שתף קטע נבחר

מחתה עם שלט על עסקת הטיעון: "אלון קסטיאל אנס אותי"

העבירות שעליהן דיווחה עירד מרציאנו צייגר לא נכנסו לאישום נגד איש חיי הלילה, שבעקבות הסדר הואשם רק בניסיון אונס. "בית המשפט לא מספק צדק לנפגעות. הפרקליטות לא יכולה לתפקד, השיטה צריכה להשתנות", אמרה ל-ynet. בפרקליטות הסבירו כי הצעד נבע מקשיים ראייתיים

 

מרציאנו צייגר בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מרציאנו צייגר בבית המשפט(צילום: מוטי קמחי)
"הסדר הטיעון עם אלון קסטיאל הוא בזוי". כך טוענת עירד מרציאנו צייגר, אחת המתלוננות נגד אלון קסטיאל, שאף מחתה מולו הבוקר (ד') בבית המשפט המחוזי בתל אביב. על פי ההסדר, איש חיי הלילה קסטיאל הורשע בניסיון אונס, מעשה מגונה בכוח, מעשה מגונה והטרדה מינית בארבע נשים. מתוך 14 נשים שהתלוננו נגדו - רק שש נכנסו לאישום והוא הורשע לבסוף בפגיעה בארבע נשים בלבד.

 

מרציאנו צייגר, שהגיעה עם שלט שעליו נכתב "אלון קסטיאל אנס אותי", סיפרה ל-ynet: "יחד עם הצורך והרצון שלי במחאה חריפה על הסדר טיעון, שהוא לא פחות מבזוי בעיניי, אני מרשה לעצמי רגע לחגוג. מהיום ניתן לומר - אלון קסטיאל עבריין מין מורשע". לדבריה, היא לא מצטערת על שהתלוננה נגדו, אבל "לפרקליטות יש חוסר יכולת לתפקד באופן מלא ולמלא את עבודתה. לצעירות שנפגעו אני ממליצה לפנות קודם כל למרכזי הסיוע 1202. יש שם נשים מקצועיות. רק בליווי שלהן כדאי להגיש תלונה".

 

מרציאנו צייגר מתעמתת עם קסטיאל בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מרציאנו צייגר מתעמתת עם קסטיאל בבית המשפט(צילום: מוטי קמחי)

היא קראה לשינוי מהותי בטיפול בנפגעות תקיפה: "קודם כל צריך להקים בתי דין ייעודים לנושא, ששוטרים, שופטים ופרקליטים יעברו הכשרה לטיפול בנפגעות". היא הצביעה על כך ש"יש היום אי הכרה בפסיכולוגיה של תקיפה מינית, למשל הדחקה אחד הדברים הכי שכיחים שקורים בפגיעה מינית. עברתי את הדבר הכי נורא בחיי ומצפים ממני לזכור כל פרט, מה צבע החולצה, מה שתיתי באיזה בר - למרות שהמוח שלי רק רוצה לשכוח. סף הראיות הוא בלתי אפשרי".

 

מרציאנו צייגר התריעה כי גברים שפוגעים מינית עושים זאת שוב ושוב, "קסטיאל הוא דוגמה נהדרת. אני הייתי בין הראשונות, כתבתי פוסט אנונימי בנושא. בפרק של שבועיים הוגשו 14 תלונות במשטרה. זה קצב מסחרר. אני מוחה נגד ההסדר, נגד מערכת משפטית שלמה שלא מספקת צדק לנפגעות ולא מכירה באמת. כשאישום באונס הופך לניסיון אונס, זה קימוט של האמת".

קסטיאל בבית המשפט בתל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
קסטיאל בבית המשפט בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)
  

תלונתה של מרציאנו צייגר לא נכנסה לכתב האישום. לדבריה, "לפי סף הראיות שיש במקרה שלי  - אם הגורמים האמונים על החוק שמגביל אותם טוענים לקושי ראייתי, הבעיה לא בתיק שלי אלא בהם". היא הדגישה שאין בלבה כעס על מי שהסכימו להסדר הטיעון: "לעולם לא אכעס על נפגעת שעושה מה שנכון לה. כמו שאף אחת לא יכולה לומר לי מה הייתי צריכה לעשות. אני שולחת להן את כל האהבה האפשרית ומכבדת אותן".

 

כשקסטיאל יצא מן האולם, לאחר ההרשעה, היא התעמתה איתו והטיחה בו: "אתה לא רוצה להסתכל לי בעיניים?" אך קסטיאל התחמק ממנה ומהצלמים שהקיפו אותו, המשיך ללכת עם בני משפחתו אל המעלית ויצא משם.

 

זמן קצר אחר כך נעמדה מרציאנו צייגר מחוץ לבית המשפט ובידיה כרזה גדולהעם כיתוב דומה. היא אמרה ל-ynet: "אני מתכוונת להמשיך להסתובב עם השלט הזה ברחבי תל אביב היום, וכל מי שמאמין לי מוזמן לחתום עליו. בית המשפט של מדינת ישראל לא מספק לא אמת ולא צדק לנפגעות. יש לי עוד כמה דרכים להשיג את הצדק שלי".

 

נגד קסטיאל התלוננו 14 נשים, ולמרות הביקורת הציבורית והביקורת של אלו שתלונותיהן לא נכללו לבסוף באישום, בפרקליטות טוענים כי ההסדר ראוי. בכוונת אנשיה לדרוש מאסר ממושך בפועל, וההסבר לצמצום האישומים נובע לטענתם מהקושי בהרשעה על סמך שאר המקרים. בחלק קטן מהתלונות, לדעת הפרקליטות, לא הגיעו המעשים לכדי עבירה פלילית. ההסדר נועד לחסוך את מעמד העדות הקשה מהמתלוננות.

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

ממשיכה למחות. מרציאנו צייגר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ממשיכה למחות. מרציאנו צייגר(צילום: מוטי קמחי)

שני מעשי אונס נכללו באישום אך שניהם הושמטו ממנו בסופו של דבר. האחד כי חלה עליו התיישנות, והשני הופחת לניסיון אונס במסגרת ההסדר. האישום המתוקן שבו הורשע מפרט ארבעה מקרים:

 

ב-28 באוגוסט 2017 הגיעה המתלוננת הראשונה למועדון בבעלותו החלקית של קסטיאל, בתל אביב. היא פגשה בו שם ויחד עמו ועם חבריה שתו משקאות אלכוהוליים על חשבונו. אז הציע לה להצטרף אליו לחדר אחורי במועדון, שם לדבריו ישתו אלכוהול איכותי יותר. היא הציעה להזמין את חבריה אך הוא סירב. בחדר הוא ניסה לנשק אותה בכוח ואף שהיא הבהירה לו שאינה מעוניינת בכך, הוא ניסה לפגוע בה מינית. בהמשך נמלטה משם. על כך הורשע בנסיון אונס.

 

במקרה אחר, בדצמבר 2015, קסטיאל פגש באישה והם שתו יחד. הוא ניסה לנשקה, היא נרתעה ואמרה שאינה מעוניינת. לאחר מכן היא, חבריה וקסטיאל הלכו למועדון, שם הזמין לה משקה. לאחר מכן היא חשה ברע, הלכה לשירותים והתעלפה.  היא חולצה מחדר השירותים וביקשה לנסוע הביתה. קסטיאל נסע עמה במונית כשהיא מקיאה ומתקשה ללכת. כשהגיעו לביתה היא שוב חשה ברע אלא שאז קסטיאל ביצע בה מעשה מגונה בכוח.

 

באישום נוסף הוא הסיע מתלוננת ברכב לאחר בילוי. אז נישק אותה בכוח, ואף שהיא הבהירה לו שאינה מעוניינת בכך הוא המשיך במעשיו. רק אחרי שחברה נוספת הגיעה לרכב הוא שחרר אותה. על כך הורשע בביצוע מעשה מגונה.

 

במקרה האחרון הורשע קסטיאל בהטרדה מינית לאחר שנגע באישה בחזה בניגוד לרצונה פעמיים.

 

עורכי דינו של קסטיאל, רועי בלכר ומיטל דנינו, ביקשו שלא להגיב.

 

מהפרקליטות נמסר: "צר לנו על התחושות הקשות. בעניינה של המתלוננת לא ניתן להוכיח את ביצוע העבירה הנטענת על ידה ברף הדרוש במשפט הפלילי עקב קשיים ראייתיים משמעותיים, שמפאת צנעת הפרט לא נוכל לפרטם. לכן התלונה לא נכללה בכתב האישום המקורי.

 

"הנאשם הודה והורשע היום בעבירות מין חמורות בארבע מתלוננות. הפרקליטות תעתור לעונש מאסר ממושך מאחורי סורג ובריח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
מרציאנו צייגר בבית המשפט
צילום: מוטי קמחי
מומלצים