שתף קטע נבחר

חקירת מצ"ח סביב מות המפגין קטוע הרגליים בעזה

תחקיר צה"ל קבע כי לא ניתן לקבוע מה היו נסיבות מותו של איברהים אבו-תוריא שהשתתף בהפגנה בגבול הרצועה באמצע החודש שעבר. התחקיר קבע כי לא בוצע ירי חי. כעת החליט הצבא לפתוח בחקירת מצ"ח ולבחון מידע שהתקבל מגופים ברצועת עזה

 

צה"ל הודיע הבוקר (ה') על פתיחת חקירה של המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) לבירור נסיבות מותו של איברהים אבו תוריא, מפגין קטוע רגליים שנהרג במהלך הפרת סדר אלימה בגבול רצועת עזה באמצע החודש שעבר. ההודעה על החקירה מגיעה לאחר שתחקיר צה"ל קבע כי לא בוצע ירי חי לכיוונו ולא ניתן לקבוע מה גרם למותו, ובעקבות מידע שהגיע מרצועת עזה על נסיבות מותו של אבו תוריא.

 

הפרת הסדר האלימה התרחשה ב-15 בדצמבר. בעזה טענו כי אבו תוריא נפגע במהלך הפרת הסדר כתוצאה מירי צה"ל. התחקיר העלה כי הכוחות לא ביצעו ירי חי שכוון לעבר המפגין ולא עלה מידע המאפשר לקבוע אם הוא נפגע במהלך הפרת הסדר, לרבות מאמצעים לפיזור הפגנות שהופעלו על-ידי הכוחות, וכן מה גרם למותו.

אבו תוריא בהפגנה בעזה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אבו תוריא בהפגנה בעזה(צילום: רויטרס)

בתחקיר המבצעי שהוצג למפקד פיקוד דרום, אלוף אייל זמיר, בחודש שעבר, נכתב כי המפגינים בהפרות הסדר יידו אבנים, השליכו מטענים והבעירו צמיגים לעבר כוחות צה"ל, המאבטחים את הגבול, וזאת במטרה לפגוע בהם ובגדר המערכת.

 

לצורך התמודדות עם הפרת הסדר, בוצע שימוש באמצעים שונים לפיזור הפגנות במרחב בו התקיימה. כמו כן, בוצע ירי של כמה כדורים בודדים באופן מדויק לעבר מסיתים מרכזיים באישור מפקד בכיר בשטח. 

 

בתחקיר לא זוהה כשל ערכי או מקצועי בפעולות הכוחות, ובסיומו ציין מפקד הפיקוד לחיוב את היערכות אוגדת עזה שכללה פיקוד מלפנים והפעלת שיקול דעת ואיפוק בהפעלת הכוח על מנת לעמוד במשימתם. באותו תחקיר נכתב גם כי למרות בקשות צה"ל לא התקבלו במהלך התחקיר פרטים מדויקים ומסקנות בדבר מאפייני פציעותו של אבו תוריא.

 

המידע שהגיע כעת מרצועת עזה נוגע לממצאי בדיקת גופתו של אבו תוריא ולטענת מפגינים שהיו במקום, לפיה הוא נהרג כתוצאה מפגיעה קטלנית של אמצעים לפיזור הפגנות. לפי הפקודות בצה"ל, כאשר פלסטיני שאינו מחבל באופן מובהק (למשל מפגין שאינו חמוש) נהרג מאש כוחות הביטחון - מיד נפתחת חקירת מצ"ח. במקרה הנוכחי, שהיה גבולי תרתי משמע, לא נפתחה עד כה חקירה לנוכח דיווחי הכוחות בתחקיר המבצעי הראשוני, אך כעת נפתחה חקירה בעקבות המידע הרשמי שהגיע לגבי ההרוג.

 

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, הדף את הטענות לאחר המקרה: "לא נמצא כל ביסוס לדיווחים השקריים על כך שצלף ירה ופגע באופן ישיר ומכוון" במפגין. אלוף מרדכי קרא לצלב האדום לשתף את צה"ל בכל הנתונים שברשותו "כדי להגיע לחקר האמת ולשים סוף למסכת השקרים שמסיתה לאלימות".נציב זכויות האדם של האו"ם, זאיד בן ראאד אל-חוסיין האשים כי אבו תוריא נורה בראשו.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
איברהים אבו תוריא
צילום: רויטרס
מומלצים