שתף קטע נבחר

4 שנות מאסר למסיע שב"חים ששיחד חיילים במחסום

שותפו נשלח ל-32 חודשים בכלא, ועל השניים נגזרו גם קנסות. הם ארגנו מערך הסעות לפלסטינים שלא הורשו להיכנס לישראל, מרחבי איו"ש דרך מחסומי קו התפר, באמצעות תשלום לחיילים ואספקת סמים עבורם

תושב קלנסווה נשלח לארבע שנות מאסר ושותפו מטול כרם נשלח ל-32 חודשים בכלא - לאחר שהורשעו בהסעת שוהים בלתי חוקיים פלסטינים לשטחי ישראל, תוך מתן שוחד לחיילים שהעבירו אותם במחסומי קו התפר

 

בית משפט השלום בכפר סבא גזר השבוע על זייד חדיג'ה, בן 41 מקלנסווה, גם שנת מאסר על תנאי, קנס בסך 150 אלף שקל ושלילת רשיון נהיגה. על הנטש הנטש (37) מטול כרם נגזרו פרט למאסר בפועל גם שנה מאסר על תנאי וקנס בסך 80 אלף שקל. השניים הורשעו ב-13 עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, 12 עבירות של ניהול וארגון שירותי הסעה לישראל שלא כחוק לפלסטינים, וכן עשרות עבירות של ניסיון סיוע להיכנס לישראל ושיבוש מהלכי משפט.

מחסומים בקו התפר (ארכיון) (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
מחסומים בקו התפר (ארכיון)(צילום: אלי מנדלבאום)
 

בנוסף הורשע חדיג'ה ב-53 עבירות של מתן שוחד לחיילים על מנת לאפשר כניסת פלסטינים, החזקת סם מסוכן, ניסיון למתן שוחד ועוד. השניים הורשעו על פי הודאתם במסגרת הסדר טיעון, עם הסכמה עונשית חלקית בעניינו של חדיג'ה, וללא הסכמה עונשית בעניינו של הנטש.

 

על פי כתב האישום שהגיש עו"ד רועי רייס מפרקליטות מחוז מרכז, השניים קשרו קשר עם ארבעה חיילים ששירתו באחד המעברים בקו התפר לכדי להעביר פלסטינים שלא היה ברשותם היתר כניסה לישראל דרך אותו מעבר, בעלות של בין 300 ל-400 שקל שגבו מכל פלסטיני.

 

חדיג'ה, שניהל והנהיג את העסק, דאג לנהג מזדמן ולכלי רכב שיסיעו את השב"חים מנקודת איסוף בתחומי איו"ש אל תחומי ישראל. הוא עמד בקשר טלפוני עם החיילים ועדכן אותם על אודות הגעתם של הנהג המסיע, תיאור מכוניתו ופרטיו ומועד הגעתו - כדי שיעבירו אותו ללא כל בידוק.

 

סמים וכסף לחיילים

לעתים דאג חדיג'ה לכוון בעצמו באמצעו מכוניתו את הנהג והרכב שמסיעים את השב"חים לנתיב המעבר הנכון שבו מוצב החייל הרלוונטי. במקרה הצורך התריעו החיילים בפני חדיג'ה על נוכחות גורמי פיקוד בכיר או משטרה בסביבת המעבר, שלאורה יש לבטל או לדחות את העברת השב"חים שתוכננה. חדיג'ה העביר לחיילים שוחד של כ-100 עד 150 שקל עבור כל שב"ח שהעבירו, וזאת בתשלום מרוכז מעת לעת.

 

את הכנסות העסק נטל חדיג'ה לעצמו, בניכוי חלקם של הנטש והחיילים, אשר לחלקם גם סיפק סמים מסוג קנביס או חשיש, וזאת כחלק מתשלום השוחד ובמטרה לחזק ולבסס את הקשר עם החיילים.

 

הנטש היווה איש קשר באיו"ש, ואליו פנו מרבית השב"חים שביקשו להיכנס לישראל. הנטש הסדיר מול הפונים את עלות קבלת השירות, תיאם, אירגן וריכז ההסעות לפי מועד ההעברה והיעד הרצויים. הוא אסף והסיע את השב"חים בתוך תחומי איו"ש אל נקודת האיסוף וכן גבה את התשלומים, שאותם העביר לאחר מכן לחדיג'ה. זאת בניכוי חלקו שעמד על 150-100 שקל לכל שב"ח.

 

במשך חודשים, החל מסוף חודש ספטמבר 2016 ועד ליום מעצרם ב-31 בינואר 2017, העבירו הנאשמים יחד עם החיילים במועדים רבים ובתדירות גבוהה שנעה בין כמה פעמים ביום לכמה פעמים בשבוע, כלי רכב עמוסים בשב"חים מאיו"ש לישראל. לנאשמים ולחיילים לא הייתה כל היכרות עם השב"חים שהעבירו ללא כל בידוק, לא היה ידגוע להם הרקע המשפחתי שלהם, השקפתם האידיאולוגית-דתית, או הרקע הביטחוני, השתייכותם הארגונית, כוונותיהם המלאות ביחס לכניסתם לישראל וכיוצא באלה, לא גילו שמץ התעניינות או אכפתיות. הם לא פעלו בשום דרך לבררם. כך, בעבור בצע כסף, הפקירו את ביטחון המדינה, אזרחיה ותושביה - צוין בכתב האישום. 

 

בית המשפט קיבל את עמדת הפרקליטות ולפיה יש להשית על שני הנאשמים גם עונשי מאסר ממושכים וגם קנסות כספיים כבדים, לצד העונשים הנלווים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים