שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ד"ר גוגל: 45 השאלות הרפואיות הכי שכיחות ברשת

  לא רק אתם מחפשים תשובות לשאלות רפואיות בגוגל, גם רופאים עושים את זה. לפניכם 45 מהשאלות הנשאלות ביותר ששאלנו את גוגל בשנה החולפת, ולצידן תשובות של מומחים לרפואה

  ד"ר האוס היה אולי השריד האחרון לדמות הרופא המיתולוגי של פעם: ישות יודעת־כל המאבחנת במהירות כל נגע, ליקוי ובעיה רפואית מבלי להניד עפעף ושכל דבריה קדושים. דמותו של ד"ר האוס נבנתה על בסיס הבלש שרלוק הולמס, והמקרים התבססו על הצגות מקרים נדירות שפורסמו בכתבי עת רפואיים.

   

  אבל הרופא של פעם הוא לא הרופא של היום, וגם המטופל של היום כבר לא רואה ברופא "חצי אלוהים": הפציינטים מגיעים לרופא לאחר שחרכו את האינטרנט וחיפשו כל בדל מידע על התסמינים, תוך שהם מקלידים את השאלות באתר החיפוש הפופולרי בעולם - גוגל.

    

  לא רק המטופלים, אגב, נעזרים ברשת האינטרנט כדי לנסות ולאבחן מחלות: מחקרים הראו שבמרבית המקרים, רופאים שהקלידו את שילובי הסימפטומים מהם סובל החולה, הגיעו לאבחון שהתברר כנכון.

   

  הרופא הוא כבר לא חצי אלוהים. ד"ר גוגל (איור: shutterstock) (איור: shutterstock)
  הרופא הוא כבר לא חצי אלוהים. ד"ר גוגל(איור: shutterstock)

  אז מה הכי עניין אתכם לדעת בשנה החולפת? אתר גוגל פירסם את השאלות הרפואיות/בריאותיות השכיחות ביותר, ואנחנו, בסיועם של מומחים בכירים לרפואה מבתי החולים ברחבי הארץ, השבנו לכם על 45 מתוכן. אז – על לא דבר, ותהיו לנו בריאים:

   

  איך להירדם מהר

  בראש ובראשונה - באמצעות הקפדה על כללי היגיינת שינה: הימנעות ממשקאות קפאין, אלכוהול, עישון או חומרים מעוררים 4-3 שעות לפני השינה, הקפדה על חדר חשוך ושקט ומיטה נוחה, הימנעות משינה בצהריים, הימנעות מצפייה במסכים לפני השינה, הימנעות מפעילות גופנית 6 שעות לפני השינה והפחתת הלחץ הנפשי. במקרים ממושכים של קשיי הירדמות יש לפנות לרופא המטפל לשקילת טיפול פסיכולוגי או תרופתי.

   

  איך להגדיל את הפין

  פין קצר מ־7 וחצי ס"מ במצב זקפה מוגדר כ"מיקרופניס". שיטות כמו מכשיר ואקום ואביזרי מתיחה, מביאות, אם בכלל, להגדלה שולית של פחות מ-1 ס"מ. ישנן דרכים כירורגיות להארכת פין המביאות להארכה של פחות מ-2.5 ס"מ, או לעיבוי פין, אך אלה עלולות לגרום לנזקים משמעותיים וביניהם עיוות, פגיעה עצבית ופגיעה תפקודית.

   

  איך להפסיק לעשן

  הדרכים המומלצות כיום כוללות תחליפי ניקוטין, תרופות לגמילה מעישון וסדנאות לגמילה מעישון. אולם האלמנט החשוב ביותר הוא פשוט – לרצות.

   

  כמה שיניים יש לאדם

  מגיל חצי שנה עד גיל 6: 20 שיניים, סביב גיל 6 הן נושרות ומאחוריהן צומחות 28 שיניים קבועות עד גיל 14. בגילאי 25-18 צומחות גם שיני הבינה כך שהסט המלא של השיניים הקבועות כולל 32 שיניים.

   

  מתי תינוק מתהפך

  ההיפוך מתרחש בגיל 5-4 חודשים, לעיתים מהבטן לגב ולעיתים מהגב לבטן. אין לכך חשיבות רבה, וחלק מהתינוקות כלל לא מתהפכים ו"מדלגים" לשלבי ההתפתחות המוטוריים הבאים.

   

  לוקח לכם זמן להירדם? שמרו על היגיינת שינה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  לוקח לכם זמן להירדם? שמרו על היגיינת שינה(צילום: shutterstock)
    

  איך מרגישים צירים

  צירים מתחילים בדרך כלל בגב ומתקדמים לכיוון שיפולי הבטן. הציר נמשך בדרך כלל כדקה. הצירים מופיעים עם תחילת הלידה, גורמים להתקדמות הלידה, פתיחה ומחיקת צוואר הרחם ולקראת הסוף לירידת הראש ויציאת העובר תוך כדי הדחיפות של האישה. בשלבים האחרונים של ההיריון, ייתכנו צירים בעוצמה נמוכה (ברקסטון היקס) אבל הם אינם מובילים ללידה.

   

  איך יוצאים מדיכאון

  השלב המשמעותי ביותר הוא זה שבו מי שסובל מדיכאון מעוניין בעזרה. השלב הבא כולל אבחון פסיכיאטרי לקביעת סוג הדיכאון ושלילת מחלות העלולות להתבטא כתסמין דיכאון. אם מדובר בדיכאון קליני, הטיפול כולל לרוב נוגדי דיכאון שמתחילים להשפיע תוך כ-3 שבועות.

   

  איך מזרזים מחזור

  באמצעות נטילת הורמונים, בדרך כלל פרוגסטרון, למספר ימים ואז עם הפסקת נטילת ההורמון, יופיע הדימום.

   

  איך לא לגמור מהר

  שפיכה מוקדמת מוגדרת כשפיכה שמתרחשת עד דקה מרגע החדירה ולשופך אין שליטה עליה. על ידי תרגול באוננות וביחסי מין ניתן ללמוד כיצד להשיג שליטה ולהאריך פרק זמן זה. במקרים מסוימים ניתן לנסות משחת אלחוש, או תרופות נוגדות דיכאון. בקרוב יתחיל שיווקה של מדבקה פרי פיתוח חברת "ויריליטי מדיקל" הישראלית, שמעכבת שפיכה מוקדמת באמצעות זרם חשמלי.

   

  איך מורידים לחץ דם

  באמצעות בירור הסיבה ליתר לחץ הדם והטיפול בגורם. הבירור כולל בדיקות דם, נטרול גורמי סיכון (ירידה במשקל, הפסקת עישון, איזון סוכרת או בלוטת תריס), ביצוע פעילות גופנית וטיפול תרופתי בהתאם לגורם שנמצא.

   

  כל כמה זמן אפשר לקחת נורופן

  כל 8 שעות. חשוב לזכור כי התרופה שייכת לתרופות מסוג NSAIDS האסורות בשימוש ממושך.

   

  יש תינוקות שעוברים ישר לשלב הבא. מתי תינוק מתהפך (צילום: shuttestock) (צילום: shuttestock)
  יש תינוקות שעוברים ישר לשלב הבא. מתי תינוק מתהפך(צילום: shuttestock)
   

  איך להפסיק להניק

  הגורם השכיח ביותר להפסקת הנקה הוא סיום חופשת הלידה. מומלץ בשלבים מוקדמים יותר להרגיל את התינוק לאכול חלב שאוב או פורמולה מבקבוק. עם הירידה בכמות ההנקות תהיה בהתאמה הפחתה של ייצור החלב עד להפסקה מוחלטת.

   

  מתי רואים דופק

  לרוב מהשבוע השביעי להיריון. עם זאת לעיתים עדיין לא נראה דופק בשבוע השביעי משום שחישוב גיל ההיריון אינו מדויק. לכן בדיקת דופק עוברי מתבצעת לרוב בשבוע ה-9-8 להיריון.

   

  כמה זמן אחרי הלידה מקבלים מחזור

  המחזור מופיע כשישה שבועות לאחר הלידה (סוף משכב הלידה). אם האישה מניקה, המחזור יכול להופיע גם לאחר חצי שנה.

   

  איך נדבקים בהרפס

  הרפס השפתיים (נגרם ע"י נגיף הרפס סימפלקס 1) עובר לרוב באמצעות מגע בנשיקה. הרפס של איברי המין (העלול להיגרם מהרפס סימפלקס 2 אך גם מסוג 1) נגרם באמצעות יחסי מין לא מוגנים.

   

  כמה תינוק צריך לאכול

  עד גיל חצי שנה הכמות המומלצת היא 120 עד 150 מ"ל לק"ג משקל ליממה. אין לנסות להעמיס על התינוק נוזלים אחרים. מגיל חצי שנה משלבים מוצקים על פי תפריטים מומלצים בטיפת חלב.

   

  כל כמה זמן מותר לתת נובימול

  עד כל 4 שעות, במינון לפי משקל הילד.

   

  מתי תינוקות מתחילים לדבר

  בגיל 6-4 חודשים: תחילת מלמול, שנה עד שנה וחצי: מילה עד מילים בודדות, 19 חודשים עד שנתיים: 50 עד 70 מילים ואף מתחילים לחבר שתי מילים למשפט קצר.

   

  איך להפסיק לאונן

  השאלה אינה צריכה להיות איך להפסיק לאונן, אלא האם צריך להפסיק, והתשובה הרפואית החד-משמעית היא לא. מדובר בפעולה טבעית, משחררת ובריאה, המספקת צורך גופני ורגשי. בשום מצב אוננות אינה מזיקה, אלא אם כן מדובר בהתמכרות הפוגעת בתפקוד היומיומי.

   

  איך נדבקים בשלבקת חוגרת

  שלבקת חוגרת נגרמת על ידי הנגיף וריצלה זוסטר, הגורם לאבעבועות רוח. הוא נותר באופן רדום בגוף לאחר ההחלמה, ובשלב מסוים (לרוב בעשור השביעי לחיים) פורץ ויוצר את הפצעים האופייניים והמכאיבים הנקראים "שינגלס".

   

  מתי תינוק מחייך

  חיוך ראשון בגיל חודש, חיוך "אמיתי" ונשלט מופיע בין גיל חצי שנה לשנה. אם התינוק אינו מחייך כלל עד גיל חצי שנה, יש לפנות לרופא התפתחות.

   

  מתחילים בגב, ומתקדמים אל שיפולי הבטן. צירי לידה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  מתחילים בגב, ומתקדמים אל שיפולי הבטן. צירי לידה(צילום: shutterstock)
   

  איך מעבירים בחילה

  תלוי בסיבת הבחילה. בחילות עלולות להיגרם בשל בעיה רפואית, חבלת ראש, לחץ נפשי, פגיעות בראייה ובאוזן, תרופות, אלכוהול, סמים, עישון, היריון ואפילו רעב או אכילת יתר. ישנן אופציות רבות לטיפול אפשרי ומומלץ לפנות לרופא.

   

  איפה נמצא הכבד

  בקדמת הבטן, החל מהגבול התחתון של הריאות.

   

  למה יש בחילות בהיריון

  הורמון השלייה HCG משפיע על מרכז ההקאה במוח והוא מסביר במידה רבה את הבחילות וההקאות. בנוסף, נשים שחוו בחילות והקאות בהיריון קודם, כנראה יחוו זאת בהריונות הבאים. כדאי לזכור שבחילות והקאות קשורות בד"כ בסיכון מופחת להפלה. הטיפול בבחילות והקאות כולל שתייה מרובה, חלוקת המזון לארוחות קטנות, תכשיר נוגד הקאה פרמין, ויטמין B6, דוקסילמין, ג'ינג'ר ובמצבים הקשים יותר ניתנת התרופה זופרן.

   

  איך מלבינים שיניים

  בהלבנה ביתית באמצעות ג'ל מלבין וסד שקוף המותאם לשיניים, כשהטיפול נמשך שבוע עד שבועיים, או באמצעות מכשיר לייזר במרפאת שיניים.

   

  איך מייבשים נזלת

  הטיפול בנזלת ויראלית האופיינית לחורף בתינוקות הוא במי מלח בתרסיס או באינהלציה. נזלת ממושכת הנגרמת מאלרגיה דורשת בירור לגורם האלרגיה, הימנעות ממנו וטיפול בתרופות נוגדות אלרגיה. 

