שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  חוק ההמלצות: ניצחון בקרב על הנחת סלבּ

  דואגים לאזרח? אישור חוק ההמלצות משפיע למעשה רק על אנשי ציבור בחקירה | המחיר שעלול כחלון לשלם על חיבוק לנתניהו מוביל לציר שקט עם לפיד

  אם פעם הייתה הכנסת דואגת לשיפור חיי אזרחי מדינת ישראל, דומה שבשבועות האחרונים היא דואגת בעיקר לשיפור חיי חבריה. חוק ההמלצות, שאושר אמש בקריאה שלישית, נולד כדי למנוע מבנימין נתניהו להיפגש עם הודעה חריפה של המשטרה שצפויה לצאת בשבועיים הקרובים, לסיכום חקירתו.

   

  הדיון במליאה על חוק ההמלצות    (צילום: אלי מנדלבאום)

  הדיון במליאה על חוק ההמלצות    (צילום: אלי מנדלבאום)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  המזימה של נתניהו ואנשיו כשלה, אבל כדי לשמור על מרחב הכחשה, שלפיו החוק לא נולד למען ראש הממשלה, המשיכה הקואליציה לחוקק אותו עד תום. מה הקשר בין חוק זה ובין טובת האזרח? משטרת ישראל מנהלת 300-200 אלף חקירות בשנה. החוק שאושר אמש בכנסת נוגע ל-200-100 תיקים בלבד, שבהם יש גם המלצות וגם פרסום נלווה להן בתקשורת. מרבית ההמלצות שישזפו את עין הציבור יהיו נגד אנשי ציבור.

   

  בשורה התחתונה – מהחוק שהקואליציה כל כך התעקשה להעביר אמש ייהנו בעיקר פוליטיקאים בחקירה. בעיקר ניצחון בקרב על הנחת סלב.

  אמסלם, זוהר וחזן חוגגים, בגין מביט (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
  אמסלם, זוהר וחזן חוגגים, בגין מביט(צילום: עמית שאבי)
   

  גם החרדים הבינו שבעת הזו אין מלך בישראל ואפשר לסחוט את הקואליציה, הכנסת והמדינה. כך הם העבירו גם את חוק השבת (שמחייב התחשבות ב"מסורת ישראל" במתן אישורי עבודה בשבת) וגם יעבירו את חוק המרכולים (שמאפשר לשר הפנים  לפסול חוקי עזר עירוניים המתירים פעילות מסחרית בשבת) ואת חוק הבונוס לשר ליברמן, עונש מוות למחבלים. האם החוקים הללו תורמים לאזרחי מדינת ישראל? ספק רב.

   

  מהצד השני – ניצנים של עמוד שדרה אידיאולוגי נבטו השבוע בחברות הכנסת מירב בן ארי ורחל עזריה מכולנו, שלא באו להצבעות בניגוד לעמדת הקואליציה. לפחות מבחינה פוליטית, המפלגה של משה כחלון במשבר. שר האוצר רוצה להישאר בממשלה אחרי המלצות המשטרה, גם אם יהיו מהומות והפגנות ברחובות, אבל לא בטוח שחלק מסיעתו תשרוד מהומות כאלה. הרי ח"כ אלי אלאלוף כבר אמר שאבי גבאי יכול להיות ראש ממשלה. המחיר הפנים-מפלגתי שעלול לשלם כחלון על החיבוק לנתניהו בהמלצות יוכל להיות קטלני מבחינתו.

   

  כחלון עצמו מבולבל. מצד אחד הוא צמא להמשיך ברפורמות שבהן החל, והוא מאמין באמת ובתמים שבסוף יצליח להבקיע את שוק הדיור. מצד שני גם הוא מבין שחלק ניכר ממצביעיו בבחירות האחרונות לא יוכלו לשאת את היצמדותו לכיסא אם ההמלצות של המשטרה נגד נתניהו יהיו חמורות. אולי זו הסיבה שבד בבד עם החיבוק שהוא מעניק לראש הממשלה הוא מנהל בשקט-בשקט ציר עם יאיר לפיד, במסגרת משא ומתן לחבירת שתי המפלגות בבחירות הקרובות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים