שתף קטע נבחר

דרעי: פניתי לבדוק אם גליק יוכל להצביע בזמן השבעה

אתמול תקף שר הפנים את האופוזיציה על סירובה להתקזז עם יהודה גליק, שרעייתו נפטרה. כעת מאשר דרעי כי בחן אפשרות שגליק יוכל להגיע להצביע על חוק המרכולים בעודו יושב שבעה: "אם פגעתי - אני מתנצל". השרה גמליאל לאולפן ynet: "לא להשאיר את הקפריזה לשר הפנים"

 

לאחר הדחייה מתגברים הקולות בקואליציה לביטול החוק השנוי במחלוקת במתכונתו הנוכחית: יום אחרי שהוחלט לדחות בשבוע את ההצבעה על חוק המרכולים, שנועד להביא לסגירת מרכולים וחנויות נוחות בשבת, הביעה הבוקר (יום ג') השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל (הליכוד) את מורת רוחה מהחוק. "כולי תקווה שבשבוע הזה גם הסיעות החרדיות יפנימו את הטעות ואת הטרגדיה בהעברת החוק", אמרה גמליאל בריאיון לאולפן ynet.

 

החוק היה אמור לעלות הבוקר להצבעה בקריאה שנייה ושלישית, אולם בקואליציה חששו שלא יושג רוב בהצבעה. בין היתר הסתמך החשש של הסיעות החרדיות על קושי בהגעתו של השר לשירותי דת דוד אזולאי (ש"ס), שעבר טיפול רפואי מורכב, ושל ח"כ יהודה גליק (הליכוד), שאשתו יפה נפטרה אתמול. באופוזיציה ובסיעת ישראל ביתנו, שמתנגדת לחוק, סירבו להתקזז עם ח"כ גליק, ובעקבות זאת התעוררה בכנסת סערה גדולה.

 

שר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי, שיזם את החוק, אישר היום כי פנה אתמול לראש מועצת הר חברון כדי שיבדוק הלכתית עם רב היישוב עותניאל אם ישנה אפשרות שגליק יגיע להצבעה בזמן השבעה. "אני כואב את כאב יהודה גליק על מות רעייתו ז"ל. פניתי לבדוק אם יוכל להגיע להצבעה על חוק שנועד לשמור על קדושת השבת. אם פגעתי ברגשותיו של יהודה חברי - אני מתנצל", כתב דרעי בחשבון הטוויטר שלו.

 

אתמול תקף דרעי את סירובה של האופוזיציה להתקזז עם גליק: "אני שומע על ההתנהגות חסרת התקדים של האופוזיציה ואני כולל בזה גם את ישראל ביתנו ומשתומם על חוסר האנושיות של החברים כאן, להיות אטומים לאנשים הנמצאים ברגעיהם הקשים ביותר. האם זה המסר שאנחנו רוצים להעביר לציבור? אני קורא לראשי הסיעות האופוזיציה להתעשת ולחזור להיות בני אדם. ההצבעה תעבור בעזרת ה' בכל מקרה, אל תהפכו את הוויכוח הפוליטי למפגן של חוסר אנושיות".

השרים דרעי וגמליאל (צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי) (צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי)
השרים דרעי וגמליאל(צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי)

ח"כ גליק בהלוויית אשתו. "האופוזיציה שגתה בהתנהלות שלה וגם הקואליציה" (צילום: יואב דודקביץ') (צילום: יואב דודקביץ')
ח"כ גליק בהלוויית אשתו. "האופוזיציה שגתה בהתנהלות שלה וגם הקואליציה"(צילום: יואב דודקביץ')

פיצוצייה בראשון לציון. "החוק הזה פוגע יותר בחרדים מאשר בכל אחד אחר" (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
פיצוצייה בראשון לציון. "החוק הזה פוגע יותר בחרדים מאשר בכל אחד אחר"(צילום: אבי מועלם)

השרה גמליאל אמרה בהתייחסה לסערת הקיזוז כי "אין ספק שכל הדברים יצאו מפרופורציה. יהודה גליק לא אמור לבוא להצביע בכנסת בזמן שהוא מבכה את פטירתה של אשתו ונמצא כרגע ב'שבעה'. זאת קדנציה רביעית שלי, ואני לא מתורגלת בהתנהלות והידרדרות יחסים בין האופוזיציה לקואליציה ברמה של איבוד מוסר ואנושיות. אני חושבת שכאן גם האופוזיציה שגתה בהתנהלות שלה וגם הקואליציה. במקום להגיד 'דוחים את ההצבעה בשבוע', התחיל להתנהל קרב מוזר, כולל פניות לגליק להגיע להצבעה שעה שהוא נמצא בהלוויה".

 

על התנגדותה לחוק במתכונתו הנוכחי אמרה השרה לשוויון חברתי עוד כי "גם מבחינת החרדים, כמי שלא מעוניינים שיפתחו מרכולים בשבת, אז להשאיר את הקפריזה לשר הפנים? היום זה דרעי, מחר זה לפיד, אז לטעמי החוק הוא בעייתי במהות שלו. מה שלא מספיק בהיר למי שמקדמים את החוק שהמקסימום שהם יכולים לעשות זה לעכב את הפתיחה של המרכולים.

 

"ברגע שמתחלפת ממשלה ומתחלף שר פנים ונמצא מטעם לפיד - אז ברגע שהוא קובע שהמרכולים הללו נפתחים, לא ניתן לשנות את זה אחר כך. כלומר, החוק הזה פוגע יותר בחרדים מאשר בכל אחד אחר. רצוי שהחוק לא יעבור, וכולי תקווה שזה מה שיהיה בסופו של דבר. אני מקווה שהסיעות החרדיות יבחנו את החוק מחדש ויראו כמה הוא לא טוב לכולם, גם למפלגות החרדיות ואולי גם בעיקר למפלגות החרדתיות".

 

חסון: "מדיניות אי-הקיזוזים הצליחה" 

מרכז האופוזיציה ויו"ר סיעת המחנה הציוני, ח"כ יואל חסון, אמר בהתייחסו לדחיית ההצבעה בחוק המרכולים כי "בזכות מדיניות אי-הקיזוזים שלנו ואי שיתוף הפעולה עם הקואליציה - הצלחנו למעשה למנוע מהם את הרוב".

 

על ההאשמות בקואליציה ב"חוסר אנושיות" לאחר הסירוב להתקזז עם ח"כ גליק אמר חסון כי "כשאני מתעורר בבוקר וקורא שהיועץ של גליק סיפר שהקואליציה התכוונה לדרוש ממנו להגיע במהלך השבעה, על חוק שהוא לא ביטחון המדינה ולא תקציב המדינה, אז אני לא יודע מי צריך להתבייש ומי פה לא אנושי".

 

על המשך השבוע עד להצבעה המתוכננת בחוק המרכולים אמר יו"ר סיעת המחנה הציוני כי "רצינו להגיע למצב של דחייה והצלחנו לשבור את התמיכה בתוך הקואליציה לחוק הזה. בזמן הדחייה יכולים לקרות כמה דברים: הרבה עיריות נוספות יחוקקו חוקי עזר בעניין, ואני מקווה גם שנחשוף את הסיכומים מתחת לשולחן. ראיתי אתמול חברי כנסת ממפלגות חרדיות שמעלימים עין מכל מיני החרגות בחוק רק כדי שהוא יעבור".

 

בנוגע לעמדת מפלגתו על האפשרות שחנויות הנוחות בתחנות הדלק יוחרגו מהחוק אמר ח"כ חסון כי "אנחנו במחנה הציוני כבר קיבלנו החלטה שאנחנו מצביעים נגד ההחרגה. אנחנו חושבים שהחוק הזה הוא רע ופוגע. רוב הציבור של הליכוד אפילו, שחלקו כמובן ציבור מסורתי ורוצה לשמור על השבת, לא רוצה שהשבת תהפוך ליום כיפור. יש לנו שבוע לשכנע עוד גורמים בקואליציה, זאת האסטרטגיה".

 

אלכסנדרה לוקש וניר (שוקו) כהן השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
השר דרעי
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים