שתף קטע נבחר

הליכוד נגד ח"כ השכל: "להפסיק חברותה בשל התנגדותה לחוק המרכולים"

המפלגה ויו"ר הסיעה בכנסת דודי אמסלם עתרו לבית הדין העליון של הליכוד בדרישה להפסיק את חברותה של ח"כ שרן השכל לאחר שהודיעה כי לא תצביע בכנסת בעד חוק המרכולים: "אי הצבעתה עלולה לפגוע ביציבות הקואליציה ובהמשך קיום הממשלה". השכל: "אמסלם חצה קו אדום בהתנהגות בריונית"

 

ח"כ שרן השכל (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
ח"כ שרן השכל(צילום: עמית שאבי)

סנקציה נגד ח"כית מהליכוד שמתנגדת לחוק המרכולים: המפלגה ויו"ר הסיעה בכנסת, ח"כ דודי אמסלם, עתרו היום (א') לבית הדין העליון של התנועה בדרישה להפסיק את חברותה של ח"כ שרן השכל בתנועה, לאחר שהודיעה כי אין בכוונתה לקיים את החלטת סיעת הליכוד בכנסת, שלפיה על חברי הכנסת מטעמם להצביע בעד חוק המרכולים. יש לציין כי בהצבעה בקריאה ראשונה השכל נמנעה.

 

הסיכוי שעתירה זו תתקבל בבית הדין של הליכוד נמוכה מאוד, אך מדובר בניסיון להפעיל לחץ על השכל להצביע בעד חוק המרכולים. לעתירה שכזו אין משמעות בשלב זה והיא לא תביא לסילוקה של השכל מהכנסת, אך אם עתירה כזו מתקבלת, היכולת שלה להתמודד בבחירות הבאות מטעם הליכוד תיפגע.

 

מתנועת הליכוד נמסר כי הצהרתה של השכל, שלפיה היא אינה מתכוונת להצביע עם הסיעה בעד הצעת חוק המרכולים, מהווה סיוע של ממש למפלגות המתחרות בליכוד ומפרה את החלטות הסיעה בכנסת. "נסיבות אלה מהוות עילה להפסקת חברות של המשיבה בתנועה לפי סעיפים 21א(ו) ו- 4 לחוקת תנועת הליכוד", נכתב בעתירה.

יו"ר הקואליציה דודי אמסלם (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
יו"ר הקואליציה דודי אמסלם(צילום: אלכס קולומויסקי)

יו"ר סיעת הליכוד והקואליציה ח"כ דודי אמסלם מסר: "היועמ"ש של הליכוד שוחח עם ח"כ שרן השכל, לפני כשבוע, והבהיר לה, כי בנסיבות המיוחדות שנוצרו, אם היא לא תצביע בהתאם להחלטת סיעת הליכוד בכנסת בעד החוק, זו עילה להפסקת חברותה בליכוד. אי הצבעתה עלולה לפגוע ביציבותה של הקואליציה ובהמשך קיומה של הממשלה. בהתנהגותה זו היא מסייעת למפלגות המתחרות בליכוד ומחדל זה מהווה הפרה של הוראות חוקת התנועה, מטרותיה והחלטותיה".

 

אמסלם אמר עוד כי "השכל לא נבחרה לכנסת בבחירות ישירות, אלא בבחירות יחסיות, כלומר, בבחירות שבהן האזרחים הצביעו בעד 'מח"ל בראשות בנימין נתניהו' ולא בעד 'שרן השכל' ולכן יש לה חובת נאמנות לליכוד שהיא מכהנת מטעמו בכנסת. אני מצפה ממנה לקיים את התנאי הבסיסי - לכבד את החלטת הסיעה ולהצביע בעד הצעת החוק".

 

השכל הגיבה לאחר ההודעה על העתירה ותקפה את אמסלם: "הוא חצה קו אדום בהתנהגותו הבריונית שלא מתאימה לרוח הליכוד. הערכים של ז'בוטינסקי ובגין הם הערכים שעליהם נשבעתי להגן ולא על גחמות של שר כזה או אחר, שיוצרות קרע בעם. אני לא אתן לזה לקרות. חוק המרכולים הוא חוק של מפלגה שבקושי עוברת את אחוז החסימה וכופה אורח חיים על ציבור שלם, מפלה בין ערים ומעמיק את השסע החילוני-חרדי".

 

היועץ המשפטי של תנועת הליכוד, עו"ד אבי הלוי, ציין בעתירה כי השכל היא חברת תנועת הליכוד המכהנת מטעמה בכנסת ולכן היא חייבת בהתאם לחוקת הליכוד לקיים את החלטות התנועה, ביניהן את החלטות סיעת הליכוד בכנסת ולסייע לקידומן. לכן: "מבקש מבית הדין לזמן אותה בהקדם עוד בטרם ההצבעה על הצעת החוק בקריאה שנייה ושלישית ולהורות על הפסקת חברותה בתנועה".

 

החוק אמור לעלות השבוע להצבעה בקריאה שנייה ושלישית בכנסת לאחר שנדחה משום שלא נמצא רוב. החוק עורר סערה גדולה יותר לאחר שהתברר כי יוזם החוק, השר אריה דרעי, בחן אפשרות אם ח"כ יהודה גליק, שיושב שבעה על רעייתו, יוכל להגיע להצבעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקוביץ'
ח"כ השכל וח"כ אמסלם
צילום: יואב דודקוביץ'
מומלצים