שתף קטע נבחר

להיות סטודנט יהודי בארה"ב: "הם המכבים המודרנים"

רחוק משגרת הדונטס המאפיינת את תוצרת החג מעבר לים, משחררים ה Y-Studs קליפ חנוכה המתאר את מצב הסטודנטים היהודים בקמפוסים. חבורת הא-קאפלה של בוגרי הישיבה יוניברסיטי מציגים את "Rise Up” בלבוש חנוכה: "גאווה יהודית, עמידה מול שנאה וחיפוש האור בתוך החושך"

 

 

תרבות היא תמיד אמצעי לקבלת תמונת מצב מסוימת על יוצריה, ואם מישהו רוצה להבין מה קורה בקולג'ים האמריקניים, מספקים לו ה- Y-Studs הצצה לחייהם של הצעירים היהודים בקמפוסים – וזה לא נראה טוב. זה לא נראה טוב בין אם אתה מזוהה כיהודי או פרו-ישראלי, ובין אם אתה ב"לא משתייכים", ה" unaffiliated" המנותקים – מאידיאולוגיה או מילדות – מזהות יהודית.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

 • כל מה שרציתם לדעת על חנוכה - בעמוד המיוחד שלנו. היכנסו

   

  כמדי שנה בחג האורים מוצפת הרשת בתוצרת יהודית מעבר לים, אך שלא כמדי שנה, הקליפ שמשחררת אחת הקבוצות המוזיקאליות החזקות ברשת לחנוכה הזה, רחוק משגרת הדונטס והקנדל לייט. קבוצת הא-קפלה שנולדה ב"ישיבה יוניברסיטי", ומונה במקור 13 חברים קבועים, לקחה את “Rise Up” זוכה הגראמי של אנדרה דיי, והלבישה עליו את סיפורם של הסטודנטים היהודים בארה"ב היום, ואם תשאלו אותם – אז לא רק.

   

  עוד תרבות בערוץ היהדות :

 • קליפ: "ידיד נפש" בגרסת "הבי מטאל "
 • עיצוב גרפי: "חג חיסול המשומדים": החגים שנעלמו מלוח השנה העברי
 • סרט: "ממלכת ישראל השלישית בסכנה "
 • תערוכה: המטפחת כמשל: הדתיות שנותנות צורה לצעקה

  דוקו: החסידים לשעבר משלמים את המחיר

   

  "הקולג'ים הם המקומות שלצערנו מרגישים בהם באופן מיוחד את מצוקת הפעילות האנטישמית והאנטי-ישראלית", אומר איתן רובין מה-Y-Studs בראיון ל-ynet. "ולמרות שהקמפוסים מייצגים את המצב הזה, זה לא רק סיפורם של הסטודנטים. מזעזע ככל שזה יישמע, הליגה נגד השמצה דיווחה בשנת 2017 על עלייה של 86% בתקריות אנטישמיות ברחבי ארה"ב".

   

  "אלה לא זמנים קלים"

  על הרקע הפסטורלי של הסנטרל פארק וקו הרקיע של מנהטן, נראה הסיפור שמבקשים הצעירים היהודים לספר כאילו לקוח מימים אחרים. "קשה שלא להבחין בעלייה בפשעי שנאה בארה"ב, אירופה ובמקומות אחרים, שכן הם מסוקרים בכל העיתונות היהודית", רובין אומר. "וזה בלי שהזכרנו כמובן את התקפות הטרור שמצאו את הדרך החוצה מהמזרח התיכון, לעולם המערבי, כשמטרתם העליונה לא פעם היא הקהילה היהודית והישראלית. רק בתחילת השבוע שעבר היה ניסיון פיגוע במרכז מנהטן.

   

  "ההתמודדות עם פשעי השנאה, היא הדרך שלנו להעביר את סיפור החנוכה בצורה מעוררת השראה". מתוך הקליפ ()
  "ההתמודדות עם פשעי השנאה, היא הדרך שלנו להעביר את סיפור החנוכה בצורה מעוררת השראה". מתוך הקליפ

   

  "לפיכך אנחנו יותר זהירים וחוששים, וזה שינוי שכמובן קורה בהדרגה, עם הזמן, אבכל מורגש יותר עכשיו. ואפילו שרבים מאתנו חיים באזורים יחסית שקטים בארה"ב, אלה בהחלט לא זמנים קלים".

   

  הבחירה ב-“Rise Up” הגיעה לאחר שהקבוצה ביקשה לצאת בשיר שידבר ליהודים ולא-יהודים כאחד, ומילות השיר המקוריות התחברו לדבריהם לרעיונות מהרכזיים של חנוכה: גאווה יהודית, עמידה איתנה אל מול שנאה, וחיפוש האור בתוך החושך.

   

   

  "רדיפת יהודים היא עתיקה כמו היהדות עצמה, ובהחלט חלק מסיפור העמידה של המכבים מול היוונים", אומר רובין, מנהל הלהקה. "הקליפ שמביא את הסיטואציה של התמודדות עם פשעי שנאה במציאות ימינו, בעולם המודרני, הוא הדרך שלנו להעביר את סיפור החנוכה בצורה מעוררת השראה".

   

   

  המכבים המודרנים  חברי הלהקה מתארים את שתי הדמויות המרכזיות בקליפ – סטודנט פעיל בתא יהודי בקמפוס וסטודנטית שלא משתייכת לקהילה כלשהי, הנפגשים בעקבות תקרית אנטישמית – כ"סוג של מכבים מודרנים". 

   

  קבוצת הא-קפלה Y-Studs נוסדה לפני כשבע שנים לאחר שהחברים נפגשו בקמפוס של הישיבה יוניברסיטי, והקימו מועדון סטודנטים. כשהם לא שרים (וצוברים מליוני צפיות ביוטיוב ובפייסבוק), עובדים החברים בשיווק, עסקים ולימודים לרבנות.


 •  

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ביקשו לתאר מצב. מתוך הקליפ
  מומלצים