   

  מתי מתחילים לקחת גלולות

  בחפיסה הראשונה, התחלת נטילת הגלולה היא בדרך כלל ביום הראשון לווסת. את שאר הגלולות נוטלים בהמשך, בכל יום גלולה אחת באותה השעה. כאשר מדובר בחפיסה של 21 גלולות, יש הפסקה של שבוע בין חפיסה לחפיסה.

   

  כמה זמן צריך לצום לפני בדיקת דם

  אם מדובר בבדיקה המודדת גם את רמות הסוכרים והשומנים (כימיה, ליפידוגרם), נהוג לצום כ־8 שעות לפני הבדיקה (שתיית מים מותרת במהלך הלילה ואף לפני הבדיקה). בשאר הבדיקות לרוב אין צורך בצום.

   

  איך נדבקים באיידס

  באמצעות מגע בין נוזל גוף למחזור הדם, לרוב ביחסי מין לא מוגנים – רקטליים או וגינליים, שימוש במחטים משומשות (כמו אצל נרקומנים או בקעקועים), או מאם נשאית לעובר. בסבירות נמוכה תיתכן הדבקה תיאורטית דרך חלב האם. אין תיעוד בספרות הרפואית להדבקה במין אוראלי. כמו כן לא ניתן להידבק באמצעות נשיקה, שימוש בכלים משותפים, בשירותים משותפים או בבריכות.

   

  איך מגלים סרטן

  תלוי בסוג הסרטן. ישנם סוגי סרטן בעלי סימנים מוקדמים (נגעי סרטן עור, גידול בשד שניתן לחוש בבדיקה עצמית, ירידה לא מכוונת במשקל, הזעות לילה, חום ממושך, הקאות מרובות, טשטוש ראייה, בלוטות לימפה מוגדלות), סוגי סרטן אחרים מתגלים דרך בדיקות דם או בדיקות הדמיה.

   

  יש גם שיטות ביתיות. הלבנת שיניים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  יש גם שיטות ביתיות. הלבנת שיניים(צילום: shutterstock)
   

  איך לעשות בת

  אין דרך להבטיח שיהיה בן או בת ללא הפריית מבחנה ואבחון טרום השרשתי. יש שיטות שונות לא ודאיות כלל, אך ישנו עיקרון מדעי אחד בעזרתו אולי ניתן לשפר מעט את הסיכוי והוא קיום יחסי המין בזמן הביוץ או לפני הביוץ:

   

  אם מעוניינים בבן – מכיוון שתא זרע עם כרומוזום Y שיוביל להיווצרות בן, הוא בעל משקל מולקולרי נמוך יותר ולכן מהיר יותר, רצוי לקיים יחסי מין בדיוק בזמן הביוץ ולשם כך ניתן להשתמש בערכות ביוץ.

   

  אם מעוניינים בבת – רצוי לתכנן קיום יחסי מין כיום־יומיים לפני הביוץ ואז יש סיכוי שהתאים המכילים Y, המהירים יותר, יתפרקו ואז ייוותרו התאים עם כרומוזום X שיפרו את הביצית כאשר יהיה ביוץ.

   

  כמה עולים במשקל בהיריון

  ככל שמשקל האישה בתחילת ההיריון גבוה יותר, העלייה הרצויה במשקל האישה נמוכה יותר. אישה עם BMI 24.9־18.5 (תקין), עם עובר יחיד, אמורה לעלות כ־16־11 ק"ג במהלך ההיריון.

   

  איך להשתזף מהר

  שיזוף כלל אינו מומלץ ומקדם את הסיכון לסרטן העור.

   

  מתי לוקחים פרוביוטיקה

  כיום נהוג להמליץ על פרוביוטיקה בעת קבלת תרופות אנטיביוטיות מסוימות שפוגעות בחיידקים הידידותיים במעי (כמו אוגמנטין), ובעת מחלת שלשולים, וזאת לאור עדויות לשיפור מסוים בתסמינים עם נטילת הפרוביוטיקה.

   

  מתי תינוק מתיישב

  לרוב עד גיל 7 חודשים. אם עד גיל שנה התינוק לא התיישב עצמאית יש להיוועץ בפיזיותרפיסט ילדים.

   

  מתי תינוקות מתחילים לזחול

  לרוב בין גיל חצי שנה ל-9 חודשים. אם התינוק אינו זוחל עד גיל 9 חודשים, יש לפנות לרופא התפתחות. 

   

  איך מורידים כולסטרול

  במרבית המקרים הורדת כולסטרול גבוה מתבצעת באמצעות תרופות ממשפחת ה"סטטינים", לעיתים במשולב עם התרופה איזיטרול. חשוב לדעת שכולסטרול גבוה נגרם במרבית המקרים לא מאוכל או מהשמנה, אלא מפגם בפעילות הכבד.

   

  כמה תינוק צריך לישון

  מלידה עד גיל 3 חודשים: 14 עד 17 שעות, מגיל 4 חודשים עד גיל שנה: 12 עד 15 שעות, מגיל שנה עד גיל שנתיים: 11 עד 14 שעות.

   

   

  אף פעם לא בריא. שיזוף מהיר (צילום: shuterstock) (צילום: shuterstock)
  אף פעם לא בריא. שיזוף מהיר(צילום: shuterstock)
   

  כמה זמן לוקח לזרע להגיע לביצית

  זרעונים מהירים יכולים להגיע לביצית בתוך חצי שעה, בעוד שלאחרים השחייה תיארך 48 עד 72 שעות. מתוך 40 עד 150 מיליוני זרעונים בכל פליטה, יגיעו רק כמה מאות אל הביצית, ורק אחד יצליח לחדור ולהפרות את הביצית.

   

  איך להקל על כאבי שיניים

  ישנן סיבות מגוונות לכאבים בשיניים, אם בשל עששת (חורים בשיניים), דלקת חניכיים, דלקת בשן, חבלות בשיניים, בקיעת שיניים, אפטות, כאבים לאחר טיפולי שיניים או כאבים שמוקרנים לשיניים מאזורים אחרים. הדרך הטובה ביותר היא לגשת לרופא שיניים לאבחון, שכן כאב הוא אות אזהרה לבעיה.

   

  איך להעלים חצ'קונים

  לא ניתן לרפא אקנה, אך אפשר לשלוט ולרסן אותה על פי חומרת המחלה. הטיפולים כוללים אנטיביוטיקה מקומית, נגזרת ויטמין A מקומית, אנטיביוטיקה דרך הפה למספר חודשים, ובמקרים עיקשים התרופה רואקוטן – נגזרת ויטמין A הנלקחת בכדורים תוך בדיקות דם לתפקודי כבד לפני ובמהלך הטיפול.

   

  איך להרגיל תינוק למוצץ

  לא כל התינוקות נהנים מפעולת המציצה, לכן אל תכריחו את התינוק. תוכלו לנסות פטמות שונות, או לבצע את טריק הפסיכולוגיה ההפוכה: הציעו לו את המוצץ כאשר הוא רגוע, וברגע שיתחיל למצוץ משכו את המוצץ בעדינות כאילו כדי להוציאו מפיו. התינוק יגיב למשיכה בהתנגדות וימצוץ את המוצץ בחוזקה. חזרו על התהליך כמה פעמים. 

   

  למה תינוקות מפהקים

  ישנן השערות רבות לסיבות לפיהוק, שאף אחת מהן לא הוכחה. ההשערה המקובלת היא שפיהוק הוא רפלקס המתרחש בעת ירידה ברמת החמצן במוח, ונועד לגרום ל"בוסט" של כניסת חמצן לגוף.

    

  כמה זמן אחרי המחזור אפשר להיכנס להיריון

  אם מדובר במחזורים סדירים של 28 יום, ניתן להרות באמצע החודש, 14 יום לאחר הווסת, כאשר מתרחש הביוץ. במידה שהמחזורים לא סדירים ונמשכים כ־40 יום, הביוץ יתרחש כ־14 יום לפני הווסת הבאה או 26 יום מהווסת האחרונה.

   

  מתי מרגישים תנועות עובר

  לרוב לקראת השבוע ה-18. תחילה התנועות חלשות ובהמשך מתחזקות. יש נשים המדווחות על תנועות עובר בשבועות מעט יותר מוקדמים.

   

  גיגול מסוכן

  עולם האינטרנט הפך לספריה אינסופית של מידע. הקלדה פשוטה של תסמין כלשהו תוביל אתכם לעשרות מיליוני תוצאות ומאות אלפי אתרים, כשאמינותם של רבים מהם כלל אינה ברורה.

   

  תופעת האבחון העצמי דרך גוגל, שבה החולה של היום כבר מזמן לא החולה של פעם, והמטופל מקפיד להגיע לרופא לאחר שגיגל וקרא בשקיקה כל מקור מידע אפשרי, עלולה להיות מסוכנת מאוד: סקר שנערך בבריטניה על ידי האגודה לתקינות וערנות המידע הציבורי, מצא כי 4 מכל 10 נשאלים נעזרים באינטרנט כדי לאבחן את עצמם, אבל 1 מכל 6 אנשים המאבחנים את עצמם דרך האינטרנט מקבל אבחנה שגויה.

   

  אז נכון שהרשת מרחיבה אופקים, מסקרנת ועשויה אפילו להציל חיים, אולם שימוש לא נכון במידע הזה יכול להיות מסוכן. ההסתדרות הרפואית בישראל מנסה לאחרונה לעשות סדר בעניין, ולצאת בהמלצות לשימוש נכון במידע המובא באינטרנט. איך תוכלו להשתמש בצורה נבונה במידע הבריאותי באינטרנט?

   

  1. עירבון מוגבל. העדיפו אתרים מטעם רשויות בריאות מוסמכות (למשל: אתרים ממשלתיים בעלי סיומת gov , אתרים חינוכיים או ציבוריים בעלי סיומת edu , אתרים אקדמיים בעלי סיומת ac , אתרים ציבוריים מוסמכים בעלי סיומת org)

   

  2. היזהרו מאתרים המציעים לכם לרכוש מוצרים דרכם. אלה לרוב אתרים מטעם, והמידע בהם אינו מאוזן.

   

  3. מיקום תוצאת החיפוש לא מעיד על אמינות המידע בו. אם חיפשתם מידע בתחום מסוים, והוא הופיע ראשון במנוע החיפוש, אל תמהרו לקרוא אותו. זכרו לבדוק תמיד לאיזה אתר נכנסתם, לעיתים האתרים האמינים יותר ממוקמים דווקא בדפים פנימיים.

   

  4. המחלה לא קראה את גוגל. זכרו שכדי להגיע לאבחנה נכונה צריך לעבור בדיקה רפואית ושיחה עם רופא מומחה. אין טעם להילחץ ממידע רפואי באינטרנט לפני ששוחחתם על הדבר עם גורם רפואי מוסמך שפגש אתכם, בדק והצליב את תוצאות הממצאים.

   

  5. בדקו בכמה מקורות. עולם הרפואה הוא נרחב ופעמים רבות יש יותר מאמת אחת. אם קראתם מידע רפואי מסוים, קבלו אותו בעירבון מוגבל, קראו על הנושא באתרים אמינים נוספים ואל תתביישו לגשת עם המידע לרופא המטפל כדי שיבהיר לכם את הסוגיה ויהפוך את המידע לקל לעיכול.

   

  הכותב הוא מומחה ברפואת ילדים והכתב הרפואי של ynet

   

  ייעוץ רפואי: פרופ' אשר בשירי, מומחה לגינקולוגיה, המרכז הרפואי סורוקה; ד"ר מיקי גרוס, מומחה לאורולוגיה, מרכז רפואי העמק; ד"ר גילה רוזן, מנהלת המחלקה לתזונה קלינית, ביה"ח רמב"ם; ד"ר אייל יחזקאלי, מומחה לאף־אוזן־גרון, ביה"ח אסף הרופא; ד"ר רולי ברקוביץ, אחראית רפואת שיניים ילדים, כללית סמייל; ד"ר אלה אגוזי ריינמן, מומחית לרפואת עור ומין; פרופ' רפי חרותי, מומחה לרפואת שיקום וסקסולוג

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  גם הרופאים מחפשים באינטרנט
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים