שתף קטע נבחר

אחרי מהומות ועימותים: חוק ההמלצות אושר סופית

בתום הצבעה על מאות הסתייגויות עבר החוק שיאסור על המשטרה לפרסם סיכומי חקירה ברוב של 59 תומכים נגד 54 מתנגדים. לפיד הודיע כי יש עתיד תעתור הבוקר לבג"ץ, שקד הגיבה: "אתה משפיל ורומס את הכנסת". אורן חזן כינה את חנין זועבי "מחבלת", היא ענתה: "אתה סרסור"

 

 

אחרי עשרות שעות במליאה והצבעה על יותר מ-500 הסתייגויות: הכנסת אישרה הלילה (ה') בקריאה שנייה ושלישית את חוק ההמלצות, שאוסר על המשטרה לפרסם סיכומי חקירה. 59 חברי הכנסת הצביעו בעד החוק של יו"ר הקואליציה החדש דודי אמסלם (הליכוד), ו-54 התנגדו. ההצבעה התקיימה כמעט יומיים לאחר שהחל הדיון שכלל נאומים רבים של חברי אופוזיציה במסגרת של כ-500 ההסתייגויות. יו"ר יש עתיד יאיר לפיד הודיע כי מפלגתו תעתור הבוקר לבג"ץ ושרת המשפטים איילת שקד ענתה לו בחריפות: "אתה משפיל ורומס את הכנסת".

 

אמסלם מקבל חיזוק לאחר אישור החוק (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
אמסלם מקבל חיזוק לאחר אישור החוק(צילום: עמית שאבי)

יוזם החוק ח"כ אמסלם מתחבק עם חברי הקואליציה (צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת) (צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת)
יוזם החוק ח"כ אמסלם מתחבק עם חברי הקואליציה(צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת)

חזן ואמסלם ביציאה מהמליאה (צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת) (צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת)
חזן ואמסלם ביציאה מהמליאה(צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת)

החוק מבקש לאסור את הנוהל המקובל בשנים האחרונות, שבו דוברות המשטרה מפרסמת הודעה בסיומה של כל חקירה בעלת עניין ציבורי. ההודעה מתייחסת לסיום החקירה והעברתה להכרעת הפרקליטות. אם המשטרה סבורה שמדובר בתיק מוצק מבחינת הראיות, לרוב תצורף הערה כי במשטרה סבורים כי יש מקום להעמיד לדין את החשוד.

 

כמה דקות לאחר דבריה של שקד התעמתו חברי הכנסת חזן (ליכוד) וזועבי (הרשימה המשותפת). "מחבלת, עז עם שתי רגליים לא היו נותנים בעדך, תראי איך את נראית", השתלח חזן - וזועבי ענתה: "אתה סרסור, מוכר נשים לזנות". מהומה פרצה במליאה והסדרנים התערבו ויו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הרחיק את השניים, שחזרו לקראת ההצבעות.

 

חברות הכנסת רחל עזריה ומירב בן ארי מסיעת כולנו עזבו את המשכן לפני ההצבעה, אף שאינן מקוזזות - אך ההיעדרות שלהן לא תשפיע על הרוב המובטח לקואליציה. ראש הממשלה בנימין נתניהו, השר חיים כץ וחבר הכנסת ביטן לא הצביעו עקב החקירות שמתנהלות נגדם. לפני ההצבעה אמר יו"ר הכנסת אדלשטיין כי אם אכן תהיה פנייה לבג"ץ, כפי שהודיע ח"כ לפיד - הוא לא ימנע את הפעלת סעיף 98, קרי סיכול פיליבסטר נוסף. האופוזיציה עשויה לנסות לבצע פיליבסטר גם בחוק המרכולים.

 

 

 (צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת) (צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת)
(צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת)

זועבי וחזן מורחקים מהמליאה (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
זועבי וחזן מורחקים מהמליאה(צילום: עמית שאבי)

 (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

 (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

 (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

עוד לפני ההצבעה, נאם אמש לפיד והכריז כי אם החוק יעבור, תפנה מפלגתו לבג"ץ. "מחר בשמונה בבוקר, אם החוק הזה יעבור, יש עתיד תהיה בבית המשפט העליון ותגיש בג"ץ נגד החוק הזה. הוא כתוב, הוא מוכן והוא יוגש", אמר לפיד. "אתם יודעים שראש הממשלה מבוהל ומבועת וייתן להם את כל מה שהם רוצים. איך אתם חיים עם נאום החמוצים והגבות? אם אנחנו ננצח בבחירות אנחנו נבטל את חוק ההמלצות, אנחנו נבטל את חוק הפריימריז, את חוק הרכבת, את חוק המרכולים - מפני שכל החוקים האלה הם גם לא דמוקרטיים, גם עקומים וגם מביישים את כל מדינת ישראל".

 

שרת המשפטים איילת שקד ענתה ללפיד כשעה לאחר מכן: "אתה לא נמצא כאן ולא מבין איך הכנסת עובדת. אחרי כזה דיון ארוך בלי שום סיבה חוקתית אתה רץ לבג"ץ. אתה רומס את הכנסת, משפיל את כל מי שנמצא כאן".

 

לטענת האופוזיציה מדובר בחוק שנולד בחטא ומטרתו המקורית הייתה לחלץ את ראש הממשלה נתניהו מפרסום ההמלצות בעניין חקירות המשטרה שנפתחו נגדו. על אף שבנוסח המתוקן שיובא למליאה, החוק מחריג חקירות משטרה שכבר נפתחו, באופוזיציה טוענים שהמטרה היא להתחמק מהמלצות בחקירות נוספות שאולי יפתחו בהמשך, כך לדוגמה פרשת הצוללות.

לפיד בכנסת (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
לפיד בכנסת(צילום: עמית שאבי)

שקד. תקפה את לפיד (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
שקד. תקפה את לפיד(צילום: עמית שאבי)

ביטן. לא הצביע עקב חקירתו (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
ביטן. לא הצביע עקב חקירתו(צילום: עמית שאבי)

תוצאת אחת ממאות ההסתייגויות (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
תוצאת אחת ממאות ההסתייגויות(צילום: עמית שאבי)

ח"כ דוד אמסלם, יוזם החוק, סיכם את הדיון: "שמעתי כמעט את כל הדוברים והם כמעט לא דיברו על החוק, רק הכפישו את ראש הממשלה. אתם קוראים לכולנו מושחתים ולי קראתם ראש ארגון פשע, אתם השמאל הנאור מרוטשילד ולכם מותר הכל. או שאתם לא מכירים את החוק או שאתם מטעים את הציבור בכוונה. אני רוצה להקריא לכם מתוך רשימת אלפי ההסתייגויות שהגישה האופוזיציה - הוראות סעיף זה לא יחולו על מי שהוא מעל גיל 60 ומתחיל באותו נ'. הוראות סעיף זה לא יחולו על מי שהוא בעלים של כלבה בשם קאיה. הוראות סעיף זה לא יחולו על מי שהוא הראשון לזהות. על זה הכנסת בזבזה שלושה ימים ומיליוני שקלים".

 

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, אמר אמש על חוק ההמלצות כי "27 בדצמבר הוא יום שחור בתולדות המאבק בפשיעה ובשחיתות. אני חוזר על התחייבותי - הממשלה בראשותי תבטל את חוק ההמלצות, חוק המרכולים וחוק הג'ובים".

 

העימות בין חזן לזועבי היה השני ביניהם אתמול. זועבי התעמתה עם חזן ועם השרה מירי רגב. זועבי תקפה את האופוזיציה על כך שאינה מתייצבת נגד גזענות כפי שהיא עושה בענייני שחיתות: "אתם צבועים, תתביישו". השרה מירי רגב עלתה לדוכן: "היית צריכה לעלות למרמרה שוב ולנסוע לעזה". היא חזרה על דבריה מהעבר: "רוחי לע'זה, יא חאינה (לכי לעזה, בוגדת)".

 

 

בשל הרגישות בהצבעה, הועברו לכל חברי האופוזיציה הנחיות ולפיהן אין להתרחק מאזור המשכן וכל חברי הכנסת נדרשים להישאר במרחק נסיעה של לכל היותר חצי שעה מהכנסת למקרה שיוקפצו להצבעה. גם בקואליציה התבקשו חברי הכנסת ללון במשכן או בבית מלון סמוך ולהישאר זמינים למקרה שיוקפצו למשכן.

 

משך הדיונים והפיליבסטר הארוך שיתקו למעשה את עבודת הכנסת. מלבד חוק ההמלצות, המליאה לא עסקה בחקיקה וחלק מוועדות הכנסת בוטלו או נדחו ליום חמישי - יום אחרי ההצבעה המתכוננת. חברי האופוזיציה עלו בזה אחר זה לדוכן הנואמים מבקשים להתיש את הקואליציה ומשכו זמן ככה האפשר. הדיונים סיפקו קטעים משעשעים כמו הקראת מגילת איכה על ידי ח"כ איתן כבל, הקראת הודעות ווטסאפ מהציבור על ידי ח"כ יואל חסון או חלקים מספר שכתבה שלי יחימוביץ'.

 

 


פורסם לראשונה 27/12/2017 20:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
יוזם החוק ח"כ אמסלם בסוף ההצבעה
צילום: עמית שאבי
מומלצים