שתף קטע נבחר

נדחתה בשבוע ההצבעה על חוק המרכולים מחשש שאין רוב לקואליציה

הדרמה הפוליטית סביב החוק שעשוי לסגור בשבת מרכולים וחנויות נוחות בתחנות דלק הובילה לתפנית נוספת. ההצבעה על החוק שהייתה אמורה להתקיים היום נדחתה מחשש שאין רוב לקואליציה. הרופאים של ח"כ דוד אזולאי לא אישרו לו לצאת להצבעה ולא נמצא קיזוז לח"כ יהודה גליק ששכל את אשתו

 

ארכיון ()
ארכיון

נדחתה בשבוע ההצבעה על חוק המרכולים שאושר אתמול (ב') בוועדת הפנים ועורר מהומות בקואליציה. החוק לא יעלה לדיון הבוקר כמתוכנן משום שבקואליציה חוששים שלא יושג רוב בהצבעה. 

 

הקשיים בהעברת החוק נערמו בשל התנגדות חברי סיעת ישראל ביתנו והיעדרות חברי כנסת, בהם ח"כ יהודה גליק (ליכוד) שאשתו יפה גליק נפטרה אתמול בבוקר ולא נמצא לו קיזוז, והשר דוד אזולאי (ש"ס) המתאושש מניתוח. בהודעה מטעם ש"ס נמסר: "בעקבות איסור הרופאים לשחרר את השר אזולאי שעבר טיפול רפואי מורכב, ובעקבות העובדה שח"כ גליק יושב שבעה על רעייתו, ובהיעדר כל אפשרות לקיזוז מצד האופוזיציה ובייחוד מצד ישראל ביתנו, הוחלט בסיעות ש"ס ויהדות התורה להעלות את חוק המרכולים להצבעה בשבוע הבא".

 

חשש שאין רוב. יו"ר הקואליציה דוד אמסלם (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
חשש שאין רוב. יו"ר הקואליציה דוד אמסלם(צילום: אוהד צויגנברג)
בנוסף לבעיית הקיזוזים, הקואליציה התמודדה גם עם התנגדות מבית. כמה חברי קואליציה מסרבים לתמוך בחוק מסיבות אידיאולוגיות, בהם ח"כ שרן השכל (ליכוד) שנמנעה בהצבעה על החוק בקריאה הראשונה וח"כ רחל עזריה (כולנו) שטרם ברור כיצד תצביע. יחד איתם גם ח"כ טלי פלסקוב (כולנו) המתנגדת לחוק.

 

לצד אלה, ניצבת האופוזיציה שממשיכה את הקו התקיף ומסרבת להתקזז עם חברי הכנסת, ולא משנה הסיבה. עם הודעת האופוזיציה על הסירוב להתקזז עם ח"כ גליק, התעוררה בכנסת סערה גדולה ושרי הליכוד האשימו את האופוזציה בקביעת שפל חדש. באופוזיציה לעומת זאת, טענו כי אין בכוונתם להתקזז וביקשו לדחות את החוק. לחילופין הציעו להתקזז עם חברי ישראל ביתנו שמתכוונים להתנגד.

 

אין קיזוז לח"כ גליק. הלוויית רעייתו, אתמול (צילום: יואב דודקביץ') (צילום: יואב דודקביץ')
אין קיזוז לח"כ גליק. הלוויית רעייתו, אתמול(צילום: יואב דודקביץ')

סיעת ישראל ביתנו הודיעה מוקדם מהצפוי כי גם היא לא תסכים להתקזז על החוק ועל רקע הכרזה זו החלו חילופי מתקפות בין שרי הקואליציה. יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, האשים את ליברמן שהוא "עוסק במשחקי ילדים" ושהתנהגותו עלולה להוביל לבחירות. יו"ר ישראל ביתנו השר אביגדור ליברמן תקף מנגד וטען כי "לבית היהודי יש מסורת של הפלת ממשלות ימין" וקיווה כי תסריט כזה לא יחזור על עצמו.

 

מלבד קרב הקיזוזים והמאמצים להשיג רוב, התנהל מאחורי הקלעים קרב נוסף על נוסח החוק שטרם גובש סופית. ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת לא אישרה לבסוף, למרות הדיון הארוך, להחריג מהחוק את חנויות הנוחות הפועלות בתחנות דלק ואת החנויות באילת שמוגדרת אזור סחר חופשי בשל התנגדות החרדים להסתייגויות הללו.

 

יחד עם זאת, בליכוד מסרבים להשלים עם הנוסח לפיו שר הפנים יהנה מסמכויות רחבות כל כך, הכוללות גם אפשרות לסגירת חנויות בתחנות דלק, והליכוד עשוי לשתף פעולה עם האופוזיציה ולאשר במליאה את ההסתייגויות שלא הצליחו לאשר בוועדה.

 

נדחתה גם ההצבעה על חוק ליצמן (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
נדחתה גם ההצבעה על חוק ליצמן(צילום: מוטי קמחי)

יחד עם חוק המרכולים נדחתה גם ההצבעה על חוק ליצמן (תיקון לחוק יסוד: הממשלה). החוק, שמעניק סמכויות ביצוע לסגן שר, היה אמור לעלות מחר בקריאה ראשונה לאחר שזכה לתמיכת הממשלה בוועדת השרים לענייני חקיקה. אולם שר הבריאות לשעבר יעקב ליצמן מסרב להתמנות לתפקיד ללא אישור חוק המרכולים, ולכן גם אישור חוק ליצמן נדחה.

 

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, הביע שביעות רצון: "כשלא מקזזים ולא מוותרים, הקואליציה מתקפלת ומתפרקת לאיטה. נמשיך לפעול בנחישות למנוע את חוק המרכולים פשוט משום שהוא נגד הציבור ובעד הפוליטיקה".

 

יו"ר סיעת יש עתיד, ח"כ עפר שלח, אמר כי "המאבק הנחוש שהובלנו, יחד עם חברינו לאופוזיציה, הביא לדחייה בשבוע של חוק המרכולים הדורסני והפוגע. יחד איתו נדחה החוק המופרך שאמור להחזיר את ליצמן לממשלה כסגן שר. זה ניצחון אדיר במאבק נגד הממשלה הגרועה הזו, והחוקים המופרכים והמושחתים שהיא מעלה למען ההישרדות הפוליטית שלה. נמשיך להיאבק נגד היוזמות האלה בכל הכוח".

 

יו"ר סיעת המחנה הציוני יואל חסון (צילום: דנה קופל, "ידיעות אחרונות") (צילום: דנה קופל,
יו"ר סיעת המחנה הציוני יואל חסון(צילום: דנה קופל, "ידיעות אחרונות")

 

ח"כ יואל חסון, יו"ר סיעת המחנה הציוני ומרכז האופוזיציה, אמר על דחיית חוק המרכולים: "מדיניות ה'אין קיזוזים' ושיתוף פעולה מצוין של האופוזיציה הוכיחה את עצמה שוב. הקואליציה הזיעה ועדיין נשארה ללא רוב. עכשיו יש לחברי הכנסת בקואליציה הזדמנות לסגת מהחוק הרע הזה".

 

מנכ"ל תנועת "ישראל חופשית" אורי קידר מסר: "מגדל הקלפים הרעוע שהוא חוק המרכולים התמוטט פעם נוספת על ראשו של אריה דרעי וחבריו לקואליציה. הגיע הזמן להבין שרוב מוחלט בציבור הישראלי אינו מעוניין בשבת חרדית, אלא בשבת ישראלית שבה כל אחד ואחת מבלים את יום המנוחה בדרכם. מי שינסה לכפות על הציבור אורח חיים שזר לו יבין מהר מאוד שהכסא שלו בכנסת רועד".

 

 

סערת חוק המרכולים גם במסדרונות העיריות 

מחר תקיים מועצת העיר בת ים ישיבה, שבה תועלה לסדר הצעה לתיקון חוק העזר העירוני כך שיותרו פתיחת מרכולים ופיצוציות בשבת באזורי המסחר לאורך הטיילת ובסמוך לחוף הים.

 

בניגוד לראשון לציון ולגבעתיים, שם תוקן חוק המרכולים מספסלי הקואליציה, את ההצעה לסדר בבת ים תעלה חברת האופוזיציה קטי פיאסצקי-מורג מסיעת מרצ. "המצב הקיים בבת ים מתחשב בכל האוכלוסיות בעיר", כתבה פיאסצקי-מורג בדברי ההסבר להצעה לסדר. "מצד אחד מאפשר למי שבוחר בכך לבלות בשבת בשלל בתי הקפה, המסעדות באזור הטיילת וחוף הים ומנגד מתחשב באמונתם של הדתיים ושומרי המסורת בכך שביתר חלקי העיר העסקים לא פועלים.

טיילת בת ים. ארכיון (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
טיילת בת ים. ארכיון(צילום: אבי מועלם)

"בחוק העזר העירוני הקיים לא מעוגן המצב שקיים בעיר מאז יסודה. הצעתי באה לשמר את המצב הקיים לפיו הסטטוס-קוו יישמר ויעוגן בחוק. אני רוצה להאמין שהרצון לשמור על הסטטוס-קוו בעיר הוא רצון משותף לכל חברי מועצת העיר כמייצגים את כלל הציבור בעיר".

 

כמה חברי קואליציה, שנושאים בתפקידים ציבוריים בעירייה, ביקשו לשמור על אנונימיות עד להצבעה. הם ציינו כי הם בוחנים את צעדיהם לנוכח עמדות של גורמים דתיים בעיר שמתנגדים להצעה בתוקף, והוסיפו כי "לטובת העיר, צריך לשמור על הסטטוס-קוו שקיים כבר שנים ארוכות".

 

חברי מועצת העיר ברמת גן, צחי זליכה (מרצ) ורועי ברזילי (הצעירים), התכוונו להעלות אמש בישיבת המועצה הצעה לסדר לתיקון את חוק העזר העירוני שיתיר פתיחת מרכולים בשבת בעיר, אולם סגן ראש העיר דוד מנחם (ש"ס) טרפד את המהלך. משום שהנושא לא היה בסדר היום של המועצה, נדרשו כל חברי המועצה להסכים להעלאת הנושא לדיון, אולם רק הנציג מש"ס סירב לכך וההצעה נפלה.

 

חברי המועצה מבטיחים להעלות את הנושא לדיון בישיבה בשבוע הבא, אולם ככל הנראה היום יאושר החוק בקריאה שנייה ושלישית בכנסת.

 

"רמת גן לא תהיה בני ברק וש"ס לא תשלוט בעיר", אמר זליכה. "דוד מנחם עושה דברו של דרעי, ‏ואם רמת גן לא תחוקק חוק עזר עירוני שמונע מדרעי וממנחם לסגור את העיר בשבת, התושבים ‏ייצאו לרחובות. אין לאף אחד ‏כוונה לפעול בכפייה, אבל לא נסכים לכפייה מנגד. אנחנו דורשים ממועצת העיר להתייצב מול ‏הציבור ולהצביע, איש איש לפי אמונתו, בנושא חופש השבת".

 

חבר המועצה רועי ברזלי אמר: "אנחנו נעלה את הנושא להצבעה בשבוע הבא אחרי שגיבשנו הצעה מפורטת שמתחשבת בכל השיקולים".


פורסם לראשונה 01/01/2018 22:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
נתניהו ודרעי. ארכיון
צילום: עמית שאבי
מומלצים