שתף קטע נבחר

מתווה החופשות נחשף: בתי הספר ייפתחו בפסח וחנוכה

תוכנית "בתי הספר של החגים": כדי לצמצם את הפער העצום בין חופשות ההורים לתלמידים, כבר השנה יקוצצו 5 ימים מחופשת פסח של ילדי הגנים ותלמידי כיתות א'-ג'. בשנה הבאה יקוצצו 10 ימים, מפסח וחנוכה ותתקים פעילות העשרה. בנט: "הורים לא יצטרכו לבחור בין פרנסה לילדים". כחלון: "התוכנית - הגשמת חלום"

 

 

 

נחשף המתווה החדש של החופשות במערכת החינוך: על פי תוכנית "בתי הספר של החגים", שהציגו היום (ב') שר החינוך נפתלי בנט ושר האוצר משה כחלון, חופשת הפסח תקוצר כבר השנה עבור ילדי הגנים ותלמידי כיתות א'-ג'. בשנה הבאה יקוצרו חמישה ימים נוספים - מחופשת חנוכה.

 

בימים שבהם מוסדות החינוך ייפתחו בפסח ובחנוכה תתקיים פעילות העשרה בדומה לזו של "בית הספר של החופש הגדול". השנה תתקיים התוכנית בין 25 במרס ל-29 במרס. במגזר הלא יהודי יקוצצו חמישה ימים מחופשת האביב במקום חופשת פסח, ובשנה הבאה גם חמישה ימים מחופשת החורף כתחליף לחנוכה.

קיצור החופשות ייושם בגנים (49,337 ילדים) ובכיתות א'-ג' (461,018), ועלות ימי הפעילות תיקבע על סמך מצב סוציו-אקונומי. ביישובים השייכים לאשכולות למ"ס 4-1 (יישובים במדרג סוציו-אקונומי נמוך יחסית) לא יידרש תשלום כלל. באשכולות למ"ס 7-5 התשלום יהיה 20 שקל ליום פעילות, וביישובים השייכים לאשכולות למ"ס 10-8 (יישובים במדרג סוציו-אקונומי גבוה) - 30 שקל ליום פעילות. עלות התוכנית ליום הפעלה נאמדת בכעשרה מיליון שקל.

 

הפעילות תתקיים בבתי הספר בשעות 8:00 ל-13:00 ובגני הילדים בשעות 7:30 ל-13:00. לפי המתווה, בצוות החינוכי שיעבוד בימי החופשה בגני ילדים יהיו גננת וסייעת בכל קבוצה, או מדריכה וסייעת. בבתי ספר יהיו מורה בכל קבוצה או שני מדריכים, ובכל בית ספר יימצא רכז בית-ספרי.

בי"ס של החופש הגדול (צילום: אלעד גרשגורן  ) (צילום: אלעד גרשגורן  )
בי"ס של החופש הגדול(צילום: אלעד גרשגורן )
 

במסיבת העיתונאים אמר שר האוצר כי הוא עובד בשיתוף פעולה עם שר החינוך וכי מאמציהם נושאים פרי: "מורה מתחיל במשכורת של 8,000 שקל. אנחנו רוצים שיהיו מורים טובים". לדבריו, "אסור לשכוח את האוכלוסיות שקשה להן. המהלך הזה גם עוזר להן, גם מצמצם פערים וגם מאפשר למשפחות ליהנות מהפרויקט הזה". כחלון הדגיש: "כל תוכנית כזאת היא עבורי משאת נפש, היא הגשמת חלום".

 

השר בנט אמר כי קיצור החופשות, שיעמוד בסופו של דבר על עשרה ימים בשנה, אמור להקל על ההורים. "הורים לא יצטרכו לבחור בין פרנסה לילדים. כבר השנה יקוצרו חמישה ימים". הוא התחייב: "אין בתוכנית הזו פגיעה במורים. כולנו בעד המורים והתלמידים". 

 

מוסדות החינוך יאובטחו כמקובל, ויינתן תקציב העשרה נכבד עבור חוגים, מופעי תרבות, חומרי יצירה, ציוד מתכלה ועוד. המסגרת החינוכית תקבל את ילדי הגנים בני 6-3 בחינוך הרגיל והחינוך המיוחד, וכן את תלמידי כיתות א'-ג' – בכל המגזרים ובכל מסגרות החינוך שבפיקוח משרד החינוך.

 

התוכנית גובשה בעקבות תלונות רבות של הורים על הקושי הכלכלי שמזמנים החופשות הארוכות והפער הגדול בין ימי חופשות התלמידים וילדי הגנים ובין ימי חופשות ההורים, שנדרשים להישאר עם ילדיהם בבית. לכן התוכנית נוגעת רק לילדי גנים ותלמידים בכיתות הנמוכות.

שר האוצר ושר החינוך במסיבת העיתונאים (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
שר האוצר ושר החינוך במסיבת העיתונאים(צילום: אוהד צויגנברג)

"אנחנו מבצעים היום תיקון היסטורי, תיקון הפער שבין חופשות ההורים לחופשות התלמידים", אמר השר בנט. "בהתאם למטרות שהצבנו לעצמנו אנחנו מקדמים במלוא התנופה חינוך איכותי בשעות לא פורמליות, בחופשת הקיץ, בצהרונים, בחוגים, ועכשיו גם בחופשות החגים. הבטחנו זאת להורים לפני פתיחת שנת הלימודים, ועכשיו אנחנו מקיימים".

 

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, אמר: "התוכנית 'בתי הספר של החגים' היא מפנה גדול, שבו לוקח משרד החינוך אחריות על שעות הפנאי של התלמידים, מעניק להם יותר מסגרות חינוכיות ומייצר מציאות דיפרנציאלית חדשה במטרה אחת ברורה: צמצום פערים ומתן הזדמנות שווה לכולם. השנה נפעיל את המסגרות משך חמישה ימים בפסח, ובשנת הלימודים הבאה כבר ניישם את התוכנית במתכונת מלאה – 10 ימים. אני קורא לכל הרשויות להצטרף לקול הקורא".

 

במסיבת העיתונאים משתתפים גם מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד וראש מרכז השלטון המקומי חיים ביבס. לפי הודעת משרד החינוך, התוכנית "תוביל לחיסכון של כאלף שקלים בשנה למשפחה עם שני ילדים ותאפשר צמצום פערים בחברה הישראלית".

 

ביבס אמר: "אני מברך על המהלך החיוני, והנחוץ למען ההורים העובדים. השלטון המקומי מגויס לצד שר החינוך, האוצר וכלל הגופים הרלוונטיים ויעניק מענים חינוכיים בהפעלת הרשויות המקומיות עבור התלמידים וההורים העובדים בתקופה זו".


פורסם לראשונה 08/01/2018 13:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
בית הספר של החופש הגדול
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים