שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ת"א: מודעות אבל להרוגי תאונות אתרי הבנייה
  במקביל לאישור הפחתת הקנסות לקבלנים שיתקנו את הפרות הבטיחות בגינן נקנסו, רחובות תל אביב התמלאו השבוע במודעות אבל להרוגים באתרי הבנייה, שנתלו על ידי פעילים ממפלגת חד"ש. עו"ד ישראל אסל, היועץ המשפטי של הפורום למניעת תאונות עבודה, התארח באולפן ynet ובירך על המעשה: "אותנו ממש שימח לראות שזה מזיז למישהו". צפו בראיון

   

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בשנה החולפת היו 255 תאונות באתרי בנייה ברחבי הארץ, בהן נהרגו 35 אנשים ונפצעו 228 עובדים באורח בינוני עד קשה. במסגרת המלחמה למיגור התופעה

  תלו השבוע פעילי מפלגת חד"ש שלטים ברחבי העיר תל אביב, המציינים את שמות ההרוגים בתאונות בבניין. אירחנו באולפן ynet את עו"ד ישראל אסל, היועץ המשפטי של הפורום למניעת תאונות עבודה ומומחה לדיני נזיקין ותאונות שיסביר קצת על סדרי הגודל של הנתונים הקטלניים.

   

  אושר: קבלנים שייתקנו הפרות בטיחות ייהנו מהפחתת קנסות

  ועדת העבודה והרווחה אישרה היום (ב') תקנות של משרד העבודה, לפיהן קבלנים שהפסיקו ותיקנו את הליקויים הבטיחותיים שנמצאו אצלם, יוכלו ליהנות  מהפחתת חלק מהעיצומים שהוטלו עליהם בסך של 20-35 אלף שקלים.

   

  על פי החלטות הוועדה, שאושרו ברוב של 8 תומכים מול מתנגד אחד, רק ממונה מטעם המשרד יוכל להפחית את העיצומים הכספיים, וגם אז - רק על פי החלוקה הבאה:

  עד 40% במידה ויוכח שהקבלן הפסיק על דעת עצמו את העבירה לפני שפנה אליו המפקח, או במידה והקבלן לא הפר הוראות בטיחות בחמש השנים האחרונות.

  עד 30% במידה והקבלן הסתמך על בדיקות תקופתיות של בודק שכר.

  עד 25% במידה והקבלן מעסיק פחות מ-10 עובדים ויש לו נסיבות אישיות קשות.;

  עד 20% אם נקט פעולות למניעת הישנות הפרת הוראות הבטיחות והקטנת הנזק שנגרם ממנה.

   

  כמו כן, סכומי העיצומים לא יעלו על 2.5% ממחזור העסקאות למעסיק, שמחזורו עד 10 מיליון שקל ו-4.5% ממחזור עסקאות שעולה על 10 מיליון שקלים.

   

  בתום הישיבה דובר הוועדה ציין כי ההפחתות לא יחולו במקרים בהם ניתנו צווי הפסקת עבודה מטעמי בטיחות עקב שימוש בכלים טעוני בדיקה לאחר פסיקה של בודק מוסמך.

   

  יו"ר הוועדה ח"כ אלי אללוף (כולנו) דרש מהמשרד לרכז עבורו נתונים על כמויות וסוגי עבירות הבטיחות שגררו את ענישת הקבלנים שסרחו, ועל פיהם תבחן יעילות התקנות ויוחלט אם להאריך את תוקפן או לאשר אותן במלואן או בתיקונים..

  סכומי העיצומים לא יעלו על 2.5% ממחזור העסקאות (צילום: מד"א) (צילום: מד
  סכומי העיצומים לא יעלו על 2.5% ממחזור העסקאות(צילום: מד"א)
   

  סגנית בכירה ליועץ המשפטי של משרד העבודה והרווחה, עו"ד דבי ספיר אליעזר, אמרה כי אפשרות ההפחתה היא הגיונית ומוסרית, כאשר הגורם שמטיל את העיצומים על הקבלנים הוא מפקח בנייה ולא שופט, קל וחומר שהקבלן לא נענש בהליך פלילי, אלא הטלת העיצום הכספי מבוססת על התרשמות המפקח בלבד. היא הדגישה כי "צריך גם לאפשר לקבלן לערער על ההחלטה. מחקרים מצאו שהרתעה מועילה יותר אם מאפשרים הפחתות למי שמתקן את ההפרה".

   

  מפקח עבודה ראשי במשרד, אריק שמילוביץ', הוסיף כי "אנחנו רוצים קבלנים עם מוטיבציה לשיפור תהליכים, ולא רק לתשלום קנסות ולשכוח מהכל". ח"כ אילן גילאון (מרצ), אשר הצביע נגד התקנות, אמר: "אני לא מבין למה צריך לתת פרס למי שלא עבר על החוק. יום אחד עוד תתנו לקבלנים שלא מת להם אף פועל להדליק משואה ביום העצמאות".

   

  ח"כ איל בן ראובן (המחנה הציוני): "אני מתקשה לרחם על אדם שעלול לגרום למוות של אדם אחר. אני בעד הגבלת התקנות לחצי שנה, ובמהלכה נבחן את התהליך". ח"כ עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת), קרא שלא להחיל את ההפחתות על עבירות בתחומי עבודה בגובה, גידור וחשמל.

   

  היו"ר אלאלוף סיכם: "אני אמביוולנטי לגבי התקנות, אבל השיטה הקיימת נכשלה. אז בואו וניתן הזדמנות למערכת לבחון את הדברים לאחר מספר חודשים".

   

  שוב נדגיש כי על פי דובר הוועדה ההפחתות לא יחולו במקרים בהם ניתנו צווי הפסקת עבודה מטעמי בטיחות עקב שימוש בכלים טעוני בדיקה לאחר פסיקה של בודק מוסמך.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים