שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  ההצבעה על חוק דיור בר השגה נדחתה

  ההצבעה בנושא חוק לעידוד הבנייה של דיור בר השגה שייזם ח"כ רועי פולקמן, נדחתה לאחר התנגדויות מצד מרכז השלטון המקומי. הוחלט כי המתנגדים יפגשו עם פולקמן כדי להגיע להסכמות. ח"כ עזריה: "אתם מטביעים את הספינה"

  יו"ר ועדת הרפורמות בכנסת, ח"כ רחל עזריה (כולנו) הזהירה היום (ג') כי מרכז השלטון המקומי עלול לטרפד את הדיון בהתנגדויות להצעת החוק לעידוד הבנייה של דיור בר השגה. הוועדה מכינה לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של ח"כ רועי פולקמן יו"ר סיעתה.

   

   (פוטו מרסלו אילת) (פוטו מרסלו אילת)
  (פוטו מרסלו אילת)

   

  עזריה חוששת שהעיכובים המכוונים הם בעצם "שביתה איטלקית", והזהירה כי התנהלות הרשויות "זה לשפוך את התינוק עם המים".

   

  על המכתב של פורום ה-15 חתומים ראש עיריית תל-אביב-יפו רון חולדאי ויו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס, ראש עיריית מודיעין. הם טענו שהצעת

  ח"כ פולקמן לתיקון חוק התכנון והבנייה במטרה לעודד בנייה של דיור בהישג יד "חוטאת למטרה ולמהותו של הדיור בהישג יד בכך שאינה קובעת מבחן הכנסה לזכאים לדיור להשכרה במחיר מופחת". לדעת חולדאי וביבס "בהיעדר קריטריון של מבחן הכנסה, אין כל דרך להבטיח כי גם אוכלוסיית בעלי האמצעים

  מהעשירונים העליונים המשתכרת פי 3-4 מהשכר הממוצע במשק, תזכה ב'מתנה' של שכר דירה מופחת משמעותית".

   

  היו"ר עזריה הגיבה כי במכתב חסרים הפתרונות המתבקשים למהות מבחן ההכנסה. "אני משלמת באובדן זמן יקר כדי להגיע להסכמות על הסוגיה במקום ללכת עם הראש בקיר", אמרה עזריה. היא ציינה שאחד העיוותים המרכזיים בהתנגדות הפורום היא מתן הנחה בארנונה רק למי שקנה בעלות על דירה. "זו גישה שמקבעת חוסר צדק לדור הצעיר. זו שיטה שאולי הייתה טובה כשלכולם היו דירות וחסרי הדיור נשלחו לגור בסוף העולם ימינה. אנחנו לא נלך בדרך הזאת. אם יש לכם הצעה מקובלת נשמח לאמץ אבל לא נכניס משהו בגלל שאתם רגילים אליו מבלי להתמודד עם החסרונות".

   

  מחלוקת נוספת עלתה סביב ההצעה להטיל עיצומים כספיים על הפרת התקנות שיקבעו בחוק. עורר אותה היועץ המשפטי של הוועדה עו"ד תומר רוזנר והצביע על אחד התיקונים המוצעים. השיבה לו עו"ד נאווה אושר ממשרד הפנים, "בפועל זה קורה כיום אבל אנחנו רואים בזה קושי. לא נכון לגלגל את הנטל על התושבים גם כשאינם נושאים באחריות פלילית". עו"ד רוזנר: "מי בכלל קבע איזו מדיניות האוסרת להטיל עיצומים כספיים על הרשויות"? עו"ד אפרת טפליץ ממשרד המשפטים: "זה לא ברור מאליו. אבל אם הרשות פועלת כיזם אולי יש מקום לעיצומים". עו"ד מירה סלומון ממרכז השלטון מקומי: "זה מתקשר עם מכתב הפורום. "מדובר כאן בעיצומים על פגיעה בתקנות שאנחנו לא מכירים ולכן אנחנו מתנגדים לתיקון".

   

  עו"ד טפליץ התנדבה לגשר על המחלוקת. היא אמרה: "בגלל שמוצע כאן סעיף שקובע עיצומים על הפרת תקנות, לא בטוח שתקבעו תקנות שיתאימו לנוהל הטלת עיצום כספי. כדי שלא יוטל עיצום כספי של 30 אלף שקל על כל הוראה, ראוי שנקבע בצו על הפרה של איזה הוראות יוטל עיצום כספי, וכך יוטל עיצום על כל הפרה". כאן פקעה סבלנות היו"ר עזריה. "אתם מטביעים את הספינה", אמרה למתנגדים ופיזרה את הישיבה אחרי ששלחה אותם ליישב את חילוקי הדעות עם פולקמן.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים