שתף קטע נבחר

תפנית: החרדים התנגדו - וחנויות הנוחות נותרו בחוק המרכולים

חוק קק"ל, חוק הפריימריז וחוק ירושלים יעלו לדיון הערב - ומחר בבוקר חוק המרכולים. ועדת הפנים אישרה את ההצעה המקורית, אף שיו"ר הקואליציה אמסלם הודיע כי יגיש הסתייגויות. לפיד: "ניאבק בחוק בכל מקום". גבאי: "נתניהו הוא ראש ממשלה נוכח-נפקד"

 

ליצמן ודרעי. דרישת המפלגות החרדיות התקבלה (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
ליצמן ודרעי. דרישת המפלגות החרדיות התקבלה(צילום: אלכס קולומויסקי)

תפנית נוספת בחוק המרכולים : שעות לאחר שח"כ דוד אמסלם (ליכוד), יו"ר הקואליציה, הודיע כי הוא מגיש הסתייגויות שלפיהן חנויות הנוחות בתחנות הדלק לא ייכללו בחוק - אושרה ההצעה המקורית, וחנויות הנוחות נכללות בחוק, כפי שפורסם לראשונה ב-ynet. ועדת הפנים, שבראשה עומד אמסלם, אישרה את הצעת חוק המרכולים לקריאה שנייה ושלישית. החוק עצמו יעלה מחר ב-9 בבוקר לדיון ולהצבעה. עוד לפני כן יעלו הערב לדיון חוק קק"ל, חוק הפריימריז וחוק ירושלים.  

 

אף שהבוקר הוחלט כי הנוסח החדש של החוק לא יכלול את חנויות הנוחות בתחנות הדלק ולא יחול באזור סחר חופשי (אילת), עקב התנגדות החרדים אושרה ההצעה המקורית - וזאת לאחר שסיעות האופוזיציה משכו הסתייגויות אלה, שאותן הגישו בתחילה. יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, אמר כי היום "כולם עוסקים בחוק המרכולים, חוק שהוא נגד הציבור" וכינה את בנימין נתניהו "הוא ראש ממשלה נוכח-נפקד".

 

הבוקר, בישיבת הסכמה שבועית שנערכה בין נציגי הקואליציה לאופוזיציה, העלתה הקואליציה הצעה לסדרי דיון למועדי הצבעה לחוק המרכולים. באופוזיציה סירבו לקבל את הצעת הקואליציה, המכתיבה כמה זמן יוקדש לנאומי האופוזיציה במליאה ומתי תתקיים ההצבעה על החוק, ובשל כך הודיעו בקואליציה כי יפעילו את סעיף 98. משמעות סעיף זה היא שהאופוזיציה לא תוכל לקיים פיליבסטר כפי שעשתה בחוק ההמלצות, וכך למעשה תכפה הקואליציה את סדרי הדיון בכל הצעות החוק הקרובות - בין היתר חוק ירושלים, חוק הפריימריז וחוק הלאום.

 (צילום: אוראל כהן, אבי מועלם) (צילום: אוראל כהן, אבי מועלם)
(צילום: אוראל כהן, אבי מועלם)

 

 

 

סערה נוספת הנוגעת לחוק המרכולים החלה עם היוודע דבר פטירתה של יפה גליק, רעייתו של ח"כ יהודה גליק (הליכוד). ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני), מרכז האופוזיציה, הודיעה שהאופוזיציה לא תתקזז עם גליק. "שידחו את החוק", אמר חסון. יו"ר סיעת ישראל ביתנו, ח"כ רוברט אילטוב, הודיע כי גם מפלגתו, החברה בקואליציה, לא תתקזז עם גליק בחוק שהיא מתנגדת לו.

 

השר יריב לוין אמר בתגובה: "בדמוקרטיה, ההצבעות בכנסת צריכות לשקף את רצון הבוחר ולא לעוות את יחסי הכוחות על ידי גילוי חוסר רגישות וחוסר אנושיות מוחלט במקרים בהם אדם נמצא באבלו, או במיטת חוליו. חברי האופוזיציה שמרבים לדבר על זכויות אדם ומתהדרים כביכול בייצוג ההומניות עלי אדמות מתנהגים כאחרוני העסקנים כאשר הודיעו שלא יקזזו את השר דוד אזולאי ואת ח"כ גליק. בושה וחרפה".

 

בנושא זה אמר גבאי: "קודם כול תנחומיי לח"כ יהודה גליק על פטירת רעייתו, איש יקר מאוד. בלי קשר, אני מגבה את החלטתו של יו"ר הסיעה. אנחנו לא מדברים פה על תקנות לשעת חירום ולא על שום דבר שחייב להתקבל היום בכנסת. אפשר לדחות את ההחלטה בעניין הזה בשבוע-שבועיים, חודש-חודשיים. לא קרה כלום, ואם מאוד-מאוד קשה, אז אפשר להביא את הקיזוז מישראל ביתנו, הם חלק מהקואליציה".

 

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד התייחס בישיבת הסיעה לחוק המרכולים ואמר: "אני לא כופה עליהם את השבת שלי, שלא יכפו עליי את השבת שלהם. זה החטא הראשון. השני הוא שהם משניאים את היהדות על המוני בית ישראל. ניאבק בחוק הזה הבכל מקום: בכנסת, בבית המשפט, ברחובות ובכיכרות. זו לא מלחמה על דת. זו מלחמה על חופש ועל זכות הבחירה ועל זה שאף אחד לא יגיד לנו איך לחיות".

 

על סוגיית הקיזוז של ח"כ גליק אמר לפיד: "מפה, מישיבת הסיעה, אני נוסע ללווייתה של יפה, אשתו של יהודה גליק. אני משתתף בצערו ובצער המשפחה. אבל איך זה הפך להיות בעיה של האופוזוציה? יש לו מפלגה, ויש לו ממשלה. הם הקואליציה, זו הבעיה שלהם. איך הם מצליחים לזרוק את זה לאופוזיציה כאילו זו בעיה שלה?"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
דרעי וליצמן
צילום: מוטי קמחי
מומלצים