שתף קטע נבחר

"אין צורך בחוק עונש מוות, הבית היהודי - שותפה קואליציונית אחראית". שקד בריאיון

שרת המשפטים מבהירה כי החוק שעורר משבר נוסף בקואליציה לא משנה את המצב הקיים. על הקשיים שמערימות השותפות נגד חוקים: "ככה מתפוררת קואליציה". תוכנית הסיפוח של הבית היהודי עדיין על הפרק ("מחכים לזמן הנכון להעביר חוק"), והיא גם תוקפת את אהוד ברק: "מדבר בצורה מטורללת"

 

בעד עונש מוות למחבלים במקרים קיצוניים בלבד, אך לא במסגרת חוק חדש. שרת החוק איילת שקד מתייחסת בריאיון מיוחד לאולפן ynet להצעת החוק שמוביל שר הביטחון אביגדור ליברמן, שעברה אתמול בקריאה טרומית בכנסת לאחר סערה גדולה, ומבהירה: "אין צורך בחוק כיוון שגם היום יש כבר עונש מוות, רק שלא משתמשים בו. הפרקליטות הצבאית לא מבקשת עונש מוות - ואם היא לא מבקשת, השופטים לא נותנים".

 

"צריך רגע לדעת את המציאות", מבהירה שקד. "הפעם האחרונה שבה ניתן עונש מוות למחבל הייתה ב-1994. אותו מחבל ערער, העונש שלו הומתק למאסר עולם, והוא שוחרר בעסקת שליט. העסקה הזו הייתה עסקה מופקרת וכאלה עסקאות לא צריך לעשות, ולא לשחרר מחבלים ורוצחים. מה לגבי מבחן המציאות? מאז לא ניתן עוד עונש מוות, והבעיה היא לא בחוק, אלא בפרקליטות הצבאית. שר הביטחון יכול לדרוש דיון, שינוי מדיניות, כך שיהיה במקרים קיצוניים עונש מוות".

 

האם את תומכת בעונש מוות?

"במקרה כמו הרצח של משפחת פוגל, כשיש מחבל שטובח בילדים, אז כן צריך להפעיל עונש מוות. אני לא חושבת שצריך להשתמש בעונש מוות, אלא אם כן יש מקרים מאוד קיצוניים, של רצח של מספר ילדים, של משפחות. אז בהחלט יש מקום לשקול את זה".

 

כשנשאלה אם החוק צריך לחול גם על יהודים, הבהירה שקד: "אני חושבת שלא צריך לגעת בחוק, זה מה שאני מסבירה. יש היום בדין הצבאי עונש מוות".

 

שר הביטחון ליברמן. שקד: "הוא יכול לדרוש דיון ושינוי מדיניות" (צילום: הדס פרוש/פלאש90) (צילום: הדס פרוש/פלאש90)
שר הביטחון ליברמן. שקד: "הוא יכול לדרוש דיון ושינוי מדיניות"(צילום: הדס פרוש/פלאש90)

אבל אתם הולכים לחקיקה, אז נשאלת השאלה.

"קודם כול, זה עבר רק טרומית, אז בואו נחכה עם זה. ושוב אני אומרת - החקיקה לא משנה את המצב הקיים, שבו יש עונש מוות, אבל הוא דורש פה אחד. החוק אומר שבמקום פה אחד יהיה מדובר ברוב רגיל".

 

אז בין השורות את אומרת שהחוק הזה עבר בקריאה טרומית כדי לספק את הצרכים הפוליטיים של אביגדור ליברמן, ואחרי זה תיתקעו את זה.

"לא אמרתי שניתקע, אמרתי שזה לא משנה את המצב החוקי הקיים. אני אומרת שהדבר הבסיסי שצריך זה לא לעשות עסקאות מופקרות לשחרור שבויים או נעדרים, ולא לשחרר רוצחים. זהו".

 

על חוק המרכולים, שההצבעה עליו נדחתה בגלל חשש מהיעדר רוב, אומרת שקד כי "בניגוד לכל הספינים וההד התקשורתי, הוא לא באמת משנה את המצב הקיים. יש חנויות נוחות, יש גם מרכולים שפתוחים בשבת, וגם זה יישאר ככה. תשוטטו בערים ותראו ששום דבר לא השתנה".

 

"יש מרכולים שפתוחים בשבת וזה יישאר ככה" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"יש מרכולים שפתוחים בשבת וזה יישאר ככה"(צילום: מוטי קמחי)

 

"מצביעים גם על חוקים שלא אוהבים, זה חלק מקואליציה"

על אף המחלוקות הרבות, שקד סבורה כי הקואליציה מתפקדת כשורה: "בסך הכול הקואליציה יציבה וטובה. יש כמה מהמורות ומכשולים שצריך לצלוח, אבל אלה הדברים שזוכים לחשיפה תקשורתית נרחבת. הרבה דברים טובים שעושים במשרדי הממשלה זוכים לפחות חשיפה כי זה פשוט פחות מעניין".

 

"אין שום היגיון ללכת לבחירות", מבהירה שרת המשפטים. "הממשלה הזאת עובדת טוב, ושוב אני אומרת, אנחנו עושים הרבה דברים מאוד חשובים במשרדים, שפשוט פחות מעניינים את התקשורת כי הם לא יוצרים ויכוחים ותקלות. יש היום שיא של תיירים, שר החינוך משפר משמעותית את ההישגים במתמטיקה ומדעים. אנחנו עושים המון דברים טובים".

