שתף קטע נבחר

מה שאתם לא יודעים על חנוכה

למה חז"ל לא אהבו את המכבים? למה יש מי שמכנה אותם בכלל "מקבים" - ואיך אוזנו של הורקנוס קשורה לכל זה? יצאנו לבדוק מה יודעים התל-אביבים על החג - וחזרנו עם תשובות משלנו

 

 

למה חנוכה? הנה בקיצור נמרץ: בחנוכה אנחנו חוגגים את ניצחון החשמונאים על הסלווקים בעלי התרבות היוונית. הקרבות נערכו בשנים 166 לפני הספירה ועד שנת 160 לפני הספירה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

כל מה שרציתם לדעת על חנוכה - בעמוד המיוחד שלנו. היכנסו

 

על פי ספר מקבים, באותה תקופה גזר אנטיוכוס הרביעי גזירות שאסרו על מצוות מרכזיות כברית מילה ושבת - וגם שלח נציגים לעיירה מודיעין כדי לקיים את הטקסים הפגאניים שכללו הקרבת חזיר.

 

ולמה מקבים? מלשון מקבת - פטיש. כן, יש כאלה המעדיפים את הצורה הזו, ולא מכבים, ראשי התיבות של "מי כמוך באלים יה".

 

חז"ל לא אהבו אותם

מתתיהו הכהן בן יוחנן בן שמעון החשמונאי ועם חמשת בניו, ובהם יהודה המכבי, לא יכלו להבליג ולכן הרגו את שליחי אנטיוכוס. המרד פרץ, נערכו מספר קרבות ואחרי כשנתיים, בכ"ה בכסלו, טוהר המקדש.

 

טוב שלא קצצו לו אוזן. טסלר בפעולה (צילום: ניצן דרור) (צילום: ניצן דרור)
טוב שלא קצצו לו אוזן. טסלר בפעולה(צילום: ניצן דרור)

 

על פי המסורת היה צריך להמתין שמונה ימים עד להגעת שמן טהור, ולמרבה הפלא, פך קטן של שמן טהור שהיה בכמות שמספיקה להאיר את מנורת המקדש ליום אחד - הספיק לשמונה ימים.

 

חז"ל לא אהבו את מלכות החשמונאים ואת העובדה שרבים מהם לא נהגו כראוי, ולכן אין כמעט אזכור לחנוכה במשנה ובגמרא. דוגמה לכך - כהנים שחשקו בתפקיד הכהן הגדול קיצצו את אוזנו של הורקנוס, בנו של אלכסנדר ינאי, כדי שהוא לא יזכה בתפקיד, מאחר שלכהן שמשמש במקדש אסור להיות בעל מום.

 

במשך שנים היה חנוכה "חג יפה כל כך", אבל לא חשוב כמו פסח או סוכות, למשל. רק עם הציונות וההתיישבות חיפשו הסופרים והגננות דמויות עבריות היסטוריות שאפשר להתחבר אליהן. יצאנו לשדרות רוטשילד בתל אביב כדי לשאול את טובל'ה חסין, אמיר קמינר ושאר עוברי אורח מה הם יודעים על המכבים (או המקבים), מהם מנהגי החג, מהו הבית השני של השיר "מעוז צור" - ואפילו קיבלנו דמי חנוכה.

 

עוד חנוכה בערוץ היהדות:

 

צילום: ניצן דרור, עריכה: אסף קוזין, הפקה: מיכאלה חזני

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניצן דרור
יצחק טסלר
צילום: ניצן דרור
מומלצים