שתף קטע נבחר

עימות מתועד: פקחים על מפגין נכה בקיסריה

ארגוני הנכים מוחים נגד המתווה להעלאת הקצבאות שאליו הגיעו משרדי האוצר והרווחה: "כחלון הפר הבטחה שהעניק לנו". חבר "הנכים הופכים לפנתרים" התעמת עם פקחים במהלך הפגנה בקיסריה ונעצר

 

 

המתווה הממשלתי להעלאת קצבאות הנכות שסוכם בין משרד האוצר לבין משרד הרווחה והוצג הבוקר (ד') לא מספק את כל ארגוני הנכים, שחלקם מבטיחים להמשיך ולמחות. הקיצוני שבהם הוא ארגון "הנכים הופכים לפנתרים", ובזמן הצגת התוכנית חסמו כ-15 מפעיליו את צומת עין איילה בכביש 4 באזור זכרון יעקב, ולראשונה אף הבעירו צמיגים. מאוחר יותר עברו המוחים לחסום את צומת הגולף בקיסריה, סמוך למעונו הפרטי של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושם התפתח עימות אלים בין אחד המפגינים לבין פקחים מיחידת האבטחה של קיסריה. צפו בתיעוד.

 

לטענת הנכים, הפקחים תפסו בכוח את המפגין אמנון בן-אטף לאחר שסירב לרדת מהכביש. בתגובה הוא דחף אותם והם ריתקו אותו לרצפה. המפגין נעצר על ידי המשטרה ו"הנכים הופכים לפנתרים" המשיכו לחסום את צומת הגולף, עד ששוחרר.

 

העימות בין אמנון בן-אטף לבין הפקחים בקיסריה:

 (צילום: ''הנכים הופכים לפנתרים'') (צילום: ''הנכים הופכים לפנתרים'')
(צילום: ''הנכים הופכים לפנתרים'')

 (צילום: ''הנכים הופכים לפנתרים'') (צילום: ''הנכים הופכים לפנתרים'')
(צילום: ''הנכים הופכים לפנתרים'')

מהחברה לפיתוח קיסריה נמסר בתגובה: "הסיירים לא מתערבים בדרך כלל. היה כאן מצב שהם ראו שעומדת להיות סכנה של שריפה בסמוך והם ניסו להבהיר את זה גם לנכים. גרה שם אישה נכה שסובלת מכשל נשימתי וכל שריפה כזאת היא סכנה בשבילה. הם ביקשו מהם לא להבעיר צמיגים, אך הנכים לא הקשיבו להם והבעירו 7-6 צמיגים עם מכל דלק ענק. כשאותו בחור התחיל לבעוט ולהרביץ לסיירים, הם ריתקו אותו לרצפה".

 

"הנכים הופכים לפנתרים" ממשיך להפגין בטענה ששר האוצר משה כחלון הפר הבטחה שנתן לאחרונה בפגישה עם נציגי הנכים שהתנגדו למתווה שהוסכם בספטמבר. על פי גרסתם, כחלון הבטיח לנציגים – בהם מוביל "הנכים הופכים לפנתרים" אייל כהן, ויו"ר ארגון נכי הפוליו יהודה דורון - כי הקצבאות יועלו כבר בפעימה הראשונה ב-1 בינואר ב-680 שקל לכלל הנכים. עם זאת, במתווה שהוצג היום ויאושר בממשלה בשבוע הבא, ההעלאה בפעימה הראשונה תעמוד על 340 שקל בלבד.

 

 

"חסמנו את השכונה הצפונית בקיסריה לאות מחאה על אוזלת היד והמשך המשחקים של הממשלה", אמר כהן. "דיברנו עם כחלון לפני פחות מחודש, הובטחו דברים, והם יצאו בהצהרה שלא מקובלת עלינו בכלל. צריך שתהיה לכלל הנכים בארץ אפשרות לחיות בכבוד. האגורות שמוסיפים לנכים לשכר לאחר 14 שנה לא יאפשרו לנכים חיות בכבוד.

 

"את שכר המינימום העלו ב-300 שקל לעובדים הזרים ואת הקצבאות עבור תשלום השכר שלהם מעלים בעוד כמה שקלים, וזה בכלל לא כסף שאמור לשמש את כלל הנכים. סכום ההעלאה לא מקובל עלינו, כל ההסדר הזה לא מקובל עלינו, והמחאה תלך ותחריף".

 

גם ארגוני נכים נוספים הודיעו שימשיכו במחאה. ד"ר עמיחי תמיר מקואליציית ארגוני הנכים אמר: "אנחנו תמיד תומכים בהשוואה מלאה של קצבת הנכות לשכר המינימום וכפועל יוצא מחאת הנכים תימשך. בבית ההסתדרות לא היה הסכם חתום בין ארגוני הנכים והממשלה. מתווה ארלוזורוב שעליו מבוססת הצעת החוק הממשלתית ישאיר את הנכים מתחת לקו העוני העומד כיום על 3,200 שקל, ומכאן ההתנגדות הגורפת".

 

אפילו ארגון "נכה, לא חצי בן אדם", שנחשב למתון והיה שותף להסכמות שגובשו בספטמבר, הביע התנגדות לתוכנית שהוצגה הבוקר. "אנחנו לא מתרגשים ממתנות יפות ללא תוכן, ועומדים על עקרונות ההסכם", אמר יו"ר הארגון ויוזם מאבק הנכים, אלכס פרידמן. "הסכום המדובר ב'הודעה החגיגית' מהבוקר נמוך משמעותית ממה שסוכם - עיגון כלל הפעימות בחקיקה, הצמדת הקצבה לשכר הממוצע במשק ועידוד אנשים עם מוגבלויות להשתלב בתעסוקה על ידי העלאת הסכום שממנו קצבתם מקוזזת לגובה של 5,300 שקל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ''הנכים הופכים לפנתרים''
העימות בין המפגין לפבין הפקחים בקיסריה
צילום: ''הנכים הופכים לפנתרים''
מומלצים