 

ראינו השבוע את ישראל ביתנו מתכוונת להפר את המשמעת הקואליציונית ולא תומכת בחוק שהקואליציה מחויבת לו, ואצל כחלון לא כולם מתיישרים עם חוק ההמלצות וחלק בורחים מההצבעה.

"בעיניי זה חמור, ככה מתפוררת קואליציה. גם כשיש חוקים שאני מאוד לא אוהבת, אני מתגברת על זה ומצביעה. זה חלק מקואליציה. מי שרוצה להיות בשדה הפוליטי צריך לדעת גם להתפשר - אין מה לעשות. אנחנו בהחלט מתפקדים כשותפה האחראית בקואליציה וכפופים למשמעת קואליציונית. אני חושבת שכל הסיעות צריכות לקחת מזה דוגמה אם רוצים להמשיך ולקיים את הממשלה הזאת".

 

שר האוצר כחלון. שקד: "מי שרוצה להיות בשדה הפוליטי, צריך לדעת גם להתפשר" (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
שר האוצר כחלון. שקד: "מי שרוצה להיות בשדה הפוליטי, צריך לדעת גם להתפשר"(צילום: אוהד צויגנברג)

 

הבוקר נחשפה ב"ידיעות אחרונות" וב-ynet יוזמתה של השרה שקד שלפיה עתירות של פלסטינים בעניין קרקעות יועברו מבג"ץ לבית המשפט המחוזי בירושלים. "המשמעות היא להוריד עומס מבג"ץ", היא מסבירה. "היום בבג"ץ נידונות כ-2,000 עתירות בשנה. אין לזה אח ורע בעולם. אני לוקחת כאן 350-300 עתירות שמדברות על יהודה ושומרון ומעבירה אותן למחוזי בירושלים, ומעבירה בצו עוד 300 עתירות לבתי המשפט האחרים.

 

"יש כאן גם עוד עניין, והוא לנרמל את החיים ביהודה ושומרון", מוסיפה שקד. "אין שום סיבה שכשיש איזשהו סכסוך מקרקעין הוא לא יידון כמו שצריך בבית משפט מחוזי-מנהלי, או שכשיש עתירות מנהליות אחרות הן לא יעברו דרך בית המשפט המחוזי כמו בכל מקום אחר".

 

על טענות כי הצעת החוק שמובילה שקד מכרסמת בעוצמות בג"ץ ובית המשפט, משיבה שרת המשפטים: "ממש לא. יש כאן שתי מטרות, אחת - להוריד עומס. דבר שני - כן, אני חושבת שלאזרחי יהודה ושומרון מגיעות אותן זכויות ואותן חובות כמו כולם".

 

"שמחה שלפחות מרכז הליכוד אימץ את המצע של הבית היהודי"

בשבוע שעבר הצביעו חברי מרכז הליכוד בעד החלת הריבונות הישראלית ביו"ש ובבקעת הירדן, ועל כך שקד מברכת: "אנחנו בהחלט חושבים שזה צריך להיות הפתרון בסופו של דבר, ואני מאוד שמחה שגם מפלגת הליכוד אימצה את הקו הזה, כן לספח את שטחי C. אני שמחה שלפחות מרכז הליכוד אימץ את מצע הבית היהודי".

 

האם יש ציפייה מראש הממשלה לפעול כך?

"אנחנו חושבים שבהחלט אפשר להתחיל ממעלה אדומים ומגוש עציון. לאט-לאט יותר אנשים מבינים שזה הדבר הנכון לעשות, ואני מאמינה שאפשר יהיה בעתיד לעשות את זה".

 

אבל הצעת חוק כזו אין.

"יש הצעת חוק כזו של הבית היהודי, שמונחת על השולחן. אנחנו מחכים לזמן הנכון להעביר אותה".

 

 

על אף הירי הגובר מרצועת עזה לעבר יישובי העוטף, שקד מבהירה כי לישראל אין רצון בהסלמת המצב. "יחד עם זאת, כמובן שלא נעבור בשתיקה על ירי לעבר אזרחי מדינת ישראל", היא מבהירה. "נפגעות מטרות ברצועה, מטרות שהן כואבות לחמאס ולארגוני הטרור. לא מדובר בבורות חול, אלא במטרות איכותיות. שוב, אנחנו אומרים: אין לנו אינטרס לדרדר את האזור למלחמה, ההפך".

 

על אהוד ברק, שלא חוסך ביקורת מהממשלה ואף אמר לאחרונה כי האג'נדה שהיא מובילה "עלולה לגרום לסירוב פקודה מצד בכירים בצה"ל ובשב"כ", אומרת שקד: "אני חושבת שהוא דיבר בצורה די מטורללת, והוא בעיקר מנסה למשוך תשומת לב ברשתות החברתיות, ופחות, אני חושבת, לשים לב למה שקורה באמת במדינה. כל נבואות הזעם שלו הן חסרות שחר. מדינת ישראל היא מדינה חזקה ומאוד דמוקרטית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי חי
שרת המשפטים איילת שקד
צילום: אבי חי
מומלצים