שתף קטע נבחר

שידור חי: מרתון חוק ההמלצות נמשך, הח"כים הונחו לא להתרחק מהמשכן

יממה שנייה לדיונים על החוק מעורר המחלוקת ובכנסת נרשמת דריכות שיא: חברי האופוזיציה, שמתחו את הדיונים במשך שעות ארוכות, והן חברי הקואליציה, נדרשו ללון במשכן או בבית מלון קרוב למקרה שיוקפצו בהפתעה להצבעה על החוק בקריאה שנייה ושלישית. שידור חי מהכנסת

 

 

 

כמעט 24 שעות חלפו מאז החל הדיון המרתוני בחוק ההמלצות - אחד החוקים הנפיצים ביותר שחוקקה הכנסת ה-20 מבחינת יחסה של האופוזיציה - ובמשכן הכנסת עדיין נרשמת דריכות שיא לקראת ההצבעה על החוק בקריאה שנייה ושלישית.

 

על פי סדרי הדיון שנקבעו, נאומי חברי האופוזציה אמורים להימשך עד היום (ד'), אולם בפועל ישנה אפשרות שהאופוזיציה תודיע כי היא מושכת את כל ההסתייגויות וזאת כדי להפתיע את הקואליציה, לתפוס את חבריה לא מוכנים, ולקדם הצבעה לפני המועד המקורי המתוכנן להצבעה.

 

 

בשל הרגישות בהצבעה, הועברו לכל חברי האופוזיציה הנחיות ולפיהן אין להתרחק מאזור המשכן וכל חברי הכנסת נדרשים להישאר במרחק נסיעה של לכל היותר חצי שעה מהכנסת למקרה שיוקפצו להצבעה. גם בקואליציה התבקשו חברי הכנסת ללון במשכן או בבית מלון סמוך ולהישאר זמינים למקרה שיוקפצו למשכן.

 

משך הדיונים והפיליבסטר הארוך שיתקו למעשה את עבודת הכנסת. מלבד חוק ההמלצות, המליאה לא עוסקת בחקיקה וחלק מוועדות הכנסת בוטלו או נדחו ליום חמישי - יום אחרי ההצבעה המתכוננת. חברי האופוזיציה שעולים בזה אחר זה לדוכן הנואמים מבקשים להתיש את הקואליציה ומושכים זמן ככה האפשר. כך למשל, יו"ר סיעת המחנה הציוני, יואל חסון, נאם למעלה משלוש שעות וחברו למחנה הציוני, איתן כבל, הקריא את מגילת איכה כשהוא חובש כיפה.

 

ח"כ כבל, הכיפה והמגילה, היום במליאה (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
ח"כ כבל, הכיפה והמגילה, היום במליאה(צילום: עמית שאבי)

יו"ר הקואליציה אמסלם, וחברי הכנסת אורן חזן ושולי מועלם (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
יו"ר הקואליציה אמסלם, וחברי הכנסת אורן חזן ושולי מועלם(צילום: עמית שאבי)

 

למרות הנאומים הארוכים והמתישים, טרם נשבר השיא של הנאום הארוך ביותר בכנסת שהושמע על ידי ח"כ מיקי איתן, שבמסגרת המאבק האופוזיציוני שניהל הליכוד נגד אישור תקציב המדינה בשנת 1992 נאם כ-11 שעות ברציפות.

 

ח"כ יהודה גליק (הליכוד) האשים את האופוזיציה בראיון לאולפן ynet בתקיעת עבודת הכנסת בשל הדיונים הארוכים על חוק ההמלצות. "זה כמעט כמו לשאול את הנאנסת אם זה נוח לה שבגללה אנסו אותה?", אמר גליק. "הכנסת מושבתת מסיבה אחת: האופוזיציה מדברת, כל אחד נואם שעות ואז באים בטענות שזה בגלל הקואליציה".

 

עייפים אך מרוצים. שרת המשפטים שקד ושר החינוך בנט (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
עייפים אך מרוצים. שרת המשפטים שקד ושר החינוך בנט(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

יו"ר הקואליציה החדש דודי אמסלם (הליכוד) תקף את האופוזיציה: "הבלוף הכי גדול שנתקלתי בו בחיים שלי קורה עכשיו. יש שקר שמתגלגל בעוצמות שאני לא מאמין, שהתחיל בתקשורת. כל התקשורת, רובה, השמאלנית משקרת את הציבור בעזרתכם ואתם משקרים במצח נחושה כשאתם מכירים את העובדות".

 

לאחר מכן התפנה אמסלם לתקוף את יאיר לפיד: "האיש הכי מושחת פה הוא יאיר לפיד. הוא משתכן במלונות פאר, לוקח איתו עוזרים וכל זה על חשבון הציבור. כסף של מימון מפלגות וזה כסף ציבורי. זה כסף שהציבור מממן את זה. אמרתי לו בפעם הקודמת: 'אתה קורא לנו מושחתים והמושחת הכי גדול פה זה אתה'. תסתום את הפה ואל תדבר".


פורסם לראשונה 26/12/2017 22:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
מליאת הכנסת
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים