שתף קטע נבחר

לפיד עונה לשקד: "רומסי הכנסת הם אלה שתופרים חוק עבור רה"מ"

יו"ר יש עתיד מגיב בריאיון לאולפן ynet להאשמות מצד שרת המשפטים שקד כי העתירה שהגיש לבג"ץ נגד חוק ההמלצות היא בגדר רמיסת הכנסת: "הם אלה שמשעבדים את תהליך החקיקה לצרכים המשפטיים של אדם אחד". שקד: "הליכת האופוזיציה לבג"ץ – דבר בלתי נסבל"

 

חוק ההמלצות עבר כעת לפתחו של בג"ץ עם הגשת העתירה של יש עתיד נגד החוק שיאסור על המשטרה לפרסם סיכומי חקירה. בדיון הסוער תקפה שרת המשפטים איילת שקד את יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, בטענה כי הגשת העתירה לבג"ץ מטעמו, לאחר אישור החוק בכנסת, היא בגדר "רמיסת הכנסת". בריאיון הבוקר (ה') לאולפן ynet תקף לפיד את שקד: "מי שרומס את הכנסת זה מי שלוקח את כל החוקים, מזיז אותם הצידה והולך לתפור חוק בשביל לעזור לראש הממשלה".

 

לפיד המשיך ואמר: "לפני יותר משנה העברתי בקריאה טרומית את חוק האוטיסטים. הם לא עשו שום דבר בעניין. לנכים לא עוזרים בשום צורה שהיא. חוק הטרור, חוק שנועד להילחם בטרור, הם תוקעים אותו כבר שנתיים. כל מה שחשוב באמת הם לא עושים, ופתאום זה לרמוס את הכנסת. מי שרומס את הכנסת הוא מי שמשעבד את כל תהליך החקיקה הישראלי לצרכים המשפטיים של בן אדם אחד מפני שהם תלויים בו".

 

השרה שקד ויו"ר יש עתיד לפיד (צילום: נועם מושקוביץ, עמית שאבי) (צילום: נועם מושקוביץ, עמית שאבי)
השרה שקד ויו"ר יש עתיד לפיד(צילום: נועם מושקוביץ, עמית שאבי)
 

אתה אומר שכל זה נועד עדיין רק למען נתניהו, למנוע את התפרקות הקואליציה, ולסתום לכולם את הפה?

"הם אומרים. תשאל את אמסלם. תשאל את מיקי זוהר. הם כולם יגידו לך את אותו דבר: החוק הזה נתפר לנתניהו, הם אפילו לא מכחישים את זה מפני שהם איבדו כל סוג של בושה".

 

יכולתם ללכת לבג"ץ יותר מוקדם, כלומר להפסיד בהצבעה וללכת לבג"ץ, אבל בחרתם לבזבז שלושה ימים לכנסת. יכלו להעביר את תקציב הנכים.

"זה לא מדויק. הרי אי אפשר ללכת לבג"ץ על חוק לפני שחוקקו את החוק. האזרחים הישראלים נמצאים תחת מתקפה. על כל מה שקדוש וערכי וחשוב לאזרחי ישראל, ויש הזנחה מוחלטת של חינוך ושל בריאות ושל ביטחון. אז מול ההתקפה הזאת, אנו ננקוט בכל הכלים".

 

שרת המשפטים שקד המשיכה במתקפתה על העתירות שהוגשו לבג"ץ נגד חוק ההמלצות. בנאום בפורום בכירי המשק של אוניברסיטת חיפה, שנערך במלון הרודס בתל אביב, אמרה שקד: "הכנסת עשתה דיון מאוד מעמיק ויסודי על חוק ההמלצות. רגע לפני שמצביעים, אומר לפיד שהוא הולך למחרת לבג"ץ".

 

שקד הסבירה: "זה שיגע אותי כי קודם כול השפיל לפיד את האופוזיציה עצמה. אז בשביל מה האופוזיציה עושה את כל הבלגן הזה. אין שום בעיה חוקתית ואין בעיה של זכויות אדם. עצם זה שחברי הכנסת התרגלו לשיטה הזו שהם מפסידים בפרלמנט על אף שנלחמים ואז ישר רצים לבג"ץ, בעיניי זה משפיל ורומס את הכנסת. גם ח"כים מהאופוזיציה באו ואמרו לי שאני צודקת. בעיני המחוקק, הליכה לבג"ץ במצב כזה זה דבר בלתי נסבל".

 

ניצב בדימוס יוסי סדבון, ראש אגף החקירות במשטרה לשעבר, לא חושב שלחוק תהיה השפעה קריטית על עבודת המשטרה. "שום דבר לא יקרה והמשטרה תמשיך לעשות את עבודתה", הסביר סדבון בריאיון לאולפן ynet. "היא תעביר את החומרים, ובמעט מאוד תיקים לא יהיה סיכום חקירה. זה רע, אבל לא קרה כלום. הפרקליטות תעבוד קצת יותר קשה והיא תחליט בלי סיכום חקירה".

 

אז בשורה התחתונה - במתכונת הנוכחית של החוק למשטרה אין בעיה עם החוק הזה?

"למשטרה יש בעיה בעניין של היעדר סיכום בתיקים גדולים שמלווים על ידי הפרקליטות, היעדר סיכום מונע מהמשטרה לעשות הליך בדיקה עצמי. ברגע שאתה לא מסכם את החומר, והחומר הזה מורכב מעשרות עדויות והאזנות סתר ורשימות בנקאיות וכל הדברים האחרים, קשה מאוד לבחון אם העבודה נעשתה כראוי וקשה מאוד גם להגיש את החומר לפרקליטות. הפרקליטות צריכה, על אף שהיא מלווה את התיק מראשיתו, לסכם את החומרים - וזו הרבה מאוד עבודה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם מושקוביץ, עמית שאבי
לפיד נגד שקד
צילום: נועם מושקוביץ, עמית שאבי
מומלצים