים