שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  להגיע לגשר ולעבור: טיולים בין שמיים לארץ
  עין אפק, נשר ונחל הבשור – אלה הם רק חלק מהמקומות שנדבר עליהם השבוע במדור. המכנה המשותף: בכולם יש גשרים שהמעבר בהם הוא חווייה בפני עצמה

   

  לטייל בעקבות הגשרים

  לטייל בעקבות הגשרים

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  צעידה על גשר, לא בהכרח מעל מים סוערים, היא חווייה. בארצנו היפה יש כמה וכמה מסלולי טיול שרגע השיא שבהם הוא הליכה על גשר - צף או תלוי, מעל צמרות עצים או מעל נהר. ליקטתי עבורכם את חמשת מסלולי הגשרים האהובים עליי ועל משפחתי. כל מסלול מהווה יעד לטיול בפני עצמו שניתן לשלב עם פיקניק או ארוחה טובה. קדימה, נצא לדרך.

   


    

  הגשר התלוי בנחל הבשור 

  דרך נוף הבשור היא דרך המתאימה לכל כלי רכב (בנסיעה איטית) לאורכו של נחל בשור. הדרך מתחילה מפארק אשכול ומגיעה עד צאלים. נחל הבשור הוא הגדול בנחלי ישראל שנשפך לים התיכון. אגן הניקוז של הנחל משתרע על כ-3,600 קמ"ר. יובלי הנחל יוצאים מרמת עבדת, ערד, הרי להב ומערב הר חברון. כתפי הנחל, לאורך כ-44 ק"מ, משפך נחל באר שבע לנחל הבשור ועד רצועת עזה, כלולים בשמורת טבע הבשור.  

  גשר הבשור ()
  גשר הבשור

  לאורך הדרך כדאי לעצור את הרכב בנקודות שונות. אחת הנקודות האהובות עליי ועל משפחתי היא הגשר התלוי והמתנדנד, כ-80 מטרים אורכו, העובר מעל "גב המצוק" באפיק הנחל. הגשר מהווה חגיגה גדולה לילדים שיהנו לרוץ ולהתנדנד עליו בעוד שאתם צפויים לקצת סחרחורת. שעת השקיעה היא אחת השעות היפות ביותר שבהן כדאי להגיע לגשר ולהקשיב לרחשי הטבע המיוחדים - רחש כנפי עופות המים שמגיעים ללון במקום, רחש זרימת המים, שבכל גשם ושיטפון מתגברת, והצפרדעים הפטפטניות, כמובן.

   

  ואם אתם כבר כאן, תוכלו לחזור לרכב ולנסוע לכיוון התחנה הבאה: "גשר הצינורות". גשר זה, החוצה את נחל הבשור, נבנה כדי להעניק למבקרים נקודת תצפית נוחה ובטוחה על הנחל בעת שיטפונות. תוכלו לטייל עליו ולהביט על מפעל מים אדיר בלב איזור צחיח, להסביר לילדים על הצינורות האדירים שלפניכם, שמעבירים מים למאגרים מסביב, ובזכות כך מתקיימים חיים במדבר. מרתק. לפרטים נוספים - הקליקו.

   


   

  עין אפק

  שמורת עין אפק היא פנינת חמד במישור חוף הגליל ליד קריית ביאליק. השמורה, הכוללת את מקורות נחל נעמן, מהווה שריד לביצות קדמוניות שכיסו בעבר הרחוק את אזור הקריות. השמורה היפה מזמינה את מבקריה לצעידה ארוכה על הגשר הצף מעל מעיינות הנובעים במשך כל השנה.

  הגשר בעין אפק (צילום: יעל לרנר) (צילום: יעל לרנר)
  הגשר בעין אפק(צילום: יעל לרנר)

   (צילום: יעל לרנר) (צילום: יעל לרנר)
  (צילום: יעל לרנר)

  ואיזו צעידה זו! בדרך המקסימה תוכלו לצפות בצמחי מים ובבעלי חיים רבים, כגון תאו (ג'אמוס), צב הרך, קרפדות, עופות מים ושפמנוני ענק שיגיעו אליכם לבקש אוכל (עדיף כמובן שלא להאכיל אותם). חשוב להדגיש כי לגשר הצף אין גדרות, לכן כדאי להביא את הפעוטות בעגלות ולהשגיח על הילדים הגדולים יותר בשבע עיניים.

   

  צאו לדרך מהחנייה והתקדמו בשביל עד שתראו את מעיינות אפק. בתקופה הצלבנית שימש האזור מרכז חקלאי חשוב שבו גידלו חיטה ושאר מיני דגנים שנטחנו בטחנת הקמח שהוקמה במקום. הצלבנים, בתורם, ביצרו את הטחנה והוסיפו לה חרכי ירי למטרות הגנה.

   

  מגג הטחנה יש תצפית מרהיבה על האזור: בצפון תוכלו לראות את ראש הנקרה ורכס סולם צור; במערב את אזור הקריות, עכו והים התיכון; בדרום את הכרמל וחיפה ובמזרח את רכס אלונים-שפרעם. בתוך בניין הטחנה יש כיום תצוגת כלים חקלאיים. מכאן המשיכו לטיול בשבילי השמורה. מבעד לרשת השבילים והגשרים הפרושה בין הבריכות תוכלו להבחין בצמחיית ביצות ובבעלי חיים רבים. לאחר הסיור בבריכות כדאי להמשיך בשביל המוביל לעבר תל אפק הנמצא בצידה הדרומי של השמורה. בחודשי האביב מתמלאים השביל והתל בשלל פרחים - כלניות, רקפות ועוד. לפרטים נוספים באתר רשות הטבע והגנים – הקליקו.

   

  הגשרים התלויים בנשר

  בשוליה הדרומיים של שכונת רמות יצחק בנשר חבוי פארק עירוני עצום שגולת הכותרת שלו היא שני גשרים תלויים באורך 70 שבעים מטרים, הנישאים על כבלי פלדה, מעל אפיק נחל קטיע. לצד מסלולי הטיול, תוכלו למצוא כאן גם מתקני שעשועים, מצפורי נוף, שולחנות פיקניק וצמחייה מגוונת. לאחר שתחנו את המכונית במגרש החנייה תוכלו לרדת במדרגות בעקבות השילוט ולחלוף על פני חניון פיקניק שבו שולחנות ומתקני משחק לילדים, כגון מתקני טיפוס וגלישה. דרך חניון הפיקניק תוכלו לעשות את המסלול הארוך יותר לגשרים התלויים (המסלול הירוק).

  הגשר בנשר (צילום: יעל לרנר) (צילום: יעל לרנר)
  הגשר בנשר(צילום: יעל לרנר)

   (צילום: יעל לרנר) (צילום: יעל לרנר)
  (צילום: יעל לרנר)
    

  מי שמעדיף (כמוני) להגיע ישירות אל הגשרים יכול ללכת מהחנייה לכיוון שער הכניסה, לעבור את השער כך שבית הקפה נמצא מצד ימין, ולצעוד ישר בדרך העפר. בדרך מומלץ לעצור ולהביט בנוף הירוק, ליהנות משיחי תבלין רבים, מאיצטרובלים ומיער עבות, ולאחר צעדה קצרה לשמוע את קריאות ההתפעלות של הילדים (וגם של ההורים) כשתגיעו לגשרים התלויים. הצעדים הראשונים על הגשר מחליקים מאוד ולכן חשוב שאתם והילדים תחזיקו חזק במעקה עד שתגיעו למרכז הגשר. תענוג. לפרטים נוספים באתר קק"ל – הקליקו.

   

  ללכת על המים באגמון חפר

  אגמון חפר, ליד קיבוץ עין החורש בעמק חפר, הוא אגם קסום עם שבילי הליכה צפים ופינות מסתור לצפייה בציפורים. הפארק בן 350 הדונמים שימש בעבר את בריכות הדגים של הקיבוץ השוכן סמוך לנחל אלכסנדר. תוכלו להגיע למקום היפהפה, להיכנס ללא תשלום למתחם המטופח וליהנות מלהביט באגמון ובבריכות המים שבהם מתגוררים מיני יצורים ובעלי חיים שעליהם תוכלו לקרוא בשלטים התלויים במקום.

  אגמון חפר (צילום: שרון מחט) (צילום: שרון מחט)
  אגמון חפר(צילום: שרון מחט)
   

  תוכלו לצפות בצמחייה הייחודית למקום, באיים קטנים עם מסתורי קינון, להתהלך בשבילי הליכה נוחים במיוחד לצד שדות ומטעי עמק חפר. ילדיכם יהנו מאוד מהשבילים הצפים, מעין גשרוני עץ נחמדים החוצים את האגמון ובסופם, כמו בכל סוף שבילי ההליכה, שישה מסתורים לצפייה בציפורים הממוקמים בגבהים שונים ועל מדרגות, כך שלילדים יהיה נוח לצפות. הכינו את המשקפות.

   

  איך מגיעים? בכביש 4 פונים מזרחה בצומת חפר ליד קיבוץ מעברות על דרך כורכר בצמוד לנחל אלכסנדר עד שמגיעים לאגמים. אפשר גם לרשום בווייז: "אגמון חפר". מתי? משעות הבוקר ועד השקיעה.

  נגישות: המסלול קל ומתאים לכל המשפחה, כולל עגלות ילדים ובחלקו גם לכיסאות גלגלים.

   

  פארק האגם

  פארק האגם בראשון לציון הוא מקום קסום לבילוי אחר צהריים מלבב עם הילדים. הפארק קרוי על שם האגמים השוכנים בלב הדיונות במערב ראשון לציון. מדובר באגמים מלאכותיים שהוקמו לקליטת מי הגשמים והחדרתם למי התהום. האגם הגדול שבו ממוקם הגשר מכונה "אגם הסופרלנד" ולחופו הוקם מתחם בתי הקולנוע יס פלאנט שבו גם תמצאו מגוון מסעדות ומזון מהיר.

  "אגמון סופרלנד" בראשון לציון (צילום: MathKnight) (צילום: MathKnight)
  "אגמון סופרלנד" בראשון לציון(צילום: MathKnight)

  אגם הנקיק (צילום: צחי אבנור) (צילום: צחי אבנור)
  אגם הנקיק(צילום: צחי אבנור)
   

  באגם ברווזים, ציפורי שיר ועופות וחוצה אותו גשר עץ מקסים בגובה ארבעה מטרים שגדולים כקטנים ייהנו לצעוד לאורכו. הגשר נגיש לעגלות ובטיחותי מאוד להליכה עם קטנטנים ופעוטות שייהנו מאוד מהמראות הנשקפים בדרך. במרחק נסיעה של כחמש דקות נמצא האגם הנוסף והקטן יותר המכונה "אגם הנקיק". זהו אגם צר וארוך שבקצהו המערבי הוקמה נקודת תצפית ייחודית.

   

  המים נשאבים לאגם זה מאגם הסופרלנד, ומכאן הם מוזרמים לבריכות ומהן הם מחלחלים למי התהום. במקום מסלולי אופניים והליכה המבוססים ברובם על דרכי עפר שלא מותאמות לעגלות ילדים ונכים.

   

  איך מגיעים: הכניסה ממתחם בתי הקולנוע יס פלאנט, רחוב המאה ועשרים 4, ראשון לציון מערב, סמוך לסופרלנד. המקום פתוח ללא הגבלה, כולל האגמים וגשרי העץ.

   

  להמלצות נוספות ועדכונים שוטפים הצטרפו לקבוצת הפייסבוק "רגעים קטנים - מטיילים עם יעל לרנר" .

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים