שתף קטע נבחר

ארדואן לטראמפ: "לא תוכל לקנות אותנו בדולרים"

ערב ההצבעה באו"ם: נשיא ארה"ב איים להעניש מדינות שלא יתמכו בהכרה האמריקנית בירושלים, אבל נשיא טורקיה לא מתרגש: "מקווה שהעולם ילמד את ארה"ב לקח. אדון טראמפ, אינך יכול לקנות את רצונה של טורקיה הדמוקרטית עם הדולרים שלך"

יצא בתקיפות נגד ההכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל. ארדואן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
יצא בתקיפות נגד ההכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל. ארדואן(צילום: AFP)

 

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ איים להעניש מדינות שיצביעו באו"ם נגד ההכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל, אבל האיום שלו לא ממש עשה רושם על רג'פ טאיפ ארדואן. נשיא טורקיה אמר היום (יום ה') שהוא מקווה שארה"ב לא תקבל את התוצאה שהיא מצפה לה ושהעולם "ילמד אותה לקח".

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

ארדואן: ישראל מדינת טרור שרוצחת ילדים

 

"ארה"ב, 'ערש הדמוקרטיה', רוצה לקנות את רצונן של מדינות עם דולרים. אדון טראמפ, אינך יכול לקנות את רצונה של טורקיה הדמוקרטית עם הדולרים שלך, ההחלטה שלנו ברורה", אמר ארדואן, שיצא בתקיפות נגד ההכרה של טראמפ בירושלים כבירת ישראל. הנשיא הטורקי חזר על דבריו וקרא לעולם שלא "למכור את עצמו" תמורת הדולרים האמריקניים. 

 

שר החוץ הטורקי מבלוט צ'בושואלו אמר מוקדם יותר היום שההחלטה של וושינגטון להכיר בירושלים כבירת ישראל "שגויה ולא מקובלת". הוא האשים את ארה"ב בפנייה לאיומים משום שהיא מבודדת בעמדה שלה.

 

דבריו של ארדואן באו לאחר ששגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי שלחה מכתב "מאיים" למדינות המצביעות וכתבה שטראמפ "ייקח באופן אישי" את תוצאות ההצבעה, והורה לה לדווח על כל המדינות שיצביעו נגד ארה"ב. "נשים לב לכל קול", כתבה היילי. היא הוסיפה שממשל טראמפ "פשוט מבקש שתכירו בידידות ההיסטורית, בשותפות ובתמיכה הנרחבת שהענקנו - ותכבדו את החלטתנו על השגרירות שלנו". היא ציינה במכתב שארה"ב לא קראה למדינות להעביר את השגרירויות שלהן לירושלים, אבל מבקשת שיכבדו את ההחלטה שלה. כמו כן ציינה היילי את הקשר ההיסטורי של ישראל לירושלים, ואת העובדה שההחלטה היום עלולה ללבות את האלימות באזור.

 

עצרת האו"ם תתכנס היום לדיון חירום, וצפויה להכריז ברוב מוחץ נגד החלטתו של טראמפ. את הבקשה לכנס את הדיון הגישו, בשם הפלסטינים, תימן וטורקיה והמדינות החברות בארגון לשיתוף פעולה איסלאמי. טראמפ עצמו איים שארה"ב תפסיק לסייע כלכלית למדינות שיצביעו באו"ם נגד החלטתו להכיר בירושלים כבירת ישראל.

 

"הן לוקחות מאות מיליוני דולרים, ואפילו מיליארדרי דולרים, ואז מצביעות נגדנו. תנו להן להצביע נגדנו. זה יחסוך לנו הרבה. לא אכפת לנו", אמר טראמפ לכתבים בבית הלבן.

 

"אהבתי את המסר של ניקי", אמר טראמפ. "זה לא יהיה כמו פעם, שמדינות מצביעות נגדך ואז אתה משלם להן מאות מיליוני דולרים. קיבלתי הרבה תגובות טובות. לאנשים שגרים בארה"ב נמאס שמנצלים את המדינה הזאת. לא ניתן שינצלו אותנו יותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים