שתף קטע נבחר

בג"ץ דחה את עתירת החוסכים: קופות הגמל לא יסובסדו

הדרישה להקצות אג"ח מבטיחות תשואה לחוסכים בקופות הגמל ופוליסות הביטוח, כפי שקיים בקרנות הפנסיה, נדחתה על ידי שופטי בג"ץ: "הממשלה מתמרצת מכשיר חיסכון שהיא מוצאת בו עדיפות והציבור יכול לבחור"

יותר מ-3 שנים אחרי שעתרו איגוד בתי ההשקעות ופורום החוסכים לפנסיה לבג"ץ כנגד משרד האוצר בטענה לאפליית החוסכים בקופות הגמל לעומת החוסכים בקרנות הפנסיה, דחה בית המשפט, בהרכב של שלושה שופטים, את העתירה.

 

טענת התובעים היתה כי מדינת ישראל מפלה לרעה את קופות הגמל ואת עמיתיהן, אל מול קרנות הפנסיה ועמיתיהן, בכל הנוגע לסובסידיה שהיא מעניקה לקרנות הפנסיה באיגרות החוב המיועדות.

 

איגרות חוב מיועדות הן איגרות חוב לא סחירות, המבטיחות ריבית ריאלית קבועה, ללא קשר למתרחש בשוק ההון ובמשק הישראלי. איגרות חוב אלו מונפקות על ידי ממשלת ישראל עבור גופים המנהלים קרנות פנסיה במטרה להבטיח את היציבות לציבור החוסכים לפנסיה.

 

היום, הנהנים מסובסידיה זו, הם העמיתים בקרנות הפנסיה הוותיקות והעמיתים בקרנות הפנסיה החדשות בלבד, הזכאים לכך ששלושים אחוזים מכספם יושקע באיגרות חוב מיועדות מסוג "ערד" הנושאות ריבית בשיעור של 4.86%. כאמור, ציבור החוסכים בקופות הגמל אינם זכאים לסובסידיה זו. לטענת התובעים ההפרש בחיסכון, בין החוסכים הזכאים לאג"ח מיועדות לבין אלו שלא, יכול להגיע למאות אלפי שקלים לאורך השנים.

 

לפני יומיים דחה בית המשפט את העתירה בהחלטה שהתקבלה פה אחד על ידי שלושת השופטים יצחק עמית, אורי שהם וג'ורג' קרא.

 

"הממשלה מתמרצת מכשיר חיסכון שהיא מוצאת בו עדיפות, והציבור יכול לבחור בין מכשירי חיסכון וגם לעבור ביניהם. המשמעות היא כי כל חוסך יכול לבחור בקרן פנסיה וכך ליהנות מההטבה הנלווית", כתב בין הייתר השופט עמית בהחלטתו.

 

בג"צ דחה גם עתירה נוספת נגד חוקיות המלצות שאימץ משרד האוצר לפיהן יחולקו מחדש אגרות החוב המיועדות בין קבוצות הגיל של החוסכים בפנסיה, כך שיוענק שיעור גבוה יותר של אג"ח מיועדות לחוסכים המבוגרים בעוד הצעירים יהיו חשופים לתשואות בשוק ההון. בג"ץ קבע כי לא נפל פגם בהמלצות אלו, שכבר החלו בחלקן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים