שתף קטע נבחר

מחריף העימות בכנסת. גליק: מתחנן שלוויית רעייתי לא תהפוך לנושא למריבה

האופוזיציה החליטה לא להתקזז עם חבר הכנסת, שאשתו נפטרה בגיל 51. בקואליציה תקפו וכינו זאת "חוסר אנושיות", וח"כ גליק התחנן: "הרבו אהבה". אין הסכמות בישיבה שבועית: הקואליציה תמנע פיליבסטר בכל הצעות החוק הקרובות

 

 

מותה של יפה גליק הוביל לסערת קיזוז - ובה בעת מחריף העימות בין הקואליציה לאופוזיציה. לאחר שהאופוזיציה וישראל ביתנו הודיעו כי לא יסכימו להתקזז בחוק המרכולים עם חבר הכנסת, שרעייתו יפה גליק נפטרה בגיל 51, צייץ גליק הבוקר (ב') בטוויטר: "מתחנן בכל לשון של בקשה שלווייתה של רעייתי היקרה לא תהפוך בשום אופן לנושא למריבה. בבקשה הרבו אהבה ואנרגיות חיוביות". בסרטון שלמעלה: גליק מקריא מתוך ספר שירים של אשתו.

 

מוקדם יותר הודיע ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני), מרכז האופוזיציה, שהאופוזיציה לא תתקזז עם גליק. "שידחו את החוק", אמר. "אני משתתף מעומק הלב בצערו הגדול של ח"כ גליק על מות רעייתו. חוק המרכולים לא דחוף, 70 שנה חיינו פה בלעדיו. אין קיזוזים והקואליציה יכולה לדחות את ההצבעה, זה בידיה".

יהודה גליק ואשתו המנוחה יפה (צילום: דנה קופל ) (צילום: דנה קופל )
יהודה גליק ואשתו המנוחה יפה(צילום: דנה קופל )

יו"ר סיעת ישראל ביתנו, ח"כ רוברט אילטוב, הודיע כי גם מפלגתו, החברה בקואליציה, לא תתקזז עם גליק בחוק שהיא מתנגדת לו.

 

השר יריב לוין אמר בתגובה: "בדמוקרטיה, ההצבעות בכנסת צריכות לשקף את רצון הבוחר ולא לעוות את יחסי הכוחות על ידי גילוי חוסר רגישות וחוסר אנושיות מוחלט במקרים בהם אדם נמצא באבלו, או במיטת חוליו. חברי האופוזיציה שמרבים לדבר על זכויות אדם ומתהדרים כביכול בייצוג ההומניות עלי אדמות מתנהגים כאחרוני העסקנים כאשר הודיעו שלא יקזזו את השר דוד אזולאי ואת ח"כ גליק, לאחר שבשבוע שעבר השמיצו באופן בוטה את חברם ח״כ אילן גילאון, שגילה חמלה וסייע לשר אזולאי. בושה וחרפה". 

 

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) אמרה בריאיון למשדר הבוקר ב-ynet: "בוודאי שלא צריך להתקזז. הרי החוק הזה הוא חוק פוליטי. אי אפשר להיות כל כך צבועים. החוק הזה נולד בעקבות משבר הרכבת, ובמפורש אמר שר הבריאות לשעבר, מי שיהיה סגן שר הבריאות ליצמן, שהוא לא יחזור לממשלה אלא אם כן הוא יעביר את החוק הזה. זאת אומרת שיש לו מניע פוליטי, מטרה פוליטית. לא חושבים על הציבור וגם לא חושבים על השבת, שהשבת רק תיפגע מזה. אם היום בשקט ובאין מפריע ישנם מספר מרכולים, ישנן חנויות נוחות וישנן כמובן פיצוציות שפתוחות, הרי שהיום ירצו לפתוח יותר ויותר וזה יהפוך למאבק דת. למה? בשביל מה?"

 

 

 

  

נשיא המדינה ראובן ריבלין כתב: "תנחומיי שלוחים לחבר הכנסת יהודה גליק עם פטירתה של רעייתו, יפה. יחד עם כל עם ישראל עקבתי אחר סיפורה העצוב והתפעלתי ממסירות לבה של המשפחה. חיבוק לכולכם, המקום ינחם אתכם בתוך שאר אבלי ציון וירושלים ולא תוסיפו לדאבה עוד".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: "שוחחתי עם חברנו, ח״כ יהודה גליק, וניחמתי אותו על פטירת רעייתו היקרה יפי ז״ל. יחד עם כל עם ישראל אנחנו מבכים את מותה ומחזקים את רוחו ואת רוח המשפחה בעת יגונם העמוק. יהי זכרה ברוך".

 

אבל סערת המרכולים לא שככה. הבוקר התראיין ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) לאולפן ynet והתייחס לחוק המרכולים: "מצידי שיחליטו שאוכלים חזיר באוטובוס ביום הכיפורים שחל בשבת. מה זה שייך אליי? זה ימנע ממני לשמור שבת? זה ימנע מהילדים שלי לשמור שבת? אבל זה ישכיח את השבת מכל הילדים שהוריהם עובדים בשבת. הם לא יידעו מה זה שבת. הם יפסידו את המתנה הכי טובה שיש לעולם כולו ולעם ישראל בפרט. זה כל הוויכוח, אין פה ויכוח אינטרסים".

 

ראש עיריית הרצליה אמר בדיון בכנסת: "הצעת החוק תגרום לקונפליקטים ומשברים בהרצליה וברשויות נוספות. בהרצליה נשמר סטטוס קוו יותר משלושה עשורים. יש מרקם אוכלוסיה נדיר בעיר, למה לפגוע בו? כראש רשות שמייצג את כל סוגי האוכלוסייה, לא אתן לפגוע במרקם החיים הסובלני של הרצליה וערים אחרות. אני קורא לחברי הכנסת לא לתמוך בחוק ולהוריד אותו מסדר היום. אם הוא יחוקק - אני וראשי הרשויות נפעל בכל הכלים שעומדים לרשותנו".

  

לא עוד פיליבסטר

קיזוז גליק אינו העימות היחיד בין הקוליציה לאופוזיציה. הבוקר, בישיבת הסכמה שבועית שנערכה בין נציגי הקואליציה לאופוזיציה, העלתה הקואליציה הצעה לסדרי דיון למועדי הצבעה לחוק המרכולים. באופוזיציה סירבו לקבל את הצעת הקואליציה, המכתיבה כמה זמן יוקדש לנאומי האופוזיציה במליאה ומתי תתקיים ההצבעה על החוק, ובשל כך הודיעו בקואליציה כי יפעילו את סעיף 98, החריג מתקנון הכנסת.

 

משמעות סעיף זה היא שהאופוזיציה לא תוכל לקיים פיליבסטר כפי שעשתה בחוק ההמלצות, וכך למעשה תכפה הקואליציה את סדרי הדיון בכל הצעות החוק הקרובות - בין היתר חוק ירושלים, חוק הפריימריז וחוק הלאום.

 

אריה דרעי כתב בחשבון הטוויטר שלו: "עולים לרדיו פוליטיקאים וממשיכים להסית, כי הרי העובדות לא מעניינות אותם וכרגיל הם לא קראו את החוק. פעם נוספת: אין פה חוק חדש! מאז קום המדינה לשר הפנים היתה סמכות לבטל חוק עזר עירוני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דנה קופל
יהודה גליק ואשתו המנוחה יפה
צילום: דנה קופל
מומלצים