שתף קטע נבחר

החורף היבש ביותר ב-18 שנה: כמות המשקעים נמוכה בחצי מהממוצע

2018 התחילה ביום חורפי במיוחד ורווי משקעים, אבל התמונה מתחילת החורף מדאיגה מאוד. מסיכום דצמבר של השירות המטאורולוגי עולה כי עונת הגשמים הנוכחית מתאפיינת במיעוט גשמים. החודש שעבר היה חם מהממוצע ב-3-2 מעלות. המצב חמור במיוחד באזור הכנרת

 

 

 

היום הראשון של 2018 התאפיין בגשמים רבים מהצפון ועד הנגב, שאף הובילו לשיטפונות בכמה מקומות, אבל תמונת המצב מתחילת החורף מדאיגה מאוד. מסיכום של השירות המטאורולוגי עולה כי ברוב האזורים, זו תחילת עונת הגשם היבשה ביותר מאז עונת 2000/1999. כמויות הגשם בחודש שעבר היו קטנות וברוב חלקי הארץ הן הגיעו לכמחצית מהממוצע לחודש זה. מיעוט הגשמים בלט באזור הכנרת, שם ירדו בדצמבר 30-20 מ"מ בלבד שהם פחות משליש מהממוצע החודשי.

 

דצמבר היבש מצטרף לחודשים אוקטובר ונובמבר שהיו יבשים גם הם. כמויות הגשם המצטברות מתחילת העונה ועד תום דצמבר קטנות מהממוצע הרב-שנתי לתקופה המקבילה. בהרי הצפון, במישור החוף המרכזי והדרומי ירדה רק כמחצית מכמות המשקעים. המצב טוב יותר במישור החוף הצפוני, בכרמל ובגליל והמערבי, שם וכמויות הגשם המצטברות מתחילת העונה מגיעות ל-75-65 אחוזים ממנו. גם בהרי המרכז ירדה יותר ממחצית מהממוצע הרב שנתי לתקופה המקבילה. בעמקי הצפון ירדו 40-25 אחוזים מהממוצע בלבד וכך גם בדרום הארץ. הנתונים נמדדו עד השעה 8:00 הבוקר.

 


 

 

קשת בהוד השרון. סיכומו היפה של יום חורפי (צילום: ליאת גת) (צילום: ליאת גת)
קשת בהוד השרון. סיכומו היפה של יום חורפי(צילום: ליאת גת)
 

 

הצפות באשקלון ()
הצפות באשקלון

הצפה בוויקטורי באשקלון ()
הצפה בוויקטורי באשקלון

חיפה, אתמול (צילום: Niv Ben arie ) (צילום: Niv Ben arie )
חיפה, אתמול(צילום: Niv Ben arie )

 (צילום: רפי קינג, קבוצת "חדר מצב ארצי") (צילום: רפי קינג, קבוצת
(צילום: רפי קינג, קבוצת "חדר מצב ארצי")

 

דצמבר התאפיין גם במיעוט של ימי הגשם, כך שתחילת עונת הגשמים הנוכחית מתאפיינת במיעוט גשמים משמעותי. החודש שעבר היה חם מהממוצע והדבר בלט במיוחד בשעות היום עם טמפרטורות גבוהות מהממוצע ב-3-2 מעלות צלזיוס. ב-75-70 השנים האחרונות היו רק 4-2 חודשי דצמבר חמים יותר בשעות היום (לאחרונה ב-2010).

  

גשם בדצמבר

בחלק מתחנות הכרמל ובצפון הגולן ירדו בדצמבר כ-100 מ"מ שהם כ-70-60 אחוזים מהממוצע הרב שנתי לחודש זה. ביתר חלקי הגליל ירדו 70-50 מ"מ (כ-50% מהממוצע החודשי). באזור עמק החולה, דרום הגולן ועמק יזרעאל ירדו 55-35 מ"מ המהווים 50-40 אחוזים מהממוצע. 

 

במישור החוף הצפוני והמרכזי וכן בהרי המרכז ירדו בדצמבר 80-50 מ"מ שהם 70-40 אחוזים מהממוצע ובמישור החוף הדרומי ירדו 60-30 מ"מ שהם פחות ממחצית מהממוצע החודשי.

 

בצפון הנגב ובעמק הירדן ירדו כ-10 מ"מ וביתר חלקי הנגב ירדו פחות מ-5 מ"מ. בערבה לא ירד כמעט גשם בכלל. במישור החוף הצפוני ובהרי הצפון היו 8-5 ימי גשם בהשוואה לממוצע רב שנתי של 12-10 ימים. במרכז הארץ היו 6-4 ימי גשם בלבד כשהממוצע הוא 11-9 ימים.

גשם בתל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
גשם בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)

עמק החולה (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
עמק החולה(צילום: אביהו שפירא)
  

החודש שעבר התאפיין כאמור במעט ימי גשם. פרקי הגשם המרכזיים היו ב-24-25 בחודש וכן ב-31 בדצמבר - מערכת חורפית שנמשכה גם היום והניבה עשרות מילימטרים של גשם.

 

ד"ר עמוס פורת מהשירות המטאורולוגי אמר כי התחזית השנתית של השירות צופה חורף שחון נוסף, אולם עדיין קיימת אפשרות להפתעות. "למעשה מספיק שתהיינה כעת שורה של מספר מערכות חורפיות בודדות כדי למלא את החסר מבחינת הממוצע. זה דבר שעשוי לקרות".

 

לדבריו, הבעיה בעשור האחרון ואף יותר היא לא רק בכמות המשקעים המועטה אלא בהיעדר שנים גשומות מעל הממוצע. "בעשורים הקודמים, פעם או פעמיים בעשור הייתה מגיעה שנה גשומה במיוחד, כמו שהייתה בעונת 92'-91' או ב-2002-2003. שנה כזו הייתה ממלאת את כל החוסרים. ב-15 השנים האחרונות קיבלנו שנים עם גשמים מתחת לממוצע, שנים ממוצעות וגם שנים עם כמות משקעים גבוהה מהממוצע - אך לא בצורה משמעותית כפי שהיה בעבר".

 

חורף חם

דצמבר היה חם מהממוצע. הטמפרטורות בשעות היום היו גבוהות מהממוצע (2009-1995) בצפון הארץ ובמרכזה ב-3-2 מעלות ובדרום הארץ ב-2.5-1.5 מעלות. בלילה הן היו גבוהות מהממוצע בהרים ובדרום הארץ ב-2-1 מעלות, במישור החוף בכ-1 מעלות ובעמקי הצפון הן היו קרובות לממוצע.

 

 

דצמבר החם. חוף הים בתל אביב לפני כשבועיים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
דצמבר החם. חוף הים בתל אביב לפני כשבועיים(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 

בהשוואה לעבר זהו אחד מחודשי דצמבר החמים ביותר בשעות היום בצפון הארץ ובמרכזה. ב-75-70 השנים האחרונות היו עוד 4-2 מקרים בלבד בהם היה חם יותר בדצמבר (ב-2010 וב-1960 ובחלק מהאזורים גם ב-1990, 1952 ו-1950). במהלך דצמבר הטמפרטורות היו גבוהות מהממוצע ברוב הימים והדבר בלט במיוחד בפרק זמן ארוך של כשבועיים, אם כי היו גם פרקים שבהם היה קריר מהממוצע.

 

התקופה החמה הממושכת הייתה בין 10 ל-23 בחודש במקביל לעצירת גשמים. הטמפרטורות בתקופה זו היו גבוהות מהממוצע בשעות היום ב-7-6 מעלות בהרים ובפנים הארץ וב-5-4 מעלות במישור החוף. בחלק מהימים טמפרטורות המקסימום הגיעו ל-28-27 מעלות במישור החוף, בשפלה, בנגב ובערבה. בשעות הלילה הטמפרטורות בפרק הזמן הזה היו גם כן גבוהות מהממוצע, אם כי בשיעור קטן יותר. במישור החוף ובעמקים היו אף בחלק מהימים לילות קרירים במעט מהממוצע. פרקי הזמן הקרירים היו קצרים במקביל לאירועי הגשם המעטים.


פורסם לראשונה 01/01/2018 19:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ליאת גת
חורף בהוד השרון
צילום: ליאת גת
מומלצים