שתף קטע נבחר

הנקמה של יהדות התורה בליברמן: מעכבים את חוק מוות למחבלים

אחרי הקשיים שהערים יו"ר ישראל ביתנו על חוק המרכולים הגיעה הנקמה של יהדות התורה. בהמשך לדיון סוער בממשלה, שעלה לטונים גבוהים, הודיעו כי הם מבקשים להתייעץ עם רבנים לפני שיחליטו אם לתמוך בחוק עונש מוות למחבלים. כמו כן יבקשו דחייה בהצבעה

 

שר הבריאות לשעבר יעקב ליצמן ושר הביטחון אביגדור ליברמן  (צילום: אלכס קולומויסקי, הדס פרוש/פלאש90) (צילום: אלכס קולומויסקי, הדס פרוש/פלאש90)
שר הבריאות לשעבר יעקב ליצמן ושר הביטחון אביגדור ליברמן (צילום: אלכס קולומויסקי, הדס פרוש/פלאש90)

יוזמת יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן לקדם את חוק עונש מוות למחבלים נתקלת בבעיות בקואליציה. אחרי דיון סוער בממשלה בצהריים (יום ד'), שעלה לטונים גבוהים, מתברר כי גם בסיעת יהדות התורה מנסים לעכב את ליברמן, בין היתר בגלל המקלות שתקע בגלגלי חוק המרכולים.

 

ח"כ משה גפני מיהדות התורה הבהיר בכמה הזדמנויות שהוא לא תומך בחוק גם מבחינה אידיאולוגית ושאינו מאמין בהוצאת מחבלים להורג. עם זאת, המוטיבציה לעכב את החוק של ליברמן גדולה בגלל התנהלותו בחוק המרכולים. לולא סירובה של סיעת ישראל ביתנו לתמוך או להימנע, היה החוק עובר השבוע.

 

החרדים התכנסו היום לדיון, ובו הוחלט להתייעץ עם הרבנים על חוק עונש מוות למחבלים ורק לאחר מכן לקיים את ההצבעה. עוד הודיעו כי יבקשו מהנהלת הקואליציה דחייה בהצבעה על החוק.

 

ח"כ גפני: "הסוגיה של עונש מוות למחבלים היא כבדת משקל ובעלת השלכות משמעותיות ודרמטיות. אנו נתייעץ עם גדולי התורה בסוגיה, וללא הכרעתם הברורה בנושא לא נצביע על החוק הזה".

 

 

 (צילום: אוראל כהן, אבי מועלם, אלכס קולומויסקי) (צילום: אוראל כהן, אבי מועלם, אלכס קולומויסקי)
(צילום: אוראל כהן, אבי מועלם, אלכס קולומויסקי)

ישיבת הממשלה התכנסה הבוקר כדי לדון בנושא אחר לחלוטין - תוכנית המסתננים שהעלו השר לביטחון פנים גלעד ארדן ושר הפנים אריה דרעי. בישיבה העלה השר שטייניץ מיוזמתו את נושא חוק עונש מוות למחבלים, שנמצא על סדר היום של המליאה. הוא התעקש לדון בחוק, ומשם התגלגל העימות עם ליברמן.

 

שטייניץ אמר כי עונש מוות למחבלים "זה הדבר הכי גרוע שישראל יכולה לעשות לעצמה. הנזק למדינת ישראל עלול להיות עצום. אנו משחקים לידיהם של אויבינו הגרועים ביותר".

 

בישיבת הממשלה ביקשה גם השרה מירי רגב הבהרות ושאלה אם התקנון מחייב הצבעת שרים בנושא שכלל לא הובא לדיון בממשלה. לדבריה, על פי התקנון על השרים להימנע או להתנגד לנושא שלא נדון.

ליברמן: "זה שקר. אתם אישרתם את ההסכמים הקואליציוניים. הצבעתם עליהם".

רגב: "יש לנו רוב להצעה?"

שטייניץ: "אני באופן אישי מתנגד לה".

 

סוגיית עונש המוות למחבלים עולה לסדר היום הציבורי מפעם לפעם, בדרך כלל בעקבות פיגועים או לקראת גזירת דינם של מחבלים. אלא שסעיפי עונש מוות למחבלים קיימים כבר כיום במערכת החוקים הצבאית בשטחי יהודה ושומרון. צו הוראות הביטחון באיו"ש מתיר להטיל עונש מוות על מחבל שגרם למוות, אולם במשורה. למשל, סעיפיו גורסים כי ההחלטה בנושא צריכה להתקבל פה אחד בהרכב השופטים. משפט הוכחות חייב להתנהל גם אם המחבל אינו כופר באשמה, ומייד מוגש ערעור על עונש המוות - גם אם המחבל שהורשע לא מערער.

 

הדבר היחידי שנדרש מנתניהו וליברמן כדי לממש עונש מוות למחבלים הוא אישור ודרישה של הקבינט והעומד בראשו לשנות את המדיניות בנושא, ולדרוש מהתביעה הצבאית לבקש עונש זה מבתי המשפט הצבאיים.

 

לאורך השנים התנגדה מערכת הביטחון למימוש החוק בשל החשש שהחלתו תוביל לפיגועי חטיפה ומיקוח על מנת לשחרר מחבלים שנידונים למוות. נתניהו לא שונה אפוא מקודמיו, שאשררו מעת לעת את המדיניות הישראלית ולפיה אין לדרוש עונש מוות למחבלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, הדס פרוש/פלאש90
יעקב ליצמן ואביגדור ליברמן
צילום: אלכס קולומויסקי, הדס פרוש/פלאש90
מומלצים