שתף קטע נבחר

לאורך כל החקירה: ח"כ ביטן שמר על זכות השתיקה

יו"ר הקואליציה לשעבר התייצב לחקירתו הרביעית - והראשונה מאז התפטר מתפקידו, אולם לא השיב לשאלות החוקרים במשך 5 שעות. חגית, רעייתו של ביטן הופגשה עם משה יוסף, עמו מתנהלים מגעים לחתימה על הסכם עד מדינה. בחקירתה נשאלה מדוע יוסף ניהל מו"מ עם בעל האולם שבו נערכה חתונת בתה, והשיבה: מדובר בחבר קרוב

 

ביטן מגיע לחקירה במשרדי להב 433, היום (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ביטן מגיע לחקירה במשרדי להב 433, היום(צילום: מוטי קמחי)

ח"כ דוד ביטן שב היום (א') למשרדי להב 433 לחקירתו הרביעית במסגרת תיק 1803 שבו הוא חשוד בשוחד. לאורך כל החקירה, שארכה כחמש שעות, שמר יו"ר הקואליציה לשעבר על זכות השתיקה ולא השיב לשאלות החוקרים. אשתו של ביטן, חגית, התייצבה אף היא לחקירה שהסתיימה כעבור מספר שעות.

 

בחקירה רצו החוקרים שביטן יספק להם רשימה של כל המוזמנים לחתונת בתו, אולם הוא לא מסר אותה מחשש שהמסמך יודלף. במשטרה מבינים כי ח"כ ביטן יסכים לתת את הרשימה בכפוף לצו איסור פרסום שיוצא עליה, אולם זו טרם הסכימה לכך.

 

יש לציין כי נחקר רשאי לשמור על זכות השתיקה, אך הדבר גרר בעבר ביקורת ציבורית כאשר מדובר היה בנבחר ציבור. ב-2003 ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת שדנה בנושא, קבעה כי "אין זה ראוי שנבחרי ציבור ועובדי ציבור במשרות בכירות ישמרו על זכות השתיקה".

 

 

עורך דינו של ביטן, אפרים דמרי, מסר בתגובה: "נאלצנו לקבל החלטה היום על שתיקה בחקירה - לצערנו הרב עקב פרסומים רבים בשבועות האחרונים שפגעו בכבודו של ח"כ ביטן. זכויותיו הבסיסיות נפגעו והדרך היחידה שנותרה לו להתגנון מכך זו זכות השתיקה. ח"כ ביטן אינו חושש מאף עד מדינה, אם יהיה כזה. הוא שיתף פעולה במשך שלוש חקירותיו הראשונות, אך המצב הנתון אילץ אותו לשתוק. יובהר כי איננו מאשימים את המשטרה בפרסומים שהיו בתקשורת".

 

חגית ביטן נשאלה בחקירתה מה שווי המתנות שהתקבלו בחתונת בתה ומדוע משה יוסף, מקורבו של דוד ביטן ואחד החשודים המרכזיים בפרשה, ניהל את המשא ומתן עם בעל האולם אחרי טקס החתונה. היא השיבה כי ביטן מיהר ויוסף נחשב חבר קרוב, ולכן אין בכך משהו יוצא דופן. ביטן נפגשה באקראי עם יוסף במסדרונות להב 433.

 

בתוך כך סוכם כי מעצר הבית של משה יוסף יוארך ב-10 ימים נוספים. ההסכמות שהושגו בין סנגורו של יוסף למשטרה הן במסגרת המגעים לחתימת הסכם עד מדינה. יוסף, שכונה "הבנקאי" של ביטן, היה על פי החשד ציר מרכזי בהעברת כספי שוחד לח"כ מהליכוד.

 

חגית ביטן אחרי חקירתה בלהב 433, היום (צילום: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא)
חגית ביטן אחרי חקירתה בלהב 433, היום(צילום: יאיר שגיא)
 

 

בשבוע שעבר פורסם ב-ynet כי המשטרה נמצאת במגעים מתקדמים לחתימה על הסכם עד מדינה עם גלזר, החשוד במתן שוחד בסך 250 אלף שקלים לביטן בתמורה לקבלת היתר בנייה, ואמור היה לשלשל לכיסו מיליון שקל במידה שהיתר הבנייה היה מתקבל. החוקרים חשדו עוד כי ביטן קידם לגלזר פגישה בעיריית תל אביב, ואף קיבל בעצמו חלק מהכספים.

 

ביטן חשוד שבמהלך תקופה ממושכת הוא קידם אינטרסים בראשון לציון שקשורים לבכיר בארגון פשיעה ממשפחת ג'רושי, תמורת סיוע בהסדרי חוב בשוק האפור. על פי החשד, ביטן נקלע לחובות בתקופה שבה כיהן כיו"ר קבוצת הכדורגל של עירוני ראשון לציון. ביטן, התברר, הסתבך עם השוק האפור לאחר שלווה כספים לטובת המועדון. בהמשך הועברו לפריטה בשוק האפור המחאות שמסרו לטובת עמותת הכדורגל הורים של ילדים שמשחקים באגודה. על פי הערכה, חובותיו של ביטן לשוק האפור הגיעו למיליוני שקלים. הוא, מנגד, טען שהחוב הגיע לכדי 600 אלף שקל בלבד והקפיד לומר כי כיסה את חובותיו בעצמו ובאמצעות משפחתו. גם אשתו נחקרה באזהרה בפרשה. ראש עיריית ראשון לציון דב צור נחקר אף הוא.

 

פרשה 1803 נחקרת לפי המשטרה כבר כשנה וחצי, ובמסגרתה נעצרו ועוכבו לחקירה כבר עשרות חשודים. המשטרה עסוקה בניסיונות לגייס עד מדינה בפרשה. בשבוע שעבר התפטר ביטן מתפקידו כיו"ר הקואליציה. בהודעה שפרסם הסביר כי הוא רוצה לפרוש מתפקידו, "בשל העובדה שהמצב הקיים מקשה על תפקודי ואינני רוצה לפגוע בעבודתה ובתפקודה של הקואליציה". ביטן אמר: "אני מודה לראש הממשלה על האמון והתמיכה לאורך כל הדרך. אמשיך לכהן בכבוד רב כח"כ מטעם סיעת הליכוד ואעשה כל שביכולתי להמשיך ולייצג ציבור שלם שנתן בי אמון".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ביטן יוצא לחקירתו, היום
צילום: מוטי קמחי
מומלצים