שתף קטע נבחר

אושר בוועדה: חברות יחויבו לפרט את מרכיבי ה"תשלום הקבוע"

ועדת הכלכלה אישרה לקריאה שנייה ושלישית כי חברות שירותי החשמל, המים, הגז והטלפוניה יחויבו על פירוט רכיבי דמי השימוש הקבועים, כמו גם הסבר מהי עלות כל רכיב. יוזם התיקון, ח"כ איתן כבל, אמר בדיון כי "הציבור חייב לדעת עבור מה הוא משלם. פרטי התשלומים המעורפלים אינם סוד צבאי או נוסחת הקוקה קולה"

הסוף ל"דמי שימוש" עלומים: ועדת הכלכלה אישרה היום (ד') לקריאה שנייה ושלישית את תיקון חוק הצרכן, לפיו חברות שירותי החשמל, המים, הגז והטלפון יחוייבו לפרט את הרכב התשלום הקבוע ואת עלותו של כל רכיב.

 

התיקון ייכנס לתוקף כחמישה חודשים לאחר אישורו הסופי במליאת הכנסת ופרסומו ברשומות, ויחול על החשבונות שיופקו מאז. אלה שלא יפעלו לפיו, יהיו צפויים לקנס של עד 22 אלף שקל. 

 

על פי יוזם הצעת החוק, יו"ר הוועדה ח"כ איתן כבל, היא נועדה להבטיח שקיפות בכל רכיבי התשלומים בכל עסקה מתמשכת. כבל התמקד ברכיב המעורפל ביותר בחשבונות החודשיים, שמוגדרים כ"תשלום קבוע" או לרוב "דמי שימוש" קבועים, מאחר שהיקף התשלומים עבור הצריכה בפועל של כל שירות עונים יותר על דרישת השקיפות. תשלומים אלה נסמכים על קריאת תקופתית של מונה השירות לעומת הקריאה הקודמת, וכך נוצרת הכמות החייבת בתשלום לפי תעריף השירות שלרוב מופיע בחשבון.

חשבון מים (צילום: יוגב עמרני) (צילום: יוגב עמרני)
חשבון מים(צילום: יוגב עמרני)
 

תמיכת חברי הוועדה בנוסח הממוקד של התיקון הסתמכה, בין השאר, על הנוהג הלא מוצדק של נותני השירותים, לחייב אותם בדמי השימוש הקבועים - גם אם בתקופת החשבון לא צרכו בפועל את השירות עקב היעדרות מהבית או סיבות אישיות אחרות.

 

ח"כ כבל הדגיש, "הציבור חייב לדעת עבור מה הוא משלם. פרטי התשלומים המעורפלים אינם סוד צבאי או נוסחת הקוקה קולה. מי שלא יודע להסביר את התשלום הקבוע שיבטל אותו. אנחנו לא מבקשים שתחזירו כסף לצרכנים, אלא רק הסברים שיפזרו ערפל".

 

כבל גילה כי הצעת החוק נולדה לאחר שחברת בזק גבתה ממנו "תשלום קבוע" עבור שימוש במכשירי טלפון חייגנים ישנים מדגמי הזמיר והעפרוני, למרות שיצאו משימוש לפני הרבה שנים. לדבריו, החברה התחייבה כבר לפני שלוש שנים שהיא תבטל את גביית דמי השימוש עבור המכשירים, אבל הפסיקה את הגבייה רק לפני מספר חודשים. "במשך שנים בזק הרוויחה מיליונים על גבייה שכזאת", אמר כבל.

 

כמו כן, כבל דחה את הבקשות של בעלי העניין להחריג אותן מהחוק. חברת החשמל ותאגידי המים טענו שרשויות החשמל והמים כבר מחייבות אותן לפרט את התשלומים בחשבונות.

 

משרד האנרגיה מצידו ציין כי בחברות המספקות גז בישול הוגברה השקיפות בחשבוניות הגז. גם חברת בזק העלתה התנגדות, לאחר שטענה כי מרכיבי החשבונות נבדקו ואושרו במשרד התקשורת. "זו חוצפה מצידכם לעשות מעשה זמרי ולבקש שכר כפנחס", אמר כבל לנציגת החברה איילת כהן, שאמרה "גם בעיתונים אי אפשר לתמחר עלות של כל עמוד בנפרד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים