שתף קטע נבחר

נדחתה העתירה להדיח את ח"כ השכל מהליכוד

דיון סוער התקיים בבית הדין העליון של הליכוד על העתירה להדיח את ח"כ השכל מהתנועה בשל התנגדותה לחוק המרכולים. לבסוף החליט בית הדין לדחות אותה, אך הזהיר: "שקלי מחדש את עמדתך". לפני כן אמר יועמ"ש הליכוד להשכל "תתבגרי"

 

השכל בדיון בבית הדין של הליכוד (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
השכל בדיון בבית הדין של הליכוד(צילום: שאול גולן)

משעות הצהריים (ב') התקיים דיון בבית הדין העליון של הליכוד על העתירה שהגישה התנועה יחד עם יו"ר הסיעה ויו"ר הקואליציה דודי אמסלם הדורשת להדיח את ח"כ שרן השכל מהתנועה בשל התנגדותה לחוק המרכולים. בסופו החליט בית הדין לדחות את העתירה. "לא ניתן לפסוק לגבי טענות שטרם קרו", נאמר בהחלטת בית הדין שהוסיף כי העתירה תוכל להיות מוגשת שוב אחרי ההצבעה. "בית הדין קורא להשכל לשקול את עמדתה בנושא הצבעתה על חוק המרכולים לאור הנסיבות ובכללן הצורך לשמור על המשך קיומה של ממשלת הליכוד".

 

בדיון התפתח עימות סוער בין השכל ליועץ המשפטי של הליכוד אבי הלוי. "את הולכת ופותחת הסכמים קואליציוניים. אולי שתתבגרי יותר, ייתנו לך לעשות", אמר יועמ"ש הליכוד להשכל. "אם תתבגרי מבחינה פוליטית, יהיה לך ניסיון פוליטי רב".

 

הלוי המשיך ואמר: "אם לא יילך כאן, נעבור להרכב של חמישה שופטים, נחזור למרכז הליכוד להעביר החלטה ונקבע את חוקי המשחק. אין מעלה יותר גבוהה בליכוד מלשמור על שלמות הממשלה".

  

השכל לא נשארה חייבת: "שרידות? אלה כל ערכי הליכוד? למיקי זוהר יש ניסיון פוליטי? גם חוק הגיוס עם יואב קיש היה מקרה שיכול היה להפיל את הממשלה. גם מיקי זוהר שלא הצביע עם הקואליציה ולא העביר תקציב היה מפיל את הממשלה".

 

לעתירה שהוגשה אין משמעות בשלב זה והיא לא תביא לסילוקה של השכל מהכנסת, אך אם עתירה כזו מתקבלת, היכולת שלה להתמודד בבחירות הבאות מטעם הליכוד תיפגע.

 

הלוי ציין בעתירה כי השכל היא חברת תנועת הליכוד המכהנת מטעמה בכנסת ולכן היא חייבת בהתאם לחוקת הליכוד לקיים את החלטות התנועה, ביניהן את החלטות סיעת הליכוד בכנסת ולסייע לקידומן. לכן: "מבקש מבית הדין לזמן אותה בהקדם עוד בטרם ההצבעה על הצעת החוק בקריאה שנייה ושלישית ולהורות על הפסקת חברותה בתנועה".

 

השכל אמרה אחרי ההחלטה: "המהלך הבריוני שנקט חבר הכנסת דוד אמסלם, יו"ר הקואליציה, בהגשת העתירה להדחתי מהתנועה, מעיד על אובדן דרך ואיבוד עשתונות, ופוגע בליכוד. רבים בסיעה ובתנועה שותפים לעמדתי, אך לצערי לא כולם משמיעים את קולם. כפי שהתחייבתי, אני לא אצביע בעד חוק המרכולים. אני מודה מעומק ליבי לכולם על החיזוק והתמיכה, ומתחייבת להמשיך להגן על ערכים לאומיים-ליברליים גם בעתיד, לטובת הליכוד ולטובת המדינה".

 

חוק המרכולים צפוי לעלות הערב להצבעה במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית, למרות הרוב הדחוק הצפוי לטובת הקואליציה, שעומד על קול אחד בלבד. לפי סדרי הדיון שנקבעו, אמור היה הדיון בחוק להתחיל מיד עם פתיחת המליאה, אולם בשל המאמצים לגייס רוב הוא נדחה בכמה שעות.

 

 


פורסם לראשונה 08/01/2018 17:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
השכל בפתח הדיון
צילום: שאול גולן
מומלצים