שתף קטע נבחר

חברת המדחנים נגד עיריית ב"ש: עברה לתשלום חניה בסלולרי בניגוד להסכם

על פי כתב התביעה, ע"ס 3.6 מיליון שקלים, החלטת העירייה באה לאחר שלטענתם, חברת המדחנים החזיקה בכספים השייכים לעירייה. בכתב בתביעה מצויין כי "לפי ההסכם עם חברת המדחנים, היא מותירה לעצמה 83% מכספי הפדיון ואילו עם פנגו היא מותירה אצלה 98% מהכספים. משמע מדובר מבחינתה בעסקה כדאית יותר"

עיריית באר שבע עברה לשיטת תשלומים על חניה ברחבי העיר בסלולר, ובעקבות כך חברת המדחנים תובעת אותה.

 

מכתב התביעה עולה, כי באר שבע היא כנראה העיר הגרועה ביותר למדחנים - תוך חודש נעקרו ממקומם 40% מהמדחנים ברחבי העיר, וחברת מד פארק בע"מ, שאמונה על המדחנים בעיר, הגישה למעלה מ-100 תלונות למשטרה.

 

חברת מד פארק הגישה באמצעות משרד עו"ד בועז בן צור ושות' תביעה נגד עיריית באר שבע בסך 3.6 מיליון שקלים, בטענה להפרת חוזה ונזקים ולשון הרע. הרקע לתביעה היא החלטת העירייה להסיר את המדחנים ברחבי העיר ולעבור לתשלום חניה באמצעים סלולריים כמו אפליקציות פנגו וסלופארק וטעינת מכשירי איזי פארק. לטענת העירייה, המהלך התבצע בעקבות תלונות התושבים על מדחנים רבים שלא פעלו.

 

בתביעה מצויין כי לאחר 11 שנים בהן העניקה להם שירותים, העירייה החליטה שלא להמשיך את ההסכם עם חברת המדחנים. מד פארק טוענת כי עצם ההחלטה פגעה בבלעדיות שמוקנית לה בחוזה על שטחי החניה בעיר, התנערה מנזקים שנגרמו לה כתוצאה ממחדלי העירייה ועוד.

 

"מעשי הוונדליזם בבאר שבע אינם משתווים לערים אחרות"

על פי ההסכם בין השתיים, מד פארק התחייבה לתחזק את המדחנים, לאסוף את דמי החניה אחת לחודש ולהפקידם בקופת העירייה - כל זה תמורת 39.25% מהכספים, אך עם השנים ירד הסכום ל-17% בלבד. חברת המדחנים התרעמה בכתב התביעה כי העירייה התקשרה עם חברות פנגו וסלופארק, המציעות שירותי חניה בתשלום אינטרנטי או סלולרי. "המציאות בשטח היא כך: תושבי העיר ועוברי אורח מחנים את רכביהם בשטחים שהוסדרו לחניה מוסדרת על ידי העירייה, אולם משלמים באמצעות האפליקציה האינטרנטית פנגו את דמי החניה". לטענת חברת המדחנים הדבר פגע באופן קשה בהכנסותיה.

 

כמו כן טענו במד פארק, כי העירייה התנערה מנזקי הוונדליזם וגניבות המדחנים. "מד פארק נאלצה לשאת לבדה בעלויות ובנזקים עצומים שנגרמו למדחנים שהוצבו על ידה כתוצאה מ'מכת גניבות' ותופעת אלימות כלפי רכוש העיר". לטענתם מדובר בנזקים בהיקף של מאות אלפי שקלים שהעירייה סירבה להשתתף בהם. "מעשי הוונדליזם שבוצעו בעיר באר שבע אינם דומים ואינם משתווים למעשי השחתה שבוצעו בערים אחרות", נכתב בתביעה.

 

כאמור, במשך תקופה ארוכה ספגה חברת המדחנים מעקירת מכונות וגניבתם או הריסת תשתיות שלמה בניסיונות גניבת המכונות. "במהלך חודש ימים נעקרו ממקומם 40% מהמדחנים הפזורים ברחבי העיר. החברה אף הגישה בתחנת משטרת באר שבע למעלה מ-100 תלונות בתוך תקופה של מספר חודשים, ומשלא באו דברים על פתרונתם פנתה אל מפכ"ל המשטרה". לטענת החברה, במקום לבחון כיצד ניתן לסייע להם, כתוצאה ממחדלי העירייה ובהיעדר אכיפה מצדה נגד התופעה, הודיעה כי הם דורשים לקבל את הכספים מהמדחנים שנגנבו.

 

בין הצדדים התגלה גם ויכוח בנוגע לעבודות הצביעה של החניות בכחול לבן. לפני חודשיים הודיעה העירייה לחברת המדחנים כי הם החליטו לבטל את ההסכם, בטענה כי מד פארק מחזיקים בכספים השייכים לעירייה ואינם מעבירים את הכסף מהמדחנים - לכן דרשו מהם להסיר את המדחנים.

 

וכך מאז ראשית חודש נובמבר המדחנים הוסרו, ותושבי העיר והסביבה משתמשים באפליקציות לחניה. "העירייה החליטה להפסיק את ההתקשרות בטרם עת על אף שרק כמה חודשים קודם לכן חתמה על הארכת חוזה שאמורה להסתיים בחודש יוני 2018, בשל רצונה לפעול מול קבלני החניה האחרים ובעיקר פנגו".

 

לטענתם, הדבר נובע מהעובדה שלפי ההסכם עם חברת המדחנים היא מותירה לעצמה 83% מכספי הפדיון ואילו עם פנגו היא מותירה אצלה 98% מהכספים. "משמע מדובר מבחינתה בעסקה כדאית יותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים