שתף קטע נבחר

אמסלם יו"ר הקואליציה: המשימה הראשונה - חוק הלאום

החוק, שנתניהו הגדיר כבעל חשיבות עליונה "שייכנס לדפי ההיסטוריה של עם ישראל", נועד לעגן בחוק יסוד את מעמדה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. עד כה המאמצים לזרז את חקיקתו עלו בתוהו

 

ראש הממשלה ויו"ר הקואליציה הנכנס (ארכיון) (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של ח"כ דוד אמסלם) (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של ח
ראש הממשלה ויו"ר הקואליציה הנכנס (ארכיון)(צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של ח"כ דוד אמסלם)

ראש הממשלה בנימין נתניהו מינה הערב (יום ד') את ח"כ דודי אמסלם לתפקיד יו"ר הקואליציה. נתניהו הודה ליו"ר הקואליציה היוצא, ח"כ דוד ביטן, על שמילא את תפקידו במסירות, במקצועיות ובנאמנות. הוא הסביר: "משימתו הראשונה של יו"ר הקואליציה, ח"כ אמסלם, תהיה להעביר את חוק הלאום, מן החשובים בחוקים שייכנסו לדפי ההיסטוריה של מדינת ישראל".

 

ביטן התפטר מוקדם יותר מהתפקיד בצל החקירות בחשד לשחיתות בעיריית ראשון לציון. זאת נוכח החשדות נגדו בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים. בין היתר נטען כי קיבל שוחד בתמורה לקידום אינטרסים של אחרים, בהם בן למשפחת הפשע ג'רושי, בתמורה לכיסוי חובותיו.

 

עד כה כיהן אמסלם כיו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת. את חקיקת חוק הלאום, שנתניהו הזכיר, ניסו לקדם במליאת הכנסת בחודשים האחרונים, אך הדבר לא צלח. בכנסת אף קמה ועדה מיוחדת לצורך זה.

 

הצעת החוק נועדה לעגן בחוק יסוד את מעמדה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, את אופייה כמדינה יהודית ודמוקרטית, את סמלי המדינה, את ירושלים כבירת ישראל, את השפה העברית כשפה הרשמית, את עקרון השבות ואת עקרון קיבוץ הגלויות. כמו כן, מוצע לעגן את הקשר עם יהודי התפוצות, לתת זכות לשימור מורשת לכל תושבי ישראל ללא הבדל דת או לאום ולעגן את השמירה על המקומות הקדושים לכל הדתות. 

 

כמו כן מוצע בחוק לקבוע את לוח השנה העברי כלוח הרשמי של המדינה ואת יום העצמאות, חגי ומועדי ישראל וימי הזיכרון בחוק היסוד. הצעת החוק קובעת כי המשפט העברי ועקרונות מורשת ישראל ישמשו כמקור השראה לבית המשפט בפירושם.

 

ההצעה גררה ביקורת נוקבת בשל הנוסח המתגבש לפיו בג"ץ ייאלץ לפרש את חוקי הכנסת לפי הגדרתה של מדינת ישראל כיהודית לפני הכול, ורק לאחר מכן כדמוקרטית. כלומר, בהתנגשות בין הערכים יגבר הערך היהודי על הערך הדמוקרטי. 

 

נתניהו ביקש להשלים את הקריאה הראשונה עוד לפני היציאה לפגרת הקיץ, בחודש יולי האחרון. אולם עו"ד אייל ינון, היועץ המשפטי של הכנסת, הודיע במכתב ליו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, כי הצעה כמו זו לא ניתן לקדם בלוח זמנים צפוף כל כך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ
ח"כ אמסלם
צילום: יואב דודקביץ
מומלצים