שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  יש לכם קופת גמל קטנה? תקבלו צ'ק בדואר

  ברשות שוק ההון אישרו לקופות הגמל להזניק את דמי הניהול בחסכונות בהם צבורים סכומי כסף קטנים. כעת דורשת הרשות מהקופות לשלוח לחוסכים צ'ק על סך יתרת החיסכון, לפני שהם ישתו לרוויה את כל הכסף

  יש לכם קופת גמל ישנה שצבור בה סכום של כמה מאות או אלפי שקלים בודדים? קרוב ל-3 מיליון חשבונות בקופות הגמל וקרנות הפנסיה עונים לקריטריון הזה. החשבונות הללו שוכבים להם בנחת בחברות הגמל.

   

  רבים מהחוסכים אינם מודעים לחשבונות הללו, וגם בקרב אלו שמודעים לקיומם, חלק נכבד העדיף שלא למשוך את הכסף בשל חובת תשלום מס בשיעור של לפחות 35% על משיכה המבוצעת לפני המועד הקבוע לכך בדין.

   

  הוראת שעה שנכנסה לתוקף באפריל 2015 אפשרה לחוסכים למשוך את הכסף הזה בפטור ממס. ההוראה הזו הוארכה מספר פעמים, ובשנת 2016 ועדת הכספים של הכנסת הפכה אותה ל"הוראת קבע".

   

   (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
  (צילום: Gettyimages)

  כל חוסך יכול לפנות לקופת הגמל ולבקש למשוך את החשבונות בפטור ממס. התנאי הוא שהסכום שנצבר בקופה נמוך מ-8,000 שקל וכן שמדובר בקופת גמל לא פעילה, כלומר, שלא הופקדו אליה ולא הועברו אליה (מקופה אחרת) כספים אחרי 1.1.2014.

   

  מדובר בתקנה מבורכת כמובן, אלא שבמקביל לכך הפיקוח על שוק ההון באוצר, שלימים הפך לרשות עצמאית – רשות שוק ההון בניהולה של דורית סלינגר, התיר לקופות הגמל להזניק את דמי הניהול על אותם חסכונות. בעוד דמי הניהול המקסימליים בקופת הגמל עומדים על 1.1%, הרשות אישרה לגופים הפיננסיים לגבות עד 72 שקל לשנה על החיסכון הזעיר.

   

  אם ניקח לדוגמה קופת גמל בה נצבר סכום של 800 שקל, דמי הניהול השנתיים היו צריכים לעמוד על 8.8 שקל. ואולם, התקנות קובעות כי הגוף המנהל את כספי החוסך יכול לגבות כאמור 72 שקל, שהם לא פחות מ-9% מהחיסכון. כך, בתוך 4 שנים דמי הניהול "ישתו" קרוב לשליש מהחיסכון ותוך מספר שנים נוספות החיסכון כמעט יעלם.

   

  באוצר וברשות שוק ההון קיוו כי הציבור ינצל את האפשרות למשוך את הכסף בהמוניו, אך זה לא ממש קרה. מסתבר כי רק 13% מהחסכונות הללו נפדו. כעת הם מודעים לחשש האמיתי שההיתר שנתנו לגופים המוסדיים להזניק את דמי הניהול, פשוט יעלים חלק נכבד מהחסכונות.

   

  רשות שוק ההון מיהרה לפרסם טיוטת הוראה לפיה בכל המקרים בהם נצבר בקופה סכום של עד 1,350 שקל, קופות הגמל יצטרכו לשלוח צ'ק לפקודת החוסך עם הסכום הצבור. בכל מקרה, בקופות בהן נצבר שקל אחד יותר ומעלה, החוסך יצטרך לפנות בעצמו כדי לשחרר את הכסף.

   

  אז אם יש לכם חיסכון כזה, כדאי שתפדו את הכסף בהקדם. איך אני יודע אם יש לי קופת גמל כזו? בעזרת אתר המסלקה הפנסיונית (בתשלום של 20 שקל) ניתן לקבל תמנה מקיפה של כל החסכונות הפנסיוניים על שמכם. ניתן לקבל זאת גם חינם (בדרך כלל בתמורה לקבלת מידע שווקי) באחת הפלטפורמות שמציעים גופים פיננסיים כגון בנקים, בתי השקעות וחברות פנסיה.

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים