שתף קטע נבחר

לפיד: נעתור לבג"ץ. אדלשטיין: אאפשר סיכול פיליבסטר

יו"ר יש עתיד הכריז כי אישור חוק ההמלצות יוביל לפנייה כבר הבוקר לבג"ץ. בעקבות זאת הבהיר יו"ר הכנסת: "מודיע כאן ועכשיו - אם תהיה פנייה שכזו, לא אתערב יותר בסעיף שמונע פיליבסטר". יש עתיד: "לא מקבלים הוראות מהקואליציה"

 

 

הקרב על הפיליבסטר הבא: לאחר שיו"ר יש עתיד יאיר לפיד הודיע אמש (יום ד') בנאום במליאה כי מפלגתו תעתור הבוקר לבג"ץ אם חוק ההמלצות יאושר, מסר יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כי במקרה כזה יאפשר סיכול פיליבסטר - נאומים ארוכים והעלאת מאות הסתייגויות בחוקים חשובים.

 

"עברתי ויכוחים לא קלים על 'למה לא אפשרתי להפעיל את סעיף 98, ולמה אפשרתי לנהל דיון של 45 שעות'", אמר אדלשטיין רגע לפני תחילת ההצבעה על מאות ההסתייגויות. "אני מודיע כאן ועכשיו - אם אחרי ההצבעה תהיה פנייה של מי מחברי הכנסת לבג"ץ, לא אתערב יותר בעניין סעיף 98". סעיף 98 הוא סעיף בתקנון הכנסת המאפשר להגביל את משך הדיון ומשתמשים בו במקרים חריגים מאוד כדי למנוע פיליבסטר של האופוזיציה. גם בחוק המרכולים, שצפוי להיות אחד המאבקים הבאים במליאה, שוקלת האופוזיציה לבצע פיליבסטר.

אדלשטיין. ימנע פיליבסטר (צילום: יצחק הררי – דוברות הכנסת) (צילום: יצחק הררי – דוברות הכנסת)
אדלשטיין. ימנע פיליבסטר(צילום: יצחק הררי – דוברות הכנסת)

לפיד, אמש. הודיע על עתירה לבג"ץ (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
לפיד, אמש. הודיע על עתירה לבג"ץ(צילום: עמית שאבי)

שקד: "אתה משפיל את הכנסת" (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
שקד: "אתה משפיל את הכנסת"(צילום: עמית שאבי)

ביש עתיד הגיבו לדבריו של אדלשטיין באומרם: "יש עתיד לא מקבלת הוראות מהקואליציה, בטח לא ביום שהממשלה משעבדת את כל ההליך הדמוקרטי לצרות הפליליות של נתניהו. הבג"ץ יוגש כמתוכנן מחר בבוקר".

 

בנאומו אמש הכריז ח"כ לפיד כי אם הצעת החוק שאוסרת על המשטרה לפרסם סיכום חקירה תעבור, מפלגתו תפנה לבג"ץ. "מחר בשמונה בבוקר, אם החוק הזה יעבור, יש עתיד תהיה בבית המשפט העליון ותגיש בג"ץ נגד החוק הזה. הוא כתוב, הוא מוכן והוא יוגש", אמר לפיד.

 

"אתם יודעים שראש הממשלה מבוהל ומבועת וייתן להם את כל מה שהם רוצים", הוסיף לפיד. איך אתם חיים עם נאום החמוצים והגבות? אם אנחנו ננצח בבחירות אנחנו נבטל את חוק ההמלצות, אנחנו נבטל את חוק הפריימריז, את חוק הרכבת, את חוק המרכולים - מפני שכל החוקים האלה הם גם לא דמוקרטיים וגם עקומים וגם מביישים את כל מדינת ישראל".

 

שרת המשפטים איילת שקד ענתה ללפיד בחריפות כשעה לאחר מכן: "אתה לא נמצא כאן ולא מבין איך הכנסת עובדת. אחרי כזה דיון ארוך בלי שום סיבה חוקתית אתה רץ לבג"ץ. אתה רומס את הכנסת, משפיל את כל מי שנמצא כאן".


פורסם לראשונה 27/12/2017 23:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים