שתף קטע נבחר

תזכיר חוק: לאפשר למשטרה להחזיק בגופות מחבלים

היוזמה של השרים שקד וארדן מגיעה בעקבות החלטת בג"ץ בנושא. התזכיר מבקש לאפשר הצבת תנאים לקיום הלוויות, מיקומן, מועדן וזהות המשתתפים

 

החזרת גופות מחבלים לרשות בשנה שעברה (צילום: אורי דוידוביץ') (צילום: אורי דוידוביץ')
החזרת גופות מחבלים לרשות בשנה שעברה(צילום: אורי דוידוביץ')

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ושרת המשפטים איילת שקד פרסמו היום (שלישי) תזכיר חוק לתיקון חוק המאבק בטרור, שיאפשר למשטרת ישראל להחזיק גופות מחבלים כדי למנוע "הפרות סדר בהלוויות והסתה שעלולה להוביל לטרור".

 

על פי התזכיר, המשטרה תוכל להורות בצו על עיכוב מסירת גופת המחבל עד להבטחת מילוי התנאים שאותם דרשה ממארגני הלוויה: "המשטרה תוכל להפעיל את סמכותה אם קיים חשש ממשי כי בשל אירוע הלוויה תתבצע פגיעה בחיי אדם, להסתה לטרור או לביצוע מעשה טרור, לרבות בשל ההסתה בהלוויה".

השרים ארדן ושקד (צילום: דוברות הכנסת) (צילום: דוברות הכנסת)
השרים ארדן ושקד(צילום: דוברות הכנסת)

התזכיר מגיע בתגובה לקביעת בג"ץ מהחודש שעבר, שלפיה המדינה תחויב להשיב גופות מחבלים. פסק הדין ניתן על רקע עתירות של בני משפחות מחבלים שגופותיהם הוחזקו בידי המדינה, ובמסגרתו קבע בית המשפט כי החזקתן נעשית בלא סמכות. על פי בג"ץ, המדינה לא יכולה להחזיק בידיה בגופות לצורכי משא ומתן משום שאין חוק ספציפי שמאשר לה לעשות כן. בג"ץ נתן למדינה שישה חודשים לנסח חוק חדש שכזה, שיעמוד בסטנדרטים הבינלאומיים.

 

רשימת התנאים לדוגמה שהמשטרה רשאית לקבוע לקיום הלוויה: מסלול הלוויה, המיקום שלה, מועדה, הגבלת מספר המשתתפים, מניעת השתתפותו של אדם, קביעת רשימה של חפצים שנשיאתם במהלך האירוע אסורה ועוד.

 

כמו כן, על פי התזכיר תשהיה המשטרה רשאית להורות על הפקדת ערובה כספית להבטחת קיום התנאים באחד משני מקרים אפשריים: הראשון, כשסברה שקיים חשש לפגיעה בשלום הציבור וביטחונו בשל הלוויה או הקבורה, והשני, כאשר סברה כי קיים חשש לגילוי הזדהות עם ארגון הטרור או הסתה לטרור.

 

"מדינת ישראל מחויבת להבטחת ביטחונם ושלומם של אזרחיה, ובכלל זה לפעול לסיכול איומי הטרור כל זאת תוך שמירה על איזון בין עוצמת הכלים הנדרשים להתמודדות אפקטיבית עם הסיכונים האמורים לבין מחויבות המדינה לשמירה על ערכי הדמוקרטיה וזכויות אדם", נכתב בהסבר לתזכיר החוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורי דוידוביץ'
החזרת גופות מחבלים לרשות בשנה שעברה
צילום: אורי דוידוביץ'
מומלצים