שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אלו שבצמרת ואלו שבתחתית: ציוני הבגרות בכל תיכון
  תיכון ירושלמי במקום הראשון בהיסטוריה, הבעה וביולוגיה - ושלושה תיכונים מהמגזר הערבי בראש הרשימה במתמטיקה. "המורים אצלנו עובדים מכל הלב", אמר מנהל מקיף עראבה. אלו הציונים בכל תיכון ובכל בגרות

   

  מקיף אלבטוף בעראבה. "המורים עושים שמיניות באוויר" ()
  מקיף אלבטוף בעראבה. "המורים עושים שמיניות באוויר"

  שלושה תיכונים ערביים מובילים את רשימת ממוצע הציונים הגבוה ביותר במתמטיקה ברמת חמש יחידות. כך עולה מנתוני ציוני בחינות הבגרות בכלל מקצועות הלימוד, שפורסמו אתמול (ד') בפעם הראשונה בעקבות עתירת התנועה לחופש המידע נגד משרד החינוך. מקיף אלבטוף ביישוב עראבה בגליל התחתון נמנה עם בתי הספר המובילים. "ההצלחה הזו היא בזכות צוות המורים המצטיינים שעושים שמיניות באוויר כדי שהתלמידים יגיעו להישגים טובים", אמר המנהל סמיר נסאר.

   

  הציונים בכל אחד מהתיכונים ובכל אחד מהמקצועות , מהגבוה לנמוך (הקובץ לא נפתח בסלולרי)

  ציוני הבגרות הגולמיים, בכל תיכון ותיכון

   

  התיכון בעראבה נכלל זה שנתיים בפרויקט עתודה מדעית ולכן ההישגים שלו במבחני הבגרות, בעיקר במתמטיקה ברמה של חמש יחידות לימוד, כלל לא הפתיעו את המנהל. לדבריו, "בית הספר נבחר לאחד מעשרת המובילים בארץ במקצוע המתמטיקה ועל כך נקבל בקרוב פרס הוקרה. עוקבים אצלנו אחרי כל תלמיד שנכנס לתיכון, ועובדים איתם באופן פרטני עד להצלחה".

   


  נסאר אמר עוד כי "חשוב לציין כי אחוזי ההצלחה אצלנו גבוהים בכל המקצועות, כולל באנגלית. הכול בזכות העבודה הנהדרת של המורים שעובדים מכל הלב. היחס האנושי שהמורים מקבלים והחלוקה השוויונית וההערכה נותנים להם את הכוחות להשקיע. יש לנו עוד פרויקטים מעניינים שאנחנו משתפים בהם את כל התלמידות והתלמידים".

   

  בנוגע למצקצקים על ההצלחה של בתי ספר ערביים ברקע דיווחי אי שמירה על טוהר הבחינות והעתקות, אמר המנהל כי "בית הספר שלנו סווג כ'ירוק' וזה אומר שהוא נמנה עם בתי הספר שפגיעתם בטוהר הבחינות נמוכה יחסית. רק 0.8% מהמחברות אצלנו נמצאו חשודות, ולא היו לנו מחברות פסולות. גם קיבלנו מכתב הוקרה מאגף הבחינות של משרד החינוך".  תיכון עתיד בטייבה דורג במקום השלישי בארץ בהצלחה בבגרות במתמטיקה ברמה של חמש יחידות לימוד. המנהל, חוסני חאג' יחיא, אמר: "בשלוש השנים האחרונות אנחנו דואגים להגדיל את מספר הלומדים חמש יחידות מתמטיקה ואת מספר הלומדים ארבע יחידות מתמטיקה. יש לנו תוכנית ברורה שבתוך שנתיים לא יהיה תלמיד שיסיים י"ב בלי הצלחה בבגרות במתמטיקה בכל הרמות, זו המטרה שלנו".

   

  חאג' יחיא הוסיף: "בית הספר משקיע שעות לתקן בית ספרי לתמיכה בתלמידי המתמטיקה. ציפינו לתוצאות האלה, כי אנחנו משקיעים המון בשנים האחרונות במקצוע הזה. בעקבות ההשקעה של בית הספר שמרנו על תוצאות גבוהות והגדלנו אותן. בנוגע להעתקות אני יכול להגיד באופן כללי שהחשד פחת השנה לרמה של אחוז בודד של מחברות פסולות".

   

  תיכון למדעים לוד נמצא אף הוא בצמרת במרבית המקצועות. גאולה סתי, מנהלת התיכון, אמרה בהתייחסה להצלחת תלמידיה כי "יש לנו צוות מורים שעושה עבודתו נאמנה מאוד, מורים מאוד מגויסים, ומהצד השני אמצעי הוראה מגוונים, אנחנו עובדים בתוך מעבדות, משלבים עבודה מחוץ לבית הספר, מכניסים פרוקטים מיוחדים בתוך יום הלימודים שמפתחים את היכולות של התלמידים כמו מועדון דיבייט, במסגרתו הם לומדים איך להתבטא, להציג עמדה, להיות אוביקטיביים".

  "המורים מקבלים יחס אנושי". נסאר ()
  "המורים מקבלים יחס אנושי". נסאר

  תיכון עתיד בטייבה. "דואגים להגדיל את מספר הלומדים בחמש יחידות" ()
  תיכון עתיד בטייבה. "דואגים להגדיל את מספר הלומדים בחמש יחידות"

  "ציפינו לתוצאות האלה". חאג' יחיא ()
  "ציפינו לתוצאות האלה". חאג' יחיא
   

  היא הוסיפה כי "מעבר לכך, יש לנו פעילות קהילתית ענפה שכוללת פעילות התנדבותית רגילה ופעילות חינוכית לימודית. למשל, הקמנו מרכז למידה שתלמידים שלנו עוזרים במדעים לתלמידי לוד בבתי הספר היסודיים. אין פה רק למידה ושיעורים, אלא משהו יוצר הוליסטי שכולל התנדבות ומנהיגות. המפגש הזה מביא את התלמיד ללמידה מתחושה ש'אני לא צריך ללמוד רק לבגרות'".

   

  "נותנים גם מענה לסקרנות" 

  גם התיכון שליד האוניברסיטה בירושלים רשם הישגים במרבית המקצועות - והוא מדורג ראשון בהיסטוריה, הבעה וביולוגיה. לדברי גלעד אמיר, מנהל התיכון, "אנחנו בית ספר בעל מסורת ארוכה. אנחנו מקיימים גם תוכניות בשיתוף פעולה עם אגף מחוננים ומצטיינים, אגף לחינוך מיוחד, עיריית ירושלים והאוניברסיטה העברית, תוכניות שנותנות מענים לקשת של תלמידים, שעם כולם אנחנו מנסים לעבוד בצורה שתוציא מעצמם את המיטב".

   

  המנהל אמיר ציין בנוגע כי בתיכון לא מסתפקים רק בהישגים במבחנים. "היעדים שלנו הם גם לתת מענה לסקרנות, להתפתחות של התלמיד, לתת חינוך שהוא מעודכן למאה ה-21. יש לנו במקביל יעדים חברתיים. אנחנו בהחלט לא חושבים שזה נכון שבית ספר יעסוק רק בצדדים האקדמיים, אנחנו חותרים להיכרות עם החברה. יש פה עבודה קשה של התלמידים והמורים ובית ספר שמשתדל לתת מענה דיפרנציאלי לתלמידים השונים והצרכים השונים".

  תיכון ליד האוניברסיטה. במקום הראשון בהיסטוריה, הבעה וביולוגיה (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
  תיכון ליד האוניברסיטה. במקום הראשון בהיסטוריה, הבעה וביולוגיה(צילום: אוהד צויגנברג)
    

  -הרבה מהתלמידים אצלכם מגיעים מרקע סוציו-אקונומי גבוה ועוברים מיונים. אלה הסיבות להצלחה?

  "אין ספק ששני שלישים מהתלמידים בבית הספר הגיעו במסגרת תוכניות לתלמידים מחוננים ומצטיינים ואנחנו משתמשים במבחני איתור של המשרד לשם כך. אין ספק שנקודת ההתחלה של התלמידים האלה יותר גבוהה, אבל גם יש לנו תלמידים לא מעטים שהם לא בקטגוריה הזו וגם איתם אנחנו עושים את המיטב שיתקדמו בצורה מקסימלית. כך שנכון שיש לחלק מהתלמידים נקודת פתיחה גבוהה, אבל גם הם צריכים לקבל את המענה הראוי במערכת החינוך".

   

  מתמטיקה

  לפי הנתונים, בתי הספר שקיבלו את הציון הגבוה ביותר בבגרות ברמת חמש יחידות במתמטיקה בשנת 2016 הם: מקיף אלבטוף בעראבה (97.72), מקיף בענה (94.8), עתיד טייבה (94.38), ישיבת בני עקיבא במודיעין (93.79) ומקיף עמל ליידי דיוויס בתל אביב ( 93.43).

   

  עוד בצמרת: אולפנת צביה מבני ברק (93), תלמה ילין בגבעתיים (92.15), התיכון שליד האוניברסיטה בירושלים (91.7), ועתיד למדעים לוד (91.6).

   

  בין עשרת בתי הספר שקיבלו את הציון הנמוך ביותר במתמטיקה ברמת חמש יחידות ניתן למצוא את: מקיף אל-פארוק בכסיפה (58.4), מקיף ב' במגאר (58.8) ומקיף שגב בשגב שלום (63.24).

   

  אנגלית

  את הציון הגבוה ביותר בבגרות באנגלית ברמת חמש יחידות קיבלו תלמידי בית הספר מיתרים ברעננה (96.64), אחריהם: בית ספר סנט גוזף אקליריקי (96.52) ובית הספר לנזירות סנט גוזף (95.78) שניהם בנצרת, בית הספר בנות לאה ביבנה (95.73) התיכון שליד האוניברסיטה בירושלים (95.3) ועתיד למדעים לוד (94.57).

   

  בתי הספר שנמצאים בתחתית הם בין היתר: מקיף רהט (67.6), עירוני י"ב מתל אביב (70.24), בית הספר החלקאי בעיינות (73.24), אנקורי בראשון לציון (74.42) ואורט ימי באשדוד (75.29).

   

  הבעה

  בתי הספר שקיבלו בשנת 2016 את הציונים הגבוהים ביותר בבחינת הבגרות בהבעה ברמת שתי יחידות לימוד הם: התיכון שליד האוניברסיטה (89.6), אולפנה תורנית חורב מירושלים (87.7), עתיד למדעים לוד (87), ישיבת חורב מירושלים (86.8) ואולפנת אורות עציון מראש צורים (86.59). עוד בצמרת: התיכון הישראלי למדעים בירושלים (86), והנדסאים הרצליה (85.3).

   

  בתי הספר שקיבלו בבחינת הבגרות בהבעה את הציון הנמוך ביותר הם: גימנסיה באר שבע (44.25), בית ספר שערי רחמים מירושלים (50.82), המכללה הטכנולוגית ע"ש סיטרין בבית צבי (51), תיכון טומשין חולון (52.68) ותיכון אנקורי אשדוד (53.4).

   

  אזרחות

  בין בתי הספר שקיבלו את הציון הגבוה ביותר בבגרות באזרחות ניתן למצוא את תיכון אלקאסמי בבאקה אל גרביה (96), עתיד אלאהליה באום אל פאחם (94.7), בית ספר אלבשאאר מסכנין (94.5). עוד בצמרת: תיכון בית יעקב מרחובות (91), בנות לאה מיבנה (90.8), ובית רבקה מנתניה (90.5).

   

  בין בתי הספר שנמצאים בתחתית: בית הספר העל יסודי רב נתיבי מירושלים (38.4), תיכון אורט אל סייד (43.3), אנקורי אשדוד (46.7), עמל מזרח ירושלים (48), תיכון משהד (50.4).

   

  תנ"ך

  ברמת 2 יחידות בתנ"ך, בתי הספר שקיבלו את הציון הגבוה ביותר בבגרות הם: עתיד למדעים לוד (89.6), מיתרים רעננה (89), הנדסאים הרצליה (88.6), תיכון ליד האוניברסיטה (88.4), התיכון הישראלי למדעים בירושלים והגימנסיה העברית בירושלים (87.6).

   

  בתי הספר שקיבלו את הציון הנמוך ביותר הם: תיכון מקיף רמת גן (40.4), גימנסיה באר שבע (41.9), תיכון טכנולוגי נעמת בהוד השרון (46.1) תיכון טומשין חולון (50.7) ותיכון אנקורי בתל אביב (53).

   

  היסטוריה

  מנתוני משרד החינוך שהועברו הבוקר לתנועה לחופש המידע ניתן לראות כי התיכונים שקיבלו בשנת 2016 את הציון הגבוה ביותר בהיסטוריה ברמת 2 יחידות לימוד הם: התיכון שליד האוניברסיטה (90.9), בית חיה מושקא לבנות בירושלים (90.6), תיכון מיתרים ברעננה (88.17), הרטמן בנות ירושלים (88.13), תיכון תל אביב (87.6).

   

  בתחתית הרשימה ניתן למצוא את: בית הספק מרכז מוסדות נדבורנה בבני ברק (35.8), קריה תורנית בית שלמה ברחובות (47.7), ישיבת בית דוד בקרית גת (48.25), ובית ספר בת מלך בטבריה (50.68).

   

  ספרות

  בתי הספר שקיבלו ב-2016 את הציון הגבוה ביותר בבגרות בספרות, ברמת שתי יחידות לימוד, הם: אולפנת בני עקיבא במודיעין מכבים רעות (93.69), אולפנת בני עקיבא בערד (91.8), תיכון ליד האוניברסיטה (90), אולפנת נוה דקלים בניצן (89.5), אולפנת ישורון בפתח תקווה (89).

   

  בתי הספר שקיבלו באותה שנה את ציון הבגרות הנמוך ביותר בספרות הם: אנקורי תל אביב (45.5), תיכון טכנולוגי נעמת בהוד השרון (50.3), בית יעקב מרגלית בירושלים (51.6), אנקורי אשדוד (51.9) וברנקו וייס מרום גליל במירון (52).

